Георги Караславов. „Изчадия адови”. 26 октомври, 16 часа. Ретроспектива, посветена на осемдесетгодишнината на Българското национално радио и седемдесет и пет години от излъчването на първата българска радиопиеса.
След бляскавата възстановка и директното излъчване на „Крилата помощ”, първата радиопиеса в ефира на държавното радио, поставена през 1938 година, радиотеатърът предлага в рубриката „Ретроспектива” още шест пиеси типични за всяко едно от десетилетията след 38 година.
Първата от тази поредица е „Изчадия адови” – драматизация по едноименния разказ на Георги Караславов. Това произведение е с ореола на инкриминирано преди 1944 година. Постановката от 1958 година е в съзвучие с комунистическите идеи, сред които е и атеизмът, но въпреки грубоватите ирония и сарказъм радиоспектакълът има безспорни достойнства: колоритна атмосфера, характерни образи, богат език, пъргав диалог, неповторими и незабравими актьори. Режисурата е на Анастас Михайлов, драматизацията на Ангел Вълчанов. Сред актьорите са Николай Бинев, Стефан Гецов, Домна Ганева, Васил Попов, Георги Георгиев-Гец, Григор Вачков Васил Димитров, Петър Гюров, Георги Кишкилов, Кирил попов, Михаил Чобанов, Петър Божилов.
Писмо от Георги Караславов
до Димитър Добрев в село Щръклево
София, 18 декември 1935 г.
Драги Митко,
Бързам да ти изпратя разказче за „Светлоструй” и се надявам, че ще ти хареса. Проектирам да напиша една статия за изгодите и неудобствата на писателската работа в провинцията. Следил съм с голям интерес събуждането на провинцията и смятам, че твоята организаторска работа заслужава само похвала. И какво значи това „аз съм нищо”? Да правиш от едно село културен център и да издаваш най-големия литературен вестник в България – нима това е нищо? Нищо сме ние, че живеем уж в столицата, а не можем да организираме издаването на едно книжле!
Като дойдеш, ще си побъбриме. Но трябва да ти кажа още едно нещо – макар и хонорарът да е за мене от жизнено значение, понеже живея от литературен труд, сътрудничеството ми в „Светлоструй” не е користно и безпринципно. Вестникът ми харесва. Така че, ако редакцията е стеснена материално, не желая да прави жертви за мене.
Привети, твой: Г. Караславов
Какво превръща медийните сензации в неразрешени загадки? Кое в действителност наричаме "феномен" и нужни ли са непременно отговори на всички въпроси? Едва ли ще прозвучи като изненада за някого, че колкото по-загадъчни и необясними са някои случаи или явления, толкова по-силно те провокират любопитството и желанието ни да се доберем до истината. Коя..
В пространството на джаз клуба In The Mood художникът Орлин Атанасов откри самостоятелна изложба с необичайно заглавие "Странни мисли по никое време". Работите са в техниката на асамблажа и колажа. Творецът съчетава разнообразни материали, които открива на битака, или които морето "връща" на брега "вече обработени", за да създаде своите творби...
Във внушителния том са публикувани 27 разказа, неиздавани досега. Както каза на представянето Росица Чернокожева: "Талантът на Палми Ранчев е, че от една обикновена случка той прави нестандартна история." В тях диша големият град, често заплашителен и груб. Там сякаш няма място за чувства и нежност, но писателят успява да ни срещне и с такива..
Антологията "Животът през Средновековието" беше представена от проф. Цочо Бояджиев, проф. Олег Георгиев и Тони Николов, а журналистът Ангел Иванов прочете откъси. В сборника се срещаме със "забележителна галерия от теми и автори, сред които св. Тома от Аквино, папа Григорий Велики, св. Бонавентура и др". Преводачи са Евгения Панчева, Ирена..
"Започнах да правя тези фотографии в личното време на града – в затишието. Преди Коледните празници, веднага след Нова година, до началото на летния сезон. Последните няколко портрета направих в меката есен, когато всички си отдъхнахме от горещото лято на 2024 година. Изложбата става сега през ноември. Тя е предназначена за очите и сърцата на хората,..
От 10 до 15 декември ще се проведе Софийския международен литературен фестивал в НДК. Дария Карапеткова , координатор на събитието, запознава..
В рубриката "Темите на деня" екипът ни имаше удоволствието да разговаря с Теодора Нишков, известна още като Принц Датски, и доц. д-р Александър Нишков,..
"Безсъдбовност" е най-известният роман на унгарския писател от еврейски произход Имре Кертес. Това е първата книга от неговата трилогия за Холокоста,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg