Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Рекорди в животинския свят" - всеки вторник през декември в "Радиоенциклопедия"

Снимка: Архив

29 декември
Граничните постижения на живота в невидимия с просто око микросвят
Защо учени от университета „Рътгърс” решиха, че амебата и бактерията са родителите на всичко живо? Как определени микроорганизми са оформяли нашата клетъчна структура, прониквайки в човешката наследственост и накъде се движи тяхната еволюция в наши дни? Вярно ли е, че и вирусите могат да боледуват, макар да са живи същества без клетки? И по какъв начин така наречените „екстремофили” успяват да объркат представите ни за живот и смърт както в далечния Космос, така и на толкова близката ни Земя - например в прочутата „Долина на смъртта” на най-ниската точка на Северна Америка, 86 метра под морското равнище?
Разговор с микробиолога Тодор Кантарджиев, зоолога Марио Лангуров и еволюционния биолог Нина Бакърджиева.

22 декември
Сетива между земята, водата и въздуха
С коя от природните стихии са свързани рекордите за дълголетие в света на животните, или как арктическата мида, назована на китайската династия „Минг”, надмина по дълголетие прочутите галапагоски констенурки? Кои гущери отправят същински предизвикателства към гравитацията и защо земноводните са обявени за шампиони на високия и дългия скок? И как насекомите са открили най-сполучливите решения за живот едновременно в различни природни среди - сред пустините, на хималайските върхове и в планинските гори, сред вечните ледове на полюсите, и даже в листата на растенията и под кожата на животните?
Разговор с учени специалисти в областта на херпетологията и ентомологията, включително и един арахнолог, за да разкаже за уникалния „паяк в калъф” наречен „Атипус”.

15 декември
Рекордьорите във водата - родина на всичко живо
Вярна ли е поговорката „ням като риба”? Как някои морски същества могат да си сменят пола и има ли риби, които да се придвижват на сушата? Защо отделни водни създания не само светят, но и произвеждат електричество?
Това са само част от въпросите, на които ще търсим отговор с помощта на ихтиолози, специалисти по водни птици и водни насекоми.
За особено любознателните в предаването сме предвидили и някои „екстри”, свързани с интелигентността на октопода, с невероятните умения на китовете, със сетивата на акулите. И - внимание! - с единственото практически безсмъртно същество-медузата.
За да разберете каква е тя - слушайте!

8 декември
Земята като стихия за животните любители на силни усещания
По какво се различава йерархията в лъвските прайдове, вълчите глутници, слонските и маймунските общества? Коя е причината, поради която гризачите са смятани за най-ученолюбивите сред сухоземните бозайници? И защо учените решиха, че феноменът „регенерация” при гущерите, свързан със смяната на тяхната опашка, която откъсват, когато са заплашени, е проява освен всичко друго и на интелигентност?
Отговорите - от специалисти, които работят в различни области на зоологията и от които ще разберем много други любопитни неща. Като например кои са животните, които могат да се разпознават в огледало… Или, да речем, защо мечката остава едно от животните, коeто доста по-лесно от други се поддава на дресировка. И още, и още… 

1 декември
Шампионите на висшия пилотаж във въздуха
В първото предаване от поредицата ще узнаем кои са най-големите космополити-пътешественици сред птиците, защо паяците кръстоносци са най-желани от експериментаторите в Космоса и свързано ли е това с паяжината като феномен, както и могат ли да съперничат летящите риби на летящите змии и лемури. И още – тъй като властелини на въздуха си остават пернатите, ще разберем кои са птичките, които даряват подаръци на своите възлюбени, коя е тази дива кокошка, която може да измери температурата на гнездото си със своята човка, както и от къде идва името на птиците- тъкачи. Разбира се, няма да бъдат забравени и насекомите с техните безспорни постижения във въздуха.
За всички тези уникални умения и способности ще разкажат зоолози от различни области - орнитолози, ентомолози и ихтиолози.

По публикацията работи: Росица Панайотова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Бившият премиер на Киргизстан Джоомарт Оторбаев: Ние сме в Топ 3 по бърз и евтин интернет

Запознах се с Джоомарт Оторбаев, бивш министър-председател на Киргизстан на завършилия неотдавна Глобал Баку форум в Азербайджан. Той е автор на идеята да се въведе постоянен контрол на цените на въглищата за населението, за да не се допусне манипулиране на пазарите. Женен е и има пет деца. Основател и издател на седмичника "The Times of Central Asia"...

публикувано на 18.04.24 в 16:20
д-р Джина Дундова-Панчева

Пролетно турне на д-р Джина Дундова-Панчева

На планетата живеят около 400 000 растения, но някои от тях са застрашени от изчезване и е необходимо да се научим да ги пазим, защото всичко на нашата Земя е взаимно свързано и всяко живо същество – потребно, сподели в предаването "Следобед за любопитните" д-р Джина Дундова-Панчева.  "Цветята имат различна продължителност на живот, някои живеят само..

публикувано на 18.04.24 в 15:41

О Бозе почившият патриарх Неофит

Преди отбелязването на 40-дни от кончината на патриарх Неофит Български и няколко дни след вандалското посегателство върху гроба му обръщаме внимание върху личността и делото на главата на БПЦ. Слушаме спомени от първа ръка на хора, познавали го добре. Отбелязваме високата музикална дарба   на патриарха и умението му да налага спокойствие в понякога..

публикувано на 18.04.24 в 10:25

Арх. Петър Петров: Изготвяме Атлас на недвижимите културни ценности в България

18 април е Международният ден на историческите места и паметниците на културата и се отбелязва от 1984 г. Неговата цел е да повиши осведомеността за многообразието на културното наследство, опазването и уязвимостта на световните забележителности. Всяка година честванията са под знака на различна тема. Тази година вдъхновителят на идеята ИКОМОС..

публикувано на 17.04.24 в 17:45

Има ли добър стрес и как да го разпознаем?

Дали стресът е поредният "тих убиец", или е явление, от което можем да извлечем полза – разговор в "Нашият ден" с Богомил Пешев , млад учен от Института по невробиология към БАН. " Бих казал, че стресът в идеалната си форма винаги е добър . Стресът, противно на това негативно значение, което му се предава, има ролята да ни адаптира към..

публикувано на 16.04.24 в 12:18