Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Епигенетиката – нов поглед към еволюцията

Брук Гринбърг. Когато преди няколко години тази американка бе регистрирана като единственият неостаряващ човешки организъм, след първоначалния шок, учените се заеха да изучават уникалния феномен. За Брук времето е спряло. Растежът на клетките и органите й започнал да се забавя, когато била на четири години, докато в един миг окончателно замрял. На двадесет приличала на едногодишно дете, хранели я на системи, не можела да ходи и говори, въпреки че въобще не става дума за обичайните случаи на умствено изоставане. Днес, благодарение на дарителската воля на родителите й, учените могат да изследват странностите, свързани със стареенето. Нещо подобно прави и науката епигенетика, задавайки, обаче доста по-фундаментален въпрос, който засяга далеч не само остаряването: защо едва в 2% от нашата ДНК има гени, които носят генетична информация, докато останалите 98 % изглеждат  безполезни. Истината е, че само на пръв поглед изглеждат така. Защо и до какви изводи стигнаха епигенетиците ще разберем от директора на Лабораторията по молекулярна генетика към Института по молекулярна биология при БАН доц. Георги Милошев.

Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Бившият премиер на Киргизстан Джоомарт Оторбаев: Ние сме в Топ 3 по бърз и евтин интернет

Запознах се с Джоомарт Оторбаев, бивш министър-председател на Киргизстан на завършилия неотдавна Глобал Баку форум в Азербайджан. Той е автор на идеята да се въведе постоянен контрол на цените на въглищата за населението, за да не се допусне манипулиране на пазарите. Женен е и има пет деца. Основател и издател на седмичника "The Times of Central Asia"...

публикувано на 18.04.24 в 16:20
д-р Джина Дундова-Панчева

Пролетно турне на д-р Джина Дундова-Панчева

На планетата живеят около 400 000 растения, но някои от тях са застрашени от изчезване и е необходимо да се научим да ги пазим, защото всичко на нашата Земя е взаимно свързано и всяко живо същество – потребно, сподели в предаването "Следобед за любопитните" д-р Джина Дундова-Панчева.  "Цветята имат различна продължителност на живот, някои живеят само..

публикувано на 18.04.24 в 15:41

О Бозе почившият патриарх Неофит

Преди отбелязването на 40-дни от кончината на патриарх Неофит Български и няколко дни след вандалското посегателство върху гроба му обръщаме внимание върху личността и делото на главата на БПЦ. Слушаме спомени от първа ръка на хора, познавали го добре. Отбелязваме високата музикална дарба   на патриарха и умението му да налага спокойствие в понякога..

публикувано на 18.04.24 в 10:25

Арх. Петър Петров: Изготвяме Атлас на недвижимите културни ценности в България

18 април е Международният ден на историческите места и паметниците на културата и се отбелязва от 1984 г. Неговата цел е да повиши осведомеността за многообразието на културното наследство, опазването и уязвимостта на световните забележителности. Всяка година честванията са под знака на различна тема. Тази година вдъхновителят на идеята ИКОМОС..

публикувано на 17.04.24 в 17:45

Има ли добър стрес и как да го разпознаем?

Дали стресът е поредният "тих убиец", или е явление, от което можем да извлечем полза – разговор в "Нашият ден" с Богомил Пешев , млад учен от Института по невробиология към БАН. " Бих казал, че стресът в идеалната си форма винаги е добър . Стресът, противно на това негативно значение, което му се предава, има ролята да ни адаптира към..

публикувано на 16.04.24 в 12:18