Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Под знака на Божествения ягуар

Древното селище Чавин де Уантар (вляво) и 5-метрова колона във вид на копие, на която е изобразено върховното им божество.
Снимка: Архив

В Перу, на 3177 метра надморска височина, обкръжено от ледниците на Андите, се намира селището Чавин де Уантар. „При синовете на ягуара с копия” - така се превежда името му. Единственият достъп до него е през тунел, издълбан в планината. За древните индианци, векове преди новата ера, мястото е било свещена зона, пазена от самите божества.
В центъра е главният площад на местните индианци, а гранитният стълб с изображението на почитания тук Божествен ягуар днес е известен като обелискът Тейо (наречен на първия изследовател на това уникално място професор Хулио Сесар Тейо).
В подземията на петнайсетметровата Голяма пирамида се стига по стълби, завити като черупка на охлюв. Долу има цял каменен лабиринт от галерии, водещи към тесни подземни светилища. Тук акустиката е съвършена. Така и екотът на подземните води се усилва многократно - звукът им е съпровождал жертвоприношенията, които се извършвали на това свято място. Две от галериите са във формата на кръст. На този подземен кръстопът стои предизвикателно изправено най-удивителното произведение в храма - колона от бял гранит във вид на копие с височина почти 5 метра, създание с човешко тяло и глава на ягуар, с остри зъби, с колан от глави на ягуари и змии на гърба. Отново Божественият ягуар. Дясната му ръка е вдигната нагоре, като че ли ни оставя завета си. На дланта липсва линията на живота, затова според някои това е богът на смъртта. Но други го почитат като бог на милосърдието и го наричат „Усмихнатия бог”. Това е върховното божество на Чавин.

Още за светилището на древните индианци и за магическата  му сила - в поредния епизод на „История на изкуството за деца”.

7 септември

По публикацията работи: Ирина Вълчанова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Начало на конкурса „Искри“2022

Започна 39-ото издание на националния конкурс „Искри“ – най-старият литературен конкурс за деца в България. Конкурсът не задава определена тема и дава пълна свобода на участниците в него. Ако все още не сте навършили 17 години, можете да ни изпратите ваши приказки, разкази, стихотворения или гатанки – всеки има право да участва с не повече от..

публикувано на 01.03.22 в 11:15
„Искри“ 2018

Старт на 36 Национален конкурс за детско литературно творчество „Искри“ 2019

Децата, които пишат, с нетърпение очакват поредното издание на „Искри“ – най-старият литературен конкурс за деца в България. Днес програма „Христо Ботев“ обявява началото на „Искри“ 2019. Конкурсът не задава определена тема и дава пълна свобода на участниците в него. Ако все още не сте навършили 17 години, можете да ни изпратите ваши приказки, разкази,..

обновено на 28.02.19 в 11:06

Сансовино и Венеция

Италианският архитект Якопо Сансовино е бил много важна фигура в развитието на венецианската архитектура. Той е първият, който въвежда стила на Късния Ренесанс във Венеция през 16 век. Като главен архитект на Венеция прави проект за обновяване на центъра на града и превръщането му в символ на свободната република. Започва строеж на поредица от сгради,..

публикувано на 13.02.19 в 08:10

Кой развали времето?

„А, какво чудесно време! Точно за разходка! Но защо летя с краката нагоре, каква е тая вода, която ме облива и носи, носи и облива, май че времето се развали…“. Това си мърмори папагала от африканската приказка „Как боата развали времето“. Можете да я чуете в понеделник, на 11 февруари . „Някога, много много отдавна, небето било ниско. То било толкова..

публикувано на 10.02.19 в 08:05

Кои са професиите на бъдещето?

Неделното ни детско предаване е за всички Вас, които не отлепвате очи от смартфоните си. Ако се чудите защо избрахме тази тема, та обичайно вкъщи ви се карат, когато седите постоянно с телефон в ръка, то е защото ще си говорим за професиите на бъдещето. В морската ни столица Варна се запознахме с Борис Георгиев и с Галин Желязков, специалисти по виртуална..

публикувано на 09.02.19 в 08:00