Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

За изкуството, колекциите и корпоративната отговорност, или другото лице на една банка

Изложбата "АБС. Съвременно белгийско изкуство" беше представена в Софийската градска галерия със спомоществователството на представителството в България на голяма международна банка.
Снимка: БГНЕС
„Търсите вдъхновение, искате ли да научите нещо повече за съвременното изкуство...” - с такава необичайна любезност в дните преди „Нощта на музеите” една банка предлагаше на посетителите възможността да открият своята гледна точка за творците, творбите и заобикалящата ни действителност. От 6 април до 15 май в Националната галерия за чуждестранно изкуство, Софийската градска художествена галерия, галерия „Академия" на Националната художествена академия, бяха изложени над 500 произведения на повече от 300 художници. Като домакин на три големи събития: "Трансформ" – изложба на студенти от Югоизточна Европа, "АБС. Съвременно белгийско изкуство" и Льо Френоа – Национално студио за съвременни изкуства, за малко повече от месец София се бе превърнала в столица на съвременното изкуство. Един изключително интересен и ползотворен проект... Странното тук е, че тази инициатива е родена не от усилията на група творци, а от финансова институция. Реализирането на всички прояви също бяха осъществени с нейната активна подкрепа.
„Развитието на едно общество зависи пряко от развитието на талантливите хора в него. Ние вярваме, че талантите трябва да бъдат търсени, откривани, насърчавани, подкрепяни. Това е и нашата последователна кауза през последните години в България....” С тези няколко думи пред българската общественост бе представена позицията на банката от Филип Лот - неин главен изпълнителен директор.
Какво мотивира една банка да подпомага съвременното изкуство? Лесно ли се изгражда стратегия за подкрепа на българската култура и могат ли музеите да очакват по-голямо съдействие от частни финансови институции? В тази посока ще разговаряме с нашия гост в студиото – Мария Русева, член на Управителния съвет и ръководител дирекция "Корпоративно и инвестиционно банкиране" на банката спомоществовател на изложбата.

събота, 28 май, от 15.00 часа


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Радостин Радев

Като на филм: пътят от България до Англия на актьора и продуцент Радостин Радев

Вместо да стане полицай, какъвто си е представял, че иска да бъде, той избира да е от хората, които могат да изиграят всеки, дори човекa на реда. От школата в Симеоново до самолета, който каца в Лондон, Радостин Радев извървява пътя на самоосъзнаването и вечното усъвършенстване в преследване на влечението – актьорското майсторство. Британската..

публикувано на 24.04.24 в 16:46
Кадър от снимачния процес

Музикален клип говори за любовта на човек към родината

Предстои премиерата на музикалния клип "Оставам" на певицата Вили Русева. Сюжетът на клипа представя една история за силната и непреходна любов между човек и родина. Идеята се ражда от режисьора Борислав Костов, който от години работи по сценарий за филм за българската история – "Коси в прахта".  Самият късометражен музикален филм е продуциран от..

публикувано на 24.04.24 в 16:04

Привидният парадокс на непреходната култура

От какво зависи непреходното в културата на прехода – обобщения на културолога и филолог проф. Александър Кьосев по повод заключителната му лекция в рамките на проекта "Култура на прехода", която ще се състои днес (24 април) от 18:30 ч. в Театралната зала на Софийския университет. Проф. Александър Кьосев, директор на Културния център на..

публикувано на 24.04.24 в 11:36
Анди Готс (вдясно) и Георги Тошев

Фотографията като среща

Анди Готс неслучайно носи прякора "фотографът на звездите". Сам се хвали, че от първите си стъпки в изкуството не е снимал нищо друго, освен знаменитости. И докато в началото му се е налагало да ги ухажва за да застанат пред камерата му, днес известните сами го търсят. Фотографът печели популярност с вниманието, което отделя на личностите зад..

публикувано на 24.04.24 в 11:30

Инициатива насърчава деца в неравностойно положение да посещават театрални постановки

"60 от сърце" е благотворителната инициатива на младата продуцентска компания The Balkan Theatre Factory. На всяка нейна постановка се пазят 60 места, които се предоставят на деца от домове или деца в неравностойно положение или деца на бежанци. Първият спектакъл на компанията е "Островът на съкровищата", пиратско комедийно приключение за деца и..

публикувано на 24.04.24 в 10:10