Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Владетелят-птица

Наймлап, златна плака, IMU 1000-1450 г. сл. Хр.
Снимка: wikimedia.org
В Перу са запазени много легенди за митичния герой Наймлап, основател на прочутата ламбаейкска цивилизация, съществувала от 8 до 14 век и известна още като културата Сикан. Той слага началото на първата династия владетели в този район, а всеки от неговите 12 синове основава по един голям град. Царуването на Наймлап се свързва с мир и богатство. Митовете на перуанците разказват, че когато ударил часът, владетелят да се раздели с живота си, му поникнали криле и той отлетял. Затова е известен още и като владетелят-птица.
С Наймлап са свързани и повечето изображения на божеството Сикан върху керамични съдове, метални предмети и платове. Най-често той е представен с маска на лицето, обърнати нагоре очи, клюн, нокти и  криле. Образът му е запечатан и върху дръжките на специалните  ритуални ножове, със заоблено като лопатка острие, наречени туми. С тях жреците принасяли в жертва черна или бяла лама и предсказвали бъдещето по формата на вътрешните им органи. Повечето ритуали с туми се провеждали в храма Чот, построен от Найламп, и охраняван от свещената зелена каменна статуя на владетеля. Днес перуанците окачват туми на стената за късмет. Те са и един от националните символи на страната.
Изображения на митичния Наймлап има по вътрешните стени на пирамидите в долината Чотуна и Чорнанкап. Смята се, че точно там е бил неговият дворец, а около него били издигнати пирамиди, жилищни сгради, складове и работилници от кирпичени тухли. Археолозите и днес продължават да търсят в Ламбайек доказателства за съществуването на легендарния Наймлап.
Още за Наймлап, както и за тайните на персийския град Ктесифон - в поредния епизод на „История на изкуството за деца”.
По публикацията работи: Ирина Вълчанова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Начало на конкурса „Искри“2022

Започна 39-ото издание на националния конкурс „Искри“ – най-старият литературен конкурс за деца в България. Конкурсът не задава определена тема и дава пълна свобода на участниците в него. Ако все още не сте навършили 17 години, можете да ни изпратите ваши приказки, разкази, стихотворения или гатанки – всеки има право да участва с не повече от..

публикувано на 01.03.22 в 11:15
„Искри“ 2018

Старт на 36 Национален конкурс за детско литературно творчество „Искри“ 2019

Децата, които пишат, с нетърпение очакват поредното издание на „Искри“ – най-старият литературен конкурс за деца в България. Днес програма „Христо Ботев“ обявява началото на „Искри“ 2019. Конкурсът не задава определена тема и дава пълна свобода на участниците в него. Ако все още не сте навършили 17 години, можете да ни изпратите ваши приказки, разкази,..

обновено на 28.02.19 в 11:06

Сансовино и Венеция

Италианският архитект Якопо Сансовино е бил много важна фигура в развитието на венецианската архитектура. Той е първият, който въвежда стила на Късния Ренесанс във Венеция през 16 век. Като главен архитект на Венеция прави проект за обновяване на центъра на града и превръщането му в символ на свободната република. Започва строеж на поредица от сгради,..

публикувано на 13.02.19 в 08:10

Кой развали времето?

„А, какво чудесно време! Точно за разходка! Но защо летя с краката нагоре, каква е тая вода, която ме облива и носи, носи и облива, май че времето се развали…“. Това си мърмори папагала от африканската приказка „Как боата развали времето“. Можете да я чуете в понеделник, на 11 февруари . „Някога, много много отдавна, небето било ниско. То било толкова..

публикувано на 10.02.19 в 08:05

Кои са професиите на бъдещето?

Неделното ни детско предаване е за всички Вас, които не отлепвате очи от смартфоните си. Ако се чудите защо избрахме тази тема, та обичайно вкъщи ви се карат, когато седите постоянно с телефон в ръка, то е защото ще си говорим за професиите на бъдещето. В морската ни столица Варна се запознахме с Борис Георгиев и с Галин Желязков, специалисти по виртуална..

публикувано на 09.02.19 в 08:00