Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Яра Бубнова за изложбата "Нашите 20 години в съвременното изкуство"

Една възможност да се построи колекция на един бъдещ музей за съвременни изкуства. В експозицията прегледно по години са разположени луксозни издания на международни бианалета с българско участие, чуждестранни сборници със статии, извадки от българския и световен печат, плакати, фотоси от изложби.
Повече за тази интересна и по-различна изложба разказа в „Артефир” Яра Бубнова – ръководител на Института по съвременно изкуство:
“Първото и основно, това са дискусиите за музеи - музей за съвременно, за тоталитарно, за всякакво изкуство. Тъй като ние много отдавна сме за създаване на музеите, смятаме това за изключително важно и отдавна мислим какво би могло да се направи с такъв музей, имайки предвид че от 20 години не се колекционира. Много творби на художници вече не могат да бъдат върнати при нас. Затова ние решихме да участваме в дебата за музеите не с възражения или дребнави забележки, а да допълним самата концепция, направена за 20-те години на българския преход, да им покажем какво се е случило и как може случилото все още да остане в България.
Задачите са две: едната е чрез тази изложба “20 години”, която е архивна изложба, да се подпомогне работата на музеите в България и другата задача е да се стимулира самочувствието на по-новите поколения, че нещата са се случвали, и то на много високо ниво. Ние преследвахме задачата, свързана с традиционните изкуства – изложба на концептуалисти, известни още от 60-те години.
Тези изложби карат посетителя да работи вътре в самото пространство. Затова нашата изложба наистина е архив. Имаме всички бианалета, на които са участвали български художници. Има статии от вече несъществуващи вестници. Има и много фотографии, които поради финансови причини не са имали свои каталози. Има проекти и прояви на художници, които адски незаслужено са отпаднали от говоренето за съвременното изкуство. Нямаме музей и затова нещата се забравят толкова лесно. Показваме, разбира се, само част от българското изкуство от последните 20 години. Няма как да се справим с всичко, но аз лично съм обсебена от идеята за архивиране. Ние не живеем само днес, ние живеем във връзка с миналото, от което се учим и правим нещо за бъдещето. Както казват на английски, ние се опитваме да “историзираме” процесите, което е важен елемент на таза изложба.”


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Резервно око: един различен поглед към реалността

Художникът Радослав Мъглов представя новите си творби в изложбата "Резервно око" в столичната галерия "Аросита". Кураторът Викенти Комитски споделя за експозицията: "В тази изложба на Радослав Мъглов, под формата на серия от непоказвани рисунки, се ангажира с една история за деконструкция на образа като такъв. Рисунките, с четка и..

публикувано на 25.04.24 в 07:53
Радостин Радев

Като на филм: пътят от България до Англия на актьора и продуцент Радостин Радев

Вместо да стане полицай, какъвто си е представял, че иска да бъде, той избира да е от хората, които могат да изиграят всеки, дори човекa на реда. От школата в Симеоново до самолета, който каца в Лондон, Радостин Радев извървява пътя на самоосъзнаването и вечното усъвършенстване в преследване на влечението – актьорското майсторство. Британската..

публикувано на 24.04.24 в 16:46
Кадър от снимачния процес

Музикален клип говори за любовта на човек към родината

Предстои премиерата на музикалния клип "Оставам" на певицата Вили Русева. Сюжетът на клипа представя една история за силната и непреходна любов между човек и родина. Идеята се ражда от режисьора Борислав Костов, който от години работи по сценарий за филм за българската история – "Коси в прахта".  Самият късометражен музикален филм е продуциран от..

публикувано на 24.04.24 в 16:04

Привидният парадокс на непреходната култура

От какво зависи непреходното в културата на прехода – обобщения на културолога и филолог проф. Александър Кьосев по повод заключителната му лекция в рамките на проекта "Култура на прехода", която ще се състои днес (24 април) от 18:30 ч. в Театралната зала на Софийския университет. Проф. Александър Кьосев, директор на Културния център на..

публикувано на 24.04.24 в 11:36
Анди Готс (вдясно) и Георги Тошев

Фотографията като среща

Анди Готс неслучайно носи прякора "фотографът на звездите". Сам се хвали, че от първите си стъпки в изкуството не е снимал нищо друго, освен знаменитости. И докато в началото му се е налагало да ги ухажва за да застанат пред камерата му, днес известните сами го търсят. Фотографът печели популярност с вниманието, което отделя на личностите зад..

публикувано на 24.04.24 в 11:30