Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Радиотеатър: 75 години в ефира на България

| обновено на 23.09.14 в 10:43 БНР Новини
Снимка: Теодор Иванов

На 26 декември 1938 година Варненското радио излъчва радиопиесата „Крилата помощ” на Ангел Каралийчев и Матвей Вълев, получила Голямата награда на конкурса на сп. „Летец”. Тази дата смятаме за рождена дата на радиотеатъра в България. Фестивалът Медиамикс‘2014 присъди на Радиотеатъра наградата за предаване, излъчвано най-дълго в ефир. Интригуващ е фактът, че през първите си години радиотеатърът в България е бил „протеже“ на въздухоплаването. Централното събитие на честването представлява спектакъл-реставрация на сцената на Първо студио на БНР на 24 септември 2014  от 19.00 часа на първата българска радиопиеса „Крилата помощ” от 1938 г.

Пиесата следи с репортажна автентичност и съспенс драматичните събития в мина „Орлово гнездо“, където избухва пожар и спасителните операции се организират с помощта на екипи от летци и различни летища. Идеята ни е да инсценираме живото изпълнение пред микрофоните в студиото и излъчване от 26 декември 1938 година със специален пърформанс на сцената на Първо студио, включващ актьорско изпълнение пред микрофон, музика и звукови ефекти , ретро сценография. Търсим ефект на моментна ретро снимка на началото на радиоизкуството в България. Спектакълът ще бъде излъчен директно от Първо студио в ефира на  програма „Христо Ботев”. 

Особеното на нашата реставрация е не само многобройният състав - 21 действащи лица, между които и едно дете. Особено е и разпределението на ролите. Ролите на летците ще бъдат изпълнявани от режисьорите Явор Гърдев, Николай Ламбрев, Георги Михалков и Георги Тенев. Отсрещни гласове по телефона ще бъдат композиторите Михаил Шишков баща и Михаил Шишков син, Стефан Димитров и Антони Дончев. Ангел Григоров от програма "Хоризонт" е водещ на пърформанса. 10-годишният Марк Делчев изпълнява една от главните роли на детето Радко, което търси своя баща миньор, изчезнал в пожара. Саунд дизайнът и музикалната картина ще бъдат изработени от Калин Николов. Режисьор и същевременно своеобразен диригент на пърформанса е Асен Аврамов. Звукорежисьорският състав включва: Живко Марев, Константин Райдовски и екипа на Първо студио на БНР.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Весела Ножарова: Българският артпазар все още не е регулиран

В сянката на пандемията един лозунг започна да се издига сред хората – "Купувайте изкуство от живи художници, на класиците пари не им трябват". Тази фраза, която бързо придоби популярност, отразява желанието на обществото да подкрепи съвременните творци, да им осигури възможност за развитие и признание. Но как да разпознаем съвременен талант, който..

обновено на 25.04.24 в 12:50

Резервно око: един различен поглед към реалността

Художникът Радослав Мъглов представя новите си творби в изложбата "Резервно око" в столичната галерия "Аросита". Кураторът Викенти Комитски споделя за експозицията: "В тази изложба на Радослав Мъглов, под формата на серия от непоказвани рисунки, се ангажира с една история за деконструкция на образа като такъв. Рисунките, с четка и..

публикувано на 25.04.24 в 07:53
Радостин Радев

Като на филм: пътят от България до Англия на актьора и продуцент Радостин Радев

Вместо да стане полицай, какъвто си е представял, че иска да бъде, той избира да е от хората, които могат да изиграят всеки, дори човекa на реда. От школата в Симеоново до самолета, който каца в Лондон, Радостин Радев извървява пътя на самоосъзнаването и вечното усъвършенстване в преследване на влечението – актьорското майсторство. Британската..

публикувано на 24.04.24 в 16:46
Кадър от снимачния процес

Музикален клип говори за любовта на човек към родината

Предстои премиерата на музикалния клип "Оставам" на певицата Вили Русева. Сюжетът на клипа представя една история за силната и непреходна любов между човек и родина. Идеята се ражда от режисьора Борислав Костов, който от години работи по сценарий за филм за българската история – "Коси в прахта".  Самият късометражен музикален филм е продуциран от..

публикувано на 24.04.24 в 16:04

Привидният парадокс на непреходната култура

От какво зависи непреходното в културата на прехода – обобщения на културолога и филолог проф. Александър Кьосев по повод заключителната му лекция в рамките на проекта "Култура на прехода", която ще се състои днес (24 април) от 18:30 ч. в Театралната зала на Софийския университет. Проф. Александър Кьосев, директор на Културния център на..

публикувано на 24.04.24 в 11:36