Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Националната галерия за чуждестранно изкуство - под знака на своя 25-годишен юбилей

Снимка: Архив

В началото на месец ноември Националната галерия за чуждестранно изкуство навлезе в своя 25-годишен юбилей, след поредица от оригинални и запомнящи се изложби. Като Пейзажът XVII-XXI век, Божествена комедия Салвадор Дали, която и в момента приема своята публика и може да се види до 15 януари 2011 г.
Открита на 5.11.1985 г., като художествена галерия на първата международна фондация в България, наречена по-късно „Св. Св. Кирил и Методий”, днес Националната галерия за чуждестранно изкуство в София посреща своя празник с фонд от над 10 000 музейни единици - графика, живопис, скулптура, приложни изкуства. Би следвало да се гордеем, че на Балканския полуостров тя е единствена по своя характер.
Не са малко и отзивите за дейността на институцията като възторжената оценка на Сър Дейвид Улсън, директор на Британския музей: „Забележително постижение на музейното дело и въобще на българската култура.” Ето защо не е случайно, че със своите колекции и внушителна архитектура, НГЧИ е в основата на проекта за създаването на „Българския Лувър”.
Каква е оценката на българската общественост, на публиката и на специалистите за осъществената мисия и за бъдещето на галерията? По тези и други въпроси ще разговаряме с Ирина Мутафчиева, директор на Националната галерия за чуждестранно изкуство в София.

събота, 27 ноември от 15.00 часа

По публикацията работи: Божидар Любенов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Лекции по теми на съвременността през призмата на архитектурата

Цикъл публични лекции на тема "Архитектура, медии, критика" на фондация "Ново архитектурно наследство" с подкрепата на Гьоте-институт, България, поставят фокус върху наболели проблеми на архитектурната среда, в която живеем. Две от лекциите са вече факт, предстоят още две.  Третата е на тема: "Make Architecture Great Again! | Паметници, паркове,..

публикувано на 19.04.24 в 08:45

"Анна непоправимата" – театрален разказ за Анна Политковская

Премиерният спектакъл "Анна непоправимата" очаква първата си среща с публика тази вечер. Пиесата е на италианския драматург Стефано Масини и е посветена на руската журналистка и защитник на човешките права Анна Политковская. На 7 октомври 2006 година Политковская е застреляна в асансьора на сградата, където живее в Москва. Предполага се,..

публикувано на 19.04.24 в 08:35

Феникс Върбанов с изложба в галерия "Стубел"

За първи път Феникс Върбанов представя изкуството си в галерия "Стубел". Живеещият в Париж художник определя себе си като космополит и често казва, че е дар от Бога да бъде посредник между три култури. Българската, китайската и френската култура са дълбоко вкоренени в същността на този артист – с родители прочутия Марин Върбанов и майка Сун Хуай Куей...

публикувано на 18.04.24 в 18:00

Або представя втората си книга с разкази

За първата си книга "Поводи за връщане" Або беше написал: "Имал съм късмета да живея на четири континента и да обиколя над 40 държави, преди да стана на 27 години. Живял съм в Пекин, Арекипа, Финикс, Манчестър, Лондон, Самоков, София – в разбъркан ред. Обичам да се запознавам с нови култури, да научавам езиците им и да чета литературата им в оригинал...

публикувано на 18.04.24 в 16:35
Подготовката на българския
павилион във Венеция

60-ото юбилейно издание на Венецианското биенале

На 19 април в 17.00 часа в зала "Тициан" (Sala Tiziano) е официалното откриване на Българския павилион на 60-то юбилейно издание на Венецианското биенале. Най-важният форум за съвременно изкуство в света ще се проведе от 20 април до 24 ноември 2024 г. и ще представи националните проекти на 331 артисти от различни държави. "Чужденци навсякъде" е..

публикувано на 18.04.24 в 16:15