Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Жан-Клод Кариер започна работа по българския филм „Досието Петров” на режисьора Георги Балабанов

Жан-Клод Кариер и Патрик Сандрен по време на откриването на кинофорума „Отворен клас” в камерната зала на Народния театър „Иван Вазов” (отляво надясно)
Снимка: Деница Русева
Световноизвестният френски филмов сценарист, драматург и писател Жан-Клод Кариер беше специален гост на кинофорума „Отворен клас” Париж/София на тема „Индия и нейното кино”, който се проведе на 29 и 30 май в Народния театър „Иван Вазов”.
Кинофорумът се организира ежегодно у нас от френския продуцент Патрик Сандрен, който среща българската публика с големите имена от света на киното и отделните изкуства от различни държави. „Жан-Клод Кариер никога не отказва да говори за две неща - Индия  и Луис Бунюел. Надявам се следващия път да дойде и да ни говори за Бунюел”, каза на откриването на форума Патрик Сандрен.
Легендарният сценарист започва работа по българския филм „Досието Петров” на известния режисьор Георги Балабанов, който от 20 години живее и работи във Франция. „Сценарият на филма приключихме преди два дни, а основната част от снимките ще бъдат реализирани през пролетта на 2011 г. Една от основните сцени ще се снима в Народния театър в София”, каза Жан-Клод Кариер. Филмовата лента ще разказва за демократичните промени в България, започнали в края на 80-те години и ще завърши в днешно време. „Тази история ме заинтригува много, защото съм работил по темата и преди. Адаптирах за киното романа на Милан Кундера „Непосилната лекота на битието”, който също ни пренася в разгара на комунизма. А с настоящия филм искаме да разкажем за разрива в обществото, което сме си мислили, че е добре организирано”, каза още за работата по филма Жан-Клод Кариер.

© Снимка: Деница Русева

На снимката: Жан-Клод Кариер и Мария Киран, която изнесе танцов спектакъл по време на кинофорума „Отворен клас”, посветен на индийското кино
Жан-Клод Кариер е човек с разностранни дарби. Освен че e писател, сценарист, драматург, автор на адаптации, актьор, той е и изключителен разказвач. Написал е над тридесет произведения: есета, романи, разкази на най-различни теми - кино, наука, астрофизика, будизъм, история. От 1961 насам създава самостоятелно или в съавторство около 60 филмови сценарии за големи френски или чуждестранни режисьори, сред които са: Пиер Етекс, Луи Мал, Марко Ферери, Милош Форман, Фолкер Шльондорф, Анджей Вайда, Нагиси Ошима, Пeтeр Файшман, Патрис Шеро, Жан-Люк Годар, а съвсем наскоро работи с Михаел Ханеке по сценария на „Бялата лента”, отличен със „Златна палма” на фестивала в Кан през 2009 г.
Сътрудничеството му с Луис Бунюел трае 19 години - до смъртта на великия испански режисьор. Успоредно той се изявява като драматург и е автор на множество адаптации за театъра, сред които е „Махабхарата” - постановка на Питър Брук, върху която работят 11 години и представят на театралния фестивал в гр. Авиньон, Франция, през 1985 г. Театралната версия на голямата епична поема, която обединява основополагащите митове и вярвания в индийската култура продължава девет часа и има огромен успех, след което излиза филм и телевизионна версия на спектакъла. Четири години по-късно Кариер издава „Махабхарата” под формата на повествование.
Жан-Клод Кариер е и актьор. Играл е в десетина филма, като последното му изпълнение е малка роля в най-новия филм на Абас Киаростами „Заверено копие”, който участва в надпреварата на кинофестивала в Кан 2010.
По публикацията работи: Невена Праматарова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Привидният парадокс на непреходната култура

От какво зависи непреходното в културата на прехода – обобщения на културолога и филолог проф. Александър Кьосев по повод заключителната му лекция в рамките на проекта "Култура на прехода", която ще се състои днес (24 април) от 18:30 ч. в Театралната зала на Софийския университет. Проф. Александър Кьосев, директор на Културния център на..

публикувано на 24.04.24 в 11:36
Анди Готс (вдясно) и Георги Тошев

Фотографията като среща

Анди Готс неслучайно носи прякора "фотографът на звездите". Сам се хвали, че от първите си стъпки в изкуството не е снимал нищо друго, освен знаменитости. И докато в началото му се е налагало да ги ухажва за да застанат пред камерата му, днес известните сами го търсят. Фотографът печели популярност с вниманието, което отделя на личностите зад..

публикувано на 24.04.24 в 11:30

Инициатива насърчава деца в неравностойно положение да посещават театрални постановки

"60 от сърце" е благотворителната инициатива на младата продуцентска компания The Balkan Theatre Factory. На всяка нейна постановка се пазят 60 места, които се предоставят на деца от домове или деца в неравностойно положение или деца на бежанци. Първият спектакъл на компанията е "Островът на съкровищата", пиратско комедийно приключение за деца и..

публикувано на 24.04.24 в 10:10

Нинко Кирилов: Категорично вярвам в това, че никой не може да бъде научен да пише

В рамките на четири поредни недели – от 12 май до 2 юни – в пространството за литература и култура "Светофар" ще се проведе курс по творческо писане с писателя, поет и драматург Нинко Кирилов. Курсът е подходящ за хора, които искат да говорят за поезия и проза, както и да получат ценни съвети в началото на своя творчески път. Зелена..

публикувано на 24.04.24 в 09:53

Историята на германската фотография в пет имена

На 24 април в Гьоте-институт София започва серията лекции на изкуствоведката доц. д-р Катерина Гаджева, посветени на немската фотография от началото на ХХ век. До ноември в рамките на пет лекции, ще се запознаем с ранната история на немската фотография през творчеството на петима немски майстори на камерата. "Историята на фотографията е низ от..

публикувано на 24.04.24 в 09:36