Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Записите, правени от Борис Христов у нас, са малко, но безценни

Двайсет години след заминаването си от България световноизвестният вече бас Борис Христов се завръща за кратко през 1963 г. Появата му в столичната зала „България”, когато там изнася концерт хор „Гусла”, в който той е пял и е бил и солист се превръща в спонтанно тържество. Но... нищо не следва от това идване, никаква покана за негова изява в родината по какъвто и да е начин.

Чак през втората половина на 70-те години - небето просветва и се случва чудото - Борис Христов прави последователно записи за „Балкантон” и то в храм-паметника „Александър Невски”, заедно с църковния хор и неговия диригент Ангел Константинов, с българската хорова капела „Светослев Обретенов” и диригента Георги Робев, когато за първи път в света се записва Литургия Доместика, опус 79 на Александър Гречанинов и още 14 песни на Гречанинов със съпровод на пианистите Ирина Щиглич и Иван Дреников. И към това един скромен звукозаписен сеанс с пет арии от опери на Верди, Глук, Рамо, Монтеверди и Бетовен със Симфоничния оркестър на БНР и италианския диригент Еторе Грачис.

Тези записи, заедно със спомените на участници в тях, както и самият Борис Христов, записван толкова малко и от медиите по време на престоя си в София - ще представим в „Студио Музика”, посветено на 100-годишният юбилей от рождението на великия български бас.

13 май, от 19.30 часа


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Пианофорте: зад кулисите на Международния конкурс за пианисти "Шопен"

Документалният филм "Пианофорте" е интимен портрет на пианистите, участващи в легендарния Международен конкурс "Шопен". Лентата е едновременно свидетелство за силата на забележителната музика и съзряването на младите изпълнители, които се ориентират в трудностите на съревнованието, интензивните репетиции, новите приятелства, многото драма и още..

публикувано на 19.04.24 в 08:20

Музикалният театър пита "Здравей! Как си, приятелю?"

Дългоочаквана и вълнуваща приятелска среща в една морска лятна вечер събира вечните архетипни герои, за да разкажат чрез музика, танц и много игра за сладко-горчивото в живота. За първата, но и за старата любов, за възходите, но и за паденията, за прошката, но и за обидата, за разделите и за събиранията, но най- вече за едно вечно и искрено..

публикувано на 17.04.24 в 12:25
Peela

Не е зле!

"Notbad"  ("Не е лошо", "Не е зле") е новият албум на изгряващата финландска фюжън група "Peela" , издаден на 8 март 2024 година. Това е техният трети пореден албум и съдържа четиринайсет авторски пиеси на шестчленния състав от музикантите Йоханес Гранрот (китара, вокали, композиции), Мая Манила (вокали и кийборди), Севери Сорйонен (барабани),..

публикувано на 17.04.24 в 10:30

"Севилският бръснар" с нова постановка в музикалния театър на Линц

Басът Михаел Вагнер отново блесна в Музикалния театър на Линц с дебютна роля. В премиерата на "Севилският бръснар" на Росини на 20 януари тази година той изигра д-р Бартоло. Роденият в Долна Австрия Михаел Вагнер умее да убеждава не само музикално, но и театрално. В това отношение ролята му в "Севилският бръснар" му предостави най-добри условия и..

публикувано на 17.04.24 в 08:45

Лия Петрова представя Корнголд под палката на Йоханес Калицке

Родена преди 34 години в София, Лия Петрова се превърна в откритие на международната музикална сцена през 2016-а, когато спечели първата награда на конкурса"Карл Нилсен" в Дания, ръководен от майстора на пианото Николай Шепс-Знайдер. Следващите години са белязани с поредица от постижения и артистични успехи. Нейните изразителност и талант се..

публикувано на 16.04.24 в 09:30