Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Великите градове на древността

Според археолозите така е изглеждала една от залите на двореца в Ниневия - един от най-важните градове на древна Асирия.
Снимка: Архив
7 век пр.н.е. В тронната зала на двореца на асирийските владетели в древна Ниневия приемат дарове от близки и далечни царства. Пратениците смаяно разглеждат стенните барелефи. На един от тях асирийските войски нападат древен град – крепостните стени са обградени от стрелци и обсадни машини. На друг – владетелят в колесница, теглена от богато нагиздени коне, оглежда завоюваните трофеи. Но най-страховити са скулптурите на крилатите бикове. Те сякаш разклащат черните си гладко сресани бради, очите им, направени от скъпоценни камъни, заблестяват още по-силно и крилатите създания отстъпват назад, за да защитят своя владетел. Свръхестествена сила ли пази двореца? Движението на статуите е оптическа измама - заслуга на древните майстори. Чудовищата имат не по четири, а по пет крака! Но откъдето и да ги погледнете - отдясно или отляво, отпред или отзад - отвсякъде се виждат само четири крака. Петият е прикрит така майсторски, че илюзията за движението на чудовището е пълна.
Загадките на древните градове: Ниневия, Рим и Евмолпия, днешния Пловдив, в „История на изкуството за деца”.  

10 август                                 
По публикацията работи: Ирина Вълчанова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Начало на конкурса „Искри“2022

Започна 39-ото издание на националния конкурс „Искри“ – най-старият литературен конкурс за деца в България. Конкурсът не задава определена тема и дава пълна свобода на участниците в него. Ако все още не сте навършили 17 години, можете да ни изпратите ваши приказки, разкази, стихотворения или гатанки – всеки има право да участва с не повече от..

публикувано на 01.03.22 в 11:15
„Искри“ 2018

Старт на 36 Национален конкурс за детско литературно творчество „Искри“ 2019

Децата, които пишат, с нетърпение очакват поредното издание на „Искри“ – най-старият литературен конкурс за деца в България. Днес програма „Христо Ботев“ обявява началото на „Искри“ 2019. Конкурсът не задава определена тема и дава пълна свобода на участниците в него. Ако все още не сте навършили 17 години, можете да ни изпратите ваши приказки, разкази,..

обновено на 28.02.19 в 11:06

Сансовино и Венеция

Италианският архитект Якопо Сансовино е бил много важна фигура в развитието на венецианската архитектура. Той е първият, който въвежда стила на Късния Ренесанс във Венеция през 16 век. Като главен архитект на Венеция прави проект за обновяване на центъра на града и превръщането му в символ на свободната република. Започва строеж на поредица от сгради,..

публикувано на 13.02.19 в 08:10

Кой развали времето?

„А, какво чудесно време! Точно за разходка! Но защо летя с краката нагоре, каква е тая вода, която ме облива и носи, носи и облива, май че времето се развали…“. Това си мърмори папагала от африканската приказка „Как боата развали времето“. Можете да я чуете в понеделник, на 11 февруари . „Някога, много много отдавна, небето било ниско. То било толкова..

публикувано на 10.02.19 в 08:05

Кои са професиите на бъдещето?

Неделното ни детско предаване е за всички Вас, които не отлепвате очи от смартфоните си. Ако се чудите защо избрахме тази тема, та обичайно вкъщи ви се карат, когато седите постоянно с телефон в ръка, то е защото ще си говорим за професиите на бъдещето. В морската ни столица Варна се запознахме с Борис Георгиев и с Галин Желязков, специалисти по виртуална..

публикувано на 09.02.19 в 08:00