Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Аксиния Джурова за изложбата на проф. Марин Върбанов в галерия "Академика"

"Халки" от проф. Марин Върбанов
Снимка: Архив
Изложбата е посветена на 78-годишнината от неговото рождение, както и на 50-години от създаването на специалност „Текстил” в Националната художествената академия. По този повод в "Артефир" проф. Аксиния Джурова сподели: 
"Проф. Върбанов е забележителен български и световно известен творец, създател на модерния текстил у нас и на ателие за текстил в Ханджоу в Китай, носещо неговото име. Той беше една от първите птички не само между Изтока и Запада, но въобще между Далечния изток, между нас на Балканите и между Париж. Един жив мост. Много обичаше България и до последния си дъх правеше неща, свързани с нашата култура. Преди да почине получих от него писмо, много тъжно, в което той обясняваше как прави върху глаголицата и кирилицата гоблени. И действително последните му гоблени, които са в Ханджоу са посветени на тази тема. Ние имаме добри гобленисти, но Марин успя с още няколко свои колеги да превърне гоблена в триизмерна пластика. И това което е тук, една малка част от пъзела на живота му, показва че той се опитва да превърне едно чисто декоративно приложно изкуство в абсолютен предмет на изкуството, който да може да се конкурира с изящните изкуства. И тука неговите пространствени гоблени, които аз имах щастието да видя, когато ги работеше в Париж, са основа на тази изложба. Това, което е характерно за него е, че една традиция, която той носеше в сърцето и душата си чрез занаята си, успя да пречупи през най-модерните тенденции за времето си в европейската култура. Той имаше големи контакти и щастието да бъде около Пиер Карден. Това беше в годините, когато се откри най-модерният Център за съвременно изкуство "Жорж Помпиду". Имаше до себе си и една невероятно красива, изящна като газела жена. Тя по един почти невидим начин успяваше да менажира всичко, което правеше Марин. Те бяха една много приятна фамилия, родена в онези години, когато не можеше така свободно да се прави брак между китайка и българин. Изживяха любовта си дори влизайки в затвора. Връщайки се от Китай, около тях се създаде един кръг от единомишленици, които бяха част от артистичната бохема на София. Смея да твърдя, че у нас имаше такава. Сърцето и душата й бяха Марин и Сън. Днес ще видим поне малко от онези хора, които са оживели след толкова години, ще видим направеното тогава и ще си припомним този изящен, крехък , красив, фин, елегантен българин Марин Върбанов, чийто дух се носи и сега в залата. Жалко, че у нас още няма музей на името на Марин Върбанов, както в Ханджоу в Китай. Все се надявам, че и тук нещо ще стане."


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Скулпторът Деян Боев представя "Малко място" в Габрово

"Малко място" е концептуална изложба на д-р Деян Боев, скулптор и преподавател в Националната гимназия за приложни изкуства "Тревненска школа". "Малко място" се вглежда в личните, вътрешните духовни тенденции и изследвания на автора. Изложбата показва специфичен начин на моделиране, вдъхновен от природните форми. Кураторският текст я представя..

публикувано на 28.03.24 в 08:10

Елена Алекова представя "Късчета от Рая"

Елена Алекова е приятел на добрите думи. Учи ги от дете. Първо запаметява дочутите от ехото на Родопа планина, после добавя нови, от строгите учители в основната и средната образователна степен, от преподавателите в университета, от срещите със забележителни литературоведи, по време на обучението си в Литературния институт в Москва и така до днес...

публикувано на 27.03.24 в 17:45

Празнуваме Международния ден на театъра

Днес потребността от сценични изкуства е много голяма. Като живо изкуство, театърът влиза в директен контакт със своята аудитория и това е от изключително значение във времена на свърхтехнологии. "Театърът е и изкуство, чрез което хората осмислят механизмите на тоталитаризма, изключително важно негово свойство в бурни времена като днешните...

публикувано на 27.03.24 в 16:05

"Духът на поета" и кошмарът на съвестта

С премиера ще посрещне публиката си тази вечер Драматичният театър "Сава Огнянов" в Русе. Пиесата е "Духът на поета" от Стефан Цанев, която се играе с голям успех в Народния театър "Иван Вазов" вече повече от 10 години. Сега нов сценичен живот ѝ дава на русенска сцена режисьорът Ивайло Ненов. Така екипът на Русенския театър избра да отпразнува..

публикувано на 27.03.24 в 13:00

Георги Тошев с премиера на "Appassionata" в София

На 27 март 2024 г. в столичното кино "Одеон" от 19.30 ч., в рамките на 28-ия Международен София филм фест, ще бъде представен документалният филм "Appassionata" на Георги Тошев, посветен на австрийската пианистка от български произход Донка Ангъчева. Оператор е Борис Пинтев. Монтажист и режисьор на филма е Калояна Климентова. Документалната лента..

публикувано на 27.03.24 в 12:28