Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Националният музей „Земята и хората” и неговата мисия

Снимка: Архив
„Един музей трябва да утвърждава моралните ценности и да помага на хората да виждат света в перспектива...” С тези думи на доц. д-р Михаил Малеев, директор на Националния музей „Земята и хората”, започва нашият разговор.
Влечението на моя събеседник към геологията дава плодове още в детските му години, когато се ражда неговата страст към колекционирането на различни образци на земни минерали.
Първата сбирка на Националния музей „Земята и хората” е представена на 9 юни 1987 г., в преустроената от арх. Иван Радев стилна сграда на бивша печатница на бул. „Черни връх”  № 4, където и до ден днешен са разположени богатите музейни колекции от минерали. Сред тях - оригинални фрески на известния наш художник Теофан Сокеров и разбира се - диаманти, рубини, сапфири и изумруди, и други скъпоценни и полускъпоценни камъни.
Този музей е голямата сбъдната мечта на Михаил Малеев. В неговия фонд се съхраняват повече от 20 000 образци от цял свят. Създаден е на базата на дарения - 80% от експонатите са дошли от Националния дарителски фонд „13 века България”. Голяма част от колекцията на доц. д-р Михаил Малеев също е в основата на богатата сбирка. Допълнителни дарения са направили и повече от 300 фирми и частни лица.
Незабравимо впечатление оставя у посетителя залата с гигантските кристали - различни образци на кварца, опализирано дърво и други. В тази зала целогодишно се организират различни художествени изложби и вечери на класическата музика, киноложки и фелиноложки изложби, фотоконкурси.
„Мисията на нашия музей е да съхранява фрагменти от вече изчезналата природа и по такъв начин да съхранява генетичния фонд на земните минерали. И в същото време със своята дейност музеят да съдейства за формирането на ново, по-добро отношение на човек към човека и на самите хора - към околния свят и към земята”. Такава е позицията на Михаил Малеев за смисъла и ползите от съществуването на Националния музей „Земята и хората” - и като директор, и като гражданин.
По публикацията работи: Божидар Любенов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Наближава крайният срок за "Искри" 2024

До 30 април 2024 г. всички деца, които обичат да пишат, могат да се включат в Националния радиоконкурс за детско литературно творчество "Искри". Конкурсът се организира за 41-ви път от програма "Христо Ботев" на Българското национално радио и е най-старият национален конкурс за литературни произведения, написани от деца. "Очертава се и..

публикувано на 19.04.24 в 17:15

Послеписът на художника Милко Божков

Откриването на изложбата с живопис на Милко Божков в три зали на галерията на СБХ на "Шипка" 6 изненада посетителите и зарадва приятелите на художника. За новата си мащабна експозиция с лаконичното заглавие "P.S." / "Послепис" Божков казва пред "Артефир": " Пост е, докато един художник нарисува картината, след това  скриптум е, когато..

публикувано на 19.04.24 в 15:12

"Всеки иска да живее" на българска сцена

Премиерните представления на "Всеки иска да живее" от израелския драматург Ханох Левин в Сатиричния театър "Алеко Константинов" са на 19 и 20 април . Режисьор е Елена Панайотова, сценографията е дело на Юлиян Табаков, хореографията на Росен Михайлов, музиката Христо Намлиев. Името на Ханох Левин е в списъка с водещите световни драматурзи, а..

публикувано на 19.04.24 в 14:26

Чужденци навсякъде на 60-ото Венецианско биенале

На 20 април се открива официално 60-ото издание на Венецианско биенале – най-важният световен форум за съвременно изкуство. То е под мотото "Чужденци навсякъде" и продължава до 24 ноември 2024 г. Нашият български проект също има интересно заглавие – "Съседите". Това издание е с най-голям брой артисти, екипи и артколективи – над 330.  Василена Мирчева,..

публикувано на 19.04.24 в 14:10
Ю Хуа

Десет есета за съвременен Китай

Излезе втора книга на китайския писател Ю Хуа на български език в превод на Стефан Русинов след "Живи" – един от най-популярните и превеждани негови романи.  "Китай в десет думи" е сборник с десет есета на писателя, който казва в предговора: "Ако тръгна да разказвам за всички аспекти от живота в съвременен Китай, ще се получи нещо по-дълго от..

публикувано на 19.04.24 в 14:05