Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

В "Радиоенциклопедия" всеки понеделник през август - поредицата „Българският преход и непреходните ценности"

Снимка: Архив

23 август
Ценността, наречена “свобода” или в какво вярва българинът
Разговор за свободата в различните й превъплъщения у нас: като изпитание на духа и присъда; като право, а не привилегия; като своеволие, но и бягство от отговорност; в крайна сметка – като капитал, а не джобни за общото ни бъдеще. Диалог за разминаването в представите ни за лична и обществена свобода, свързано със свеждането им до свободния избор, границите на равенството или обикновен инстинкт. Етичен спор, който ще ни напомни и за върха на едно добре познато копие...
С участието на философите проф. д-р Цочо Бояджиев и професор д-р Георги Каприев.

16 август
Родина, нация, държава като ценности за българина
Защо за патриота е достатъчно само „силно да люби”, докато националистът трябва задължително и „силно да мрази”?Как в ценностните ни нагласи понятието за държава коригира понятията за отечество и нация? И какво се промени в представите на българина за национална идентичност след паметната 1989-а година?
С участието на Александър Кьосев и доц. Боян Знеполски.

9 август
Семейството и доверието в съвременното българско общество
Разговор с проф. Пепка Бояджиева и доц. Алексей Пампоров за различните степени на доверие към институциите, както и между хората у нас – в това число и към брака, за разлика от който семейството остава своеобразен „пристан” в едно атомизирано общество. В разговора се дискутират и данни от последните емпирични проучвания на ценностите с български адрес.

2 август
Равенството и благополучието като ценности за българина
Промени ли се нашата ценностна нагласа, свързана с утвърждението „бедни, но равни” след 1989 година? По какво се различаваме от останалите европейци в представите си за благоденствие според данните от различните Европейски социални изследвания? И как се забогатява най-успешно у нас в контекста на тъй наречените „постмодерни ценности”?
С участието на проф. Николай Тилкиджиев, доц. Райна Гаврилова и доц. Мая Келиян.

понеделник, от 10.30 часа

По публикацията работи: доц. д-р Петя Кабакчиева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Паметник на партиарх Евтимий

Патриарси и екзарси

Как се е управлявала нашата църква през вековете и каква е връзката между управление на църквата и държавното строителство – говорим за главите на българското православие с отец Калистрат от атонския манастир "Св. Георги Зограф", с богослова Иван Йовчев, с историка доц. Христо Темелски и със социолога доцент Албена Танева. Какво е "етнофилетизъм" и..

публикувано на 25.04.24 в 12:20
Проф. Румен Кастелов

Застраховка "транспортен травматизъм"

В разговора с проф. Румен Кастелов акцентирахме върху многообразието, което предлага самата тема: новите стари автомобили, "придобивките" на века – тротинетки, електрически велосипеди, АТВ, алеи и пешеходни пътеки. Къде е безопасно и откъде пристигат най-често пациентите? – попитахме опитния травматолог и ортопед. Ръководителят на Клиниката по..

публикувано на 25.04.24 в 08:23
Арменско цивилно население ескортирано от османски войници към затвора в Мезире, април 1915

109 години от арменския геноцид

Днес светът отбелязва 109-ата годишнина от геноцида над арменците в Османската империя. На 24 април 1915 година в Цариград са арестувани, а малко след това и избити над 200 арменски интелектуалци. С това се слага началото на избиването и прогонването на 1 500 000 арменци. България е една от първите страни, които отварят границите си за бежанците. Сто..

публикувано на 24.04.24 в 07:55

Песах е!

Пролет е по нашите ширини и природата е луднала. Луднал е и светът – шарен, различен, но и еднакъв... Ние – хората, независимо от произхода си, го правим и шарен, и различен, и еднакъв. Защото всъщност не сме чак толкова различни. Доказателства – много. И едно от тях е, че дори и най-големите празници понякога съвпадат. Това се случва на всеки 33..

публикувано на 23.04.24 в 12:16

Еврика! Успешни българи: Мартин Ралчев

"Идеите са водещото и най-вече – това човек да работи онова, което иска. Човек, когато намери подходящата работа и подходящата професия, която го кара да бъде щастлив, той успява да бъде най-добрият", казва Мартин Ралчев. Той е млад учен, който в началото на тази година беше отличен с наградата "Млад изобретател" на фондация "Еврика". Мартин..

публикувано на 22.04.24 в 20:30