Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Тракия и Древният свят – колекция на Васил Божков

За пореден път Националният исторически музей предлага на своята публика интересно и атрактивно събитие. В деня на първия пролетен полъх музеят отваря врати за всички, които са нетърпеливи да видят богатства, намерени по българските зами, събрани в един частен музей. В партньорство с фондация „Тракия” и Съюза на колекционерите в България, в залите на НИМ ще бъдат представени уникати от колекцията на Васил Божков: антични тракийски и гръцки ритони, златни фиали, златни венци, малка пластика. Счита се, че Васил Божков може би е най-богатият българин, който притежава една от най-скъпите сбирки от картини и ценни предмети.
„Това е една много представителна колекция, която вече е позната в чужбина, но у нас ще бъде показана за първи път. Експонатите са свързани с античността и са изключително редки. Откриването на изложбата е на 21.03.2011 г., от 19.00 ч.” – това сподели проф. Цветана Кьосева, заместник-директор на музея.
За предстоящата проява, колекцията и частния музей на Васил Божков, разговаряме с нашите гости: проф. Цветана Кьосева, заместник-директор на НИМ, и Кирил Христосков, изпълнителен директор на фондация „Тракия”.

събота, 19 март, от 15.00 часа
По публикацията работи: Божидар Любенов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Интервенция": Пиеса, която разкрива отношенията и личните избори

"Интервенция" е пиеса, която се впуска в света на взаимоотношенията, личността и личния избор. Представлението разглежда сложната връзка между мъж и жена, между лицата А и Б, както и между двама най-добри приятели, чиито различия ги притеглят и отдалечават едновременно. На ефира на "Нашият ден" гостуват актьорите Илиян Стаменков и Цветина..

обновено на 19.04.24 в 11:35

Артинсталация на мястото на мавзолея обединява миналото и бъдещето

Започна поставянето на временната инсталация на художника Красимир Терзиев "Между миналото, което е напът да се случи, и бъдещето, което вече е било" в Градската градина в София от 15 април. Очаква се програма от тематични събития да бъде представена на мястото през целия период, в който проектът ще пребивава в градската среда. Според плана..

обновено на 19.04.24 в 10:34

Лекции по теми на съвременността през призмата на архитектурата

Цикъл публични лекции на тема "Архитектура, медии, критика" на фондация "Ново архитектурно наследство" с подкрепата на Гьоте-институт, България, поставят фокус върху наболели проблеми на архитектурната среда, в която живеем. Две от лекциите са вече факт, предстоят още две.  Третата е на тема: "Make Architecture Great Again! | Паметници, паркове,..

публикувано на 19.04.24 в 08:45

"Анна непоправимата" – театрален разказ за Анна Политковская

Премиерният спектакъл "Анна непоправимата" очаква първата си среща с публика тази вечер. Пиесата е на италианския драматург Стефано Масини и е посветена на руската журналистка и защитник на човешките права Анна Политковская. На 7 октомври 2006 година Политковская е застреляна в асансьора на сградата, където живее в Москва. Предполага се,..

публикувано на 19.04.24 в 08:35

Феникс Върбанов с изложба в галерия "Стубел"

За първи път Феникс Върбанов представя изкуството си в галерия "Стубел". Живеещият в Париж художник определя себе си като космополит и често казва, че е дар от Бога да бъде посредник между три култури. Българската, китайската и френската култура са дълбоко вкоренени в същността на този артист – с родители прочутия Марин Върбанов и майка Сун Хуай Куей...

публикувано на 18.04.24 в 18:00