Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Първи ноември - Ден на народните будители

Снимка: Архив

Всяка година честваме Денят на народните будители на първи ноември. Празникът е посветен на българските книжовници и просветители и е една възможност да си спомним за онези първоучители и техните достойни последователи, посветили живота си на издигането на духовността на нацията...
Този ден може би е и празник на паметта като хранилище на универсалния човешки опит. Защото образът, който всеки човек изгражда пред другите и пред света е една проекция на неговата памет. Тя е онзи процес, който позволява да се съхрани постигнатото, като го пази непроменено доколкото е възможно, за да бъде то полезно и за по-късна употреба.
Ето защо е съвсем естествено, дори във време на криза, а може би и точно заради това, все още да помним имената на Константин Костенечки, Григорий Цамблак, Йоасаф Бдински, Владислав Граматик, Димитър Кантакузин, Петър Парчевич, Петър Богдан, Паисий Хилендарски, Матей Граматик, Неофит Бозвели, Неофит Рилски, Иван Селимински, братята Димитър и Константин Миладинови, Георги Стойков Раковски, Васил Левски, Христо Ботев, Стефан Караджа, Хаджи Димитър, Любен Каравелов, Добри Чинтулов, Иван Вазов, Григор Пърличев... Имената им и техните дела. И на още много други.
За първи път през 1909 г. пловдивската общественост отдава публично своята почит към будителите, но отбелязването няма официален характер. Когато през 1922 г. Стоян Омарчевски, министър на народното просвещение на България, предлага на заседание на Министерския съвет първи ноември да бъде определен за Ден на българските народни будители, той всъщност изразява заслужената признателност на нацията към подвига на възрожденските писатели и революционери, извисили българския дух до борба за постигне на държавен суверенитет.
На 28 юли 1922 г. Министерството на народното просвещение излиза с окръжно номер 17 743, според което първи ноември е определен за „празник на българските будители, ден за отдаване на почит към паметта на големите българи, далечни и близки строители на съвременна България”. По-късно същата година - на 31 октомври - Министерският съвет излиза с постановление за обявяване на празника. А на 3 февруари 1923 г. цар Борис III подписва закона за въвеждането на Деня на народните будители като общонационален празник, който е честван до 1945 г.
След дълго прекъсване, на 28 октомври 1992 г., със Закона за допълнение на Кодекса на труда, приет от ХХХVI-то Народно събрание, традицията се възобновява. Идеята за възстановяването на празника е на професор Петър Константинов, председател на Общонародното сдружение „МАТИ БОЛГАРИЯ”.
„Първичната памет е краткотрайна. Тя включва запаметяването на факти, числа, думи, образи, цветове и други, за времето от няколко секунди до няколко минути. Следи от първичната памет се извикват много лесно, но също така лесно се заместват от нова информация.” От Уикипедия, свободната енциклопедия...
Дали обществото ни днес не е хванато в капана на първичната памет и вече може да си припомня важните исторически факти само за „няколко минути”? Ако индивидуалната памет е хранилище на универсалния човешки опит, то музеят не е ли естественото хранилище на универсалния опит на едно общество? И може ли музеят днес да е в ролята на будител?
За това ще разговаряме в предаването с нашите гости Милка Митева, директор на Националното музикално училище „Любомир Пипков” и Никола Хаджиев, директор на Националния църковен историко-археологически музей при Св. Синод.

По публикацията работи: Божидар Любенов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Феникс Върбанов с изложба в галерия "Стубел"

За първи път Феникс Върбанов представя изкуството си в галерия "Стубел". Живеещият в Париж художник определя себе си като космополит и често казва, че е дар от Бога да бъде посредник между три култури. Българската, китайската и френската култура са дълбоко вкоренени в същността на този артист – с родители прочутия Марин Върбанов и майка Сун Хуай Куей...

публикувано на 18.04.24 в 18:00

Або представя втората си книга с разкази

За първата си книга "Поводи за връщане" Або беше написал: "Имал съм късмета да живея на четири континента и да обиколя над 40 държави, преди да стана на 27 години. Живял съм в Пекин, Арекипа, Финикс, Манчестър, Лондон, Самоков, София – в разбъркан ред. Обичам да се запознавам с нови култури, да научавам езиците им и да чета литературата им в оригинал...

публикувано на 18.04.24 в 16:35
Подготовката на българския
павилион във Венеция

60-ото юбилейно издание на Венецианското биенале

На 19 април в 17.00 часа в зала "Тициан" (Sala Tiziano) е официалното откриване на Българския павилион на 60-то юбилейно издание на Венецианското биенале. Най-важният форум за съвременно изкуство в света ще се проведе от 20 април до 24 ноември 2024 г. и ще представи националните проекти на 331 артисти от различни държави. "Чужденци навсякъде" е..

публикувано на 18.04.24 в 16:15

По стъпките на творците в "Кварталът на писателите"

Нов пътеводител ни разхожда из "Кварталът на писателите", за да опознаем някои от най-забележителните ни творци, но и една по-лична София. Той включва подробна информация за 50 обекта, свързани с литературното минало на столицата от периода между Освобождението и края на Втората световна война. Сред тях са десетки домове и временни квартири на известни..

публикувано на 18.04.24 в 11:58

Езикът – граница и безграничност

За границите на грамотността, на превода, на културните търсения през езика – разговор в "Нашият ден" с доц. д-р Ани Бурова , литературен историк, критик, теоретик и специалист по превода, и доц. д-р Дария Карапеткова , преводач, преподавател и теоретик на превода. За доц. Бурова, която преподава чешки език и бохемистика в рамките на..

публикувано на 18.04.24 в 10:44