Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Рождественско "Благовестие" на 25 декември

Рождество Христово и неговото значение за вярващите. Явяването на Сина Божии в света - нова ера в човешките взаимоотношения. Религиозна или битова традиция в България е Коледа. Кой, как и защо приема коледната нощ. Различията и приликите в отпразнуване на Рождения ден на Сина Божи у нас и по света.
Разговор с негово високо преосвещенство митрополитът на САЩ, Канада и Австралия Йосиф, за това как българите в Америка празнуват Рождество Христово. Защо Синът Божи дойде на земята като Младенец?
Психиатърът и богослов Николай Михайлов за нагласата на българина по време на Рождественските дни. Защо все по-често в употреба е Коледа, а не Рождество.
Какъв семеен празник е Коледа? Вече няма семейства! – различната гледна точка на Николета Бонева Ховрин – млад публицист.
Рождественското послание на Негово светейшество българския патриарх и митрополит софийски Максим.
Къде са българите от източен обряд на Рождество Христово в храма или у дома – именикът Негово преосвещенство апостолическия екзарх Христо Пройков председател на Епископската Конференция на Католическата църква в България.
Нужен ли ни е днес Христос и защо? Разговор с пастор Евгени Найденов от Методиската църква в България.
Пряко включвана от патриаршеската катедрала „Св. Ал. Невски” на божествената св. Литургия.
Пряка връзка с Рим – репортаж на Димитър Ганчев от българската секция на радио Ватикана. Каква е равносметката от отминалата 2010г. за католическата общност? Кои са основните насоки в папското послание "Урби ет Орби" - "Към града и към Света"?
Как момчетата ни в Афганистан и представители на другите страни членки на НАТО празнуват Коледа далече от дома – репортаж на Мария Рачева.
Първите ученици Христови бяха рибари, как днес един рибар и писател приема рождения ден на Сина Божи – разговор с Коста Радев пряко от Варна.
„В нощта на Рождество” поема от Св. Ефрем Сирин и стихотворението „На Рождество Христово”, в изпълнение на актьора Ириней Константинов.

събота, 25 декември, от 9.30 часа
По публикацията работи: Ана-Мария Кръстева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

По следите на думата "мързел"

Доказано от практиката и от собствените ни наблюдения етимологизуването, т.е. изследването на произхода на думите, е от любимите изкушения за будния човешки ум. А най-хубавото в етимологическите главоблъсканици е, че почти никога не се знае предварително накъде ще кривне пътеката, по която думите са влезли в езика ни и удобно са се настанили във..

публикувано на 17.09.24 в 09:26

Георги Данаилов: Процесът на търсене на думи е акт на насилие върху мисълта

Един от "специалните" гости на предаването в първите му години беше известният писател и ярка обществена фигура Георги Данаилов. Едва ли е необходимо да изреждаме заглавията на книгите му и филмите по негови сценарии, но в случая е важно да припомним, че той е завършил висше образование и е работил като преподавател по химия. В интервюто той..

публикувано на 13.09.24 в 17:18

Дума история и песен Вселена

Има една дума от диалектното богатство на езика ни, която всички сме чували многократно, досещаме се какво означава приблизително, но без да сме докрай сигурни. Глаголът "притурям се" от "Притури се планината" на Стефка Съботинова – една от най-силно въздействащите ни фолклорни песни, която намери отклик и извън пределите на страната ни. Още..

публикувано на 29.08.24 в 15:49
Проф. Борис Парашкевов

Защо французите говорят френски, а не французки

Етимологията или произходът на думите открай време е изкушавал човешкия ум и въображение. Което от една страна е похвално, но от друга крие риска привидното или желаното да бъде взето за истина. Неведнъж в предаването сме предупреждавали за това, а и нашите етимологически разходки във времето и пространството, вярвам, са убедили слушателите ни, че..

публикувано на 20.08.24 в 17:15
Любомир Левчев

В капана на думите с поета Любомир Левчев

Който има спомени от 90-те години на миналия век – трудни и повратни във всяко отношение, ще помни и различната реакция на известни лица от културния елит на държавата в онзи момент. Предполагам, че достойните и самокритични личности са съзнавали отговорността си да вземат страна или да изразят позиция към процесите, знаейки, че думите им имат..

публикувано на 29.07.24 в 09:15