Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Музикална радоиенциклопедия в четвъртък: Другият живот на музиката - Георги Генков и яркият му поетико-лиричен почерк

На снимката: Композиторът Георги Генков.
Снимка: Съюз на българските композитори

В минутите за филмова музика днес, навръх именния му ден, ще поздравим един много важен за българското кино и театър човек - композитора Георги Генков. Той е творец с открояваща се естетика и стил в българския театър и кино от 60-те години до края на ХХ век. Автор на музика за почти 100 театрални спектакли, 200 филми, популярни и детски песни, носител на престижни награди на СБК и САБ, както и на отличия от всякакви фестивали за театрална, филмова и популярна музика.
Мастити музиковеди откриват в музикалните му структури „много префинена естетика от Уайлдов тип”, особено в музиката за деца, и той се съгласява, особено за периода, в който е работил с Валери Петров, защото всички са смятали, че поетичният и лиричният натюрел на двамата се препокриват. И наистина
- детските мюзикъли „Копче за сън”, „Меко казано”, „В лунната стая”, „Морско синьо” и операта „Бяла приказка” остават сред най-доброто в жанра, създавано у нас. И все пак, голямата творческа страст на Георги Генков е киното. Защото: „То е особено изкуство”, казва композиторът в интервю за вестник Култура през 2004. „Когато се прави филм, хората от екипа се превръщат в нещо като семейство. Самото правене на филма непрекъснато държи екипа в състояние на творческа превъзбуда. И това не се случва в никое друго изкуство...” Музика за 52 игрални, 120 анимационни и 26 късометражни филми, плюс 18 телевизионни пиеси - това в общи линии е приносът на Георги Генков към българското кино. Сред прочутите заглавия, с които свързваме името му, са шедьоври като „Нона” на Гриша Островски, „Търновската царица” на Янко Янков, „13-та годеница на принца” на Иванка Гръбчева, „Вечери в Антимовския хан” на Павел Павлов, „Аз, Графинята” на Петър Попзлатев, телевизионният сериал „Под игото” от 1990 отново на Янко Янков и цяла серия великолепни творби на режисьора Иван Андонов: „Трудна любов”, „Дами канят”, „Бронзовият ключ”, „Опасен чар” и мълчаливата „Бяла магия” - почти без текст, затова пък с много прекрасна музика. Но истински триумф за композитора е партньорството с Людмил Стайков в киношедьовъра „Време разделно”. „Той е извънредно талантлив творец и извънредно музикален” - твърди Георги Генков за режисьора Людмил Стайков. „С него почти не се е налагало да спорим. Във „Време разделно” музиката е близо два часа и за да се монтира, беше денонощна, изтощителна работа, в която той се намеси със завидна находчивост и на места отряза известни дължини. Но не съжалявам, че го направи, защото беше в полза на динамиката – българското кино най-много страда от забавен кинематографичен разказ...”

четвъртък, 6 май от 16.30 часа

По публикацията работи: Цветана Тончева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Антонина Бонева

Concertissimi с Антонина Бонева и нейните ученици

По повод 40 години преподавателска дейност и още повече концертна, пианистката и клавирен педагог Антонина Бонева организира концерт. На сцената заедно с нея ще музицират настоящите и ученици Марина Мравова, Йоанна-Лора Василева, Мартин Цветков и Димитър Михайлов, които са лауреати на десетки награди от международни конкурси. "Реших да отбележа..

публикувано на 21.04.24 в 09:05

Операта "Лястовичката" от Пучини в директно излъчване от Метрополитън опера

Създадена в късния творчески период на италианския композитор Джакомо Пучини, операта "Лястовичката" все още трудно намира път към голямата сцена. Поръчана от Виена, първоначално като оперета, тази рядко поставяна творба интригува с яркия мелодичен талант на автора си и изобилието от модерни за времето танци. Постановката, която излъчваме тази..

публикувано на 20.04.24 в 07:50

Пианофорте: зад кулисите на Международния конкурс за пианисти "Шопен"

Документалният филм "Пианофорте" е интимен портрет на пианистите, участващи в легендарния Международен конкурс "Шопен". Лентата е едновременно свидетелство за силата на забележителната музика и съзряването на младите изпълнители, които се ориентират в трудностите на съревнованието, интензивните репетиции, новите приятелства, многото драма и още..

публикувано на 19.04.24 в 08:20

Музикалният театър пита "Здравей! Как си, приятелю?"

Дългоочаквана и вълнуваща приятелска среща в една морска лятна вечер събира вечните архетипни герои, за да разкажат чрез музика, танц и много игра за сладко-горчивото в живота. За първата, но и за старата любов, за възходите, но и за паденията, за прошката, но и за обидата, за разделите и за събиранията, но най- вече за едно вечно и искрено..

публикувано на 17.04.24 в 12:25
Peela

Не е зле!

"Notbad"  ("Не е лошо", "Не е зле") е новият албум на изгряващата финландска фюжън група "Peela" , издаден на 8 март 2024 година. Това е техният трети пореден албум и съдържа четиринайсет авторски пиеси на шестчленния състав от музикантите Йоханес Гранрот (китара, вокали, композиции), Мая Манила (вокали и кийборди), Севери Сорйонен (барабани),..

публикувано на 17.04.24 в 10:30