Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Премиера в Радиотеатъра – 15 ноември, от 15.30 часа

БНР Новини
Снимка: lostbulgaria.com

Документалната драма „Памет за 1913-та” разказва за събития, за които нито бях чел, нито ги бях чувал до преди 30 години. Тогава, при една командировка от радиото, стигнах до онова място на южната ни граница, където се опират в една точка България, Гърция и Турция. Беше февруари, бадемите вече цъфтяха, а над хълмовете, слизащи към тучна Тракия, грееше луна.
Като свърши записът, командирът на заставата посочи едни мъждукащи в далечината светлини. Знаеш ли, попита ме той, какво е ставало в тия села през 13-та година? Знаех само, че след като започва Втората балканска война, османската армия, в нарушение на Лондонското споразумение, преминава линията Мидия - Енос, преминава и българската граница от 1912 година. След Букурещката мирна конференция, когато се разбира, че окупираните наши земи остават в пределите на България, тя се оттегля. И само толкова. И дават път, продължи офицерът, на башибузука, който изпепелява селата, избива мъжете, а жените завлича в харемите в Одрин и Истанбул.
На другия ден на пазара в Ивайловград се запознах с мъж, оцелял в погромите. Бил на седем години. Затворили го с другите мъже от селото в училището. Те го избутали през прозорче, през което само дете можело да се промуши. Училището изгоряло до основи и никой друг не се спасил. Той, освен че оцелял, и не осиротял. Баща му, войник в солунския гарнизон, оживял в ада Трикери – егейският остров, превърнат в злокобен пантеон на хиляди умъртвени с глад и жажда български мъченици. Майка му също оцеляла, но моят герой не знаеше, или не искаше да каже как е станало.
Редакторите в радиото не пуснаха историята, изтриха и записа. Беше в навечерието на "възродителния процес". Сега се и пише, и говори за кървавите лято и есен на 13-а година, но живите свидетели вече ги няма. Сега тази затулвана трагедия излиза на светло, но официалното слово е някак тромаво и стеснително, наострило уши за чуждите думи, преглъщайки нашите най-горчиви. Наследниците обаче са тук. И на жертвите, и на насилниците. В онзи край, след толкова години, ме отведе не само споменът, но и въпросът как потомците виждат общия ни път със съседите. Героите на документалната драма дават своя отговор. Сред тях са професор Стоян Райчевски, професор Георги Граматиков, поетът Петър Василев, авторът на книгата „Кървавата 1913” Георги Петков, писателят и журналист Иван Бунков. Стиховете са на Ивайло Балабанов.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Антиутопията "Восъчко" в ефира на "Христо Ботев"

Камила Грудова (Camilla Grudova) е канадска писателка, която дълго време не може да си позволи свой мобилен телефон, а баба ѝ се е препитавала като шивачка в Париж. Първата машина, която Камила е имала в дома си била шевна, компютър получава едва като тийнейджърка и вероятно с негова помощ завърша История на изкуството в университета в Торонто. За..

публикувано на 01.11.24 в 16:15

Мир, обратното на война

Йохан Волфганг Гьоте – писател, драматург, учен, философ и политик, е роден през 1749 г. И преди, и след неговия живот, човечеството не спира да воюва. Неизвестно защо. Но битките са междуличностни, междудържавни, световни, сякаш неизлечими. С "Ифигения в Таврида" хуманистът Гьоте предлага различно решение. Не случайно мястото на действието е в храма на..

публикувано на 12.09.24 в 11:56
Първото издание на „Под игото“ на български език

Величието на "Под игото": препотвърждаване

На 8 юли в рубриката "Радиоколекция" на Радиотеатъра, започваща в 0.15 часа, тръгва феноменален проект: "Под игото" на Иван Вазов под адаптацията на актьора Руси Чанев. Големият наш артист се заема с начинанието след като преподавателите в българските училища в чужбина му разказали колко е трудно за техните питомци да вникнат в текста на Патриарха..

публикувано на 06.07.24 в 16:15

Седмица на животните в Радиотеатъра за деца

На своите най-малки слушатели Радиотеатърът предлага от 13 до 19 май "Седмица на животните". Животните са герои на много народни приказки, а често и писатели ги вземат за свои персонажи, за да изкажат вълненията и тревогите, които изливат с перото си. Оскар Уайлд например, който със "Славеят и розата" ни разказва за любов, преданост и..

публикувано на 12.05.24 в 09:35

Смислен разговор

"Не те виждам" е саркастична история, която Палми Ранчев разказва лирично. Сарказмът идва от болката по загубата на човешкото, а лириката - от обичта му към човека. Ще ви разсмее и ще ви натъжи. Без никаква автоцензура, авторът говори директно и нарича черното – черно, а бялото – трудно постижимо. Макар да е ситуирана сред безпътицата на..

публикувано на 10.05.24 в 18:02