Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Музикална радиоенциклопедия „Упражнение по стил”: Чембало или клавесин

Италиански клавесин
Снимка: Архив
Тембърът на този музикален инструмент навява известна старинност и романтичен спомен за дворцови концертни зали. Ако използваме музикалната терминология, това е плектронен клавишен инструмент. Звукът се произвежда посредством защипване на струните от отделни перца. Те пък от своя страна се задействат от клавишите, които всички ние виждаме. Познат е с много имена, но най-популярни са италианското „чембало” и френското „клавесин”. Първата му поява в историята е втората половина на ХІV век, когато е познат като цимбал с клавиатура – оттам идва и немското „клавицимбел”.
Звучността на чембалото е блестяща, ярка, звънка, отривиста, с металически оттенък, с голяма продължителност, но малка напевност, слаба, и без сериозни динамични промени. В периода ХVІ – ХVІІІ век този музикален инструмент претърпява съществена еволюция. Усъвършенства се и свиренето на инструмента. Жан-Филип Рамо пише „Метод на пръстовата техника”, Франсоа Купрен – „Изкуството на свирене на клавесин”. Цели три столетия чембалото има първостепенна роля като домашен и концертен инструмент за солово и ансамблово музициране. Но най-запомнящи се си остават ХVІІІ век и великите клавесинисти. Създател на виртуозния чембалов стил е Доменико Скарлати, а известните представители на галантния стил във Франция - Купрен, Дакен, Рамо, Дандрийо и др. внасят към клавесинното изкуство своята изтънченост.

вторник, 26 април, 16.30 часа
По публикацията работи: Даниела Найденова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Музикалният театър пита "Здравей! Как си, приятелю?"

Дългоочаквана и вълнуваща приятелска среща в една морска лятна вечер събира вечните архетипни герои, за да разкажат чрез музика, танц и много игра за сладко-горчивото в живота. За първата, но и за старата любов, за възходите, но и за паденията, за прошката, но и за обидата, за разделите и за събиранията, но най- вече за едно вечно и искрено..

публикувано на 17.04.24 в 12:25
Peela

Не е зле!

"Notbad"  ("Не е лошо", "Не е зле") е новият албум на изгряващата финландска фюжън група "Peela" , издаден на 8 март 2024 година. Това е техният трети пореден албум и съдържа четиринайсет авторски пиеси на шестчленния състав от музикантите Йоханес Гранрот (китара, вокали, композиции), Мая Манила (вокали и кийборди), Севери Сорйонен (барабани),..

публикувано на 17.04.24 в 10:30

"Севилският бръснар" с нова постановка в музикалния театър на Линц

Басът Михаел Вагнер отново блесна в Музикалния театър на Линц с дебютна роля. В премиерата на "Севилският бръснар" на Росини на 20 януари тази година той изигра д-р Бартоло. Роденият в Долна Австрия Михаел Вагнер умее да убеждава не само музикално, но и театрално. В това отношение ролята му в "Севилският бръснар" му предостави най-добри условия и..

публикувано на 17.04.24 в 08:45

Лия Петрова представя Корнголд под палката на Йоханес Калицке

Родена преди 34 години в София, Лия Петрова се превърна в откритие на международната музикална сцена през 2016-а, когато спечели първата награда на конкурса"Карл Нилсен" в Дания, ръководен от майстора на пианото Николай Шепс-Знайдер. Следващите години са белязани с поредица от постижения и артистични успехи. Нейните изразителност и талант се..

публикувано на 16.04.24 в 09:30

Музиката на "Молец", която носи усещане за свобода

Един мъдър човек каза, че откакто се е появило радиото, самотата вече не била същата. А какво да кажем за музиката в такъв случай?! Какъв разговор само водим с нея, без дума да кажем. Когато душата има нужда да замълчи и търси друга душа, музиката говори като за двама. Когато живееш между невъзможности, музиката ти показва пътя. Разкрива ти..

публикувано на 16.04.24 в 08:05