Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Култура и традиция на Царство Шангшунг

Лекция на Геше Корден Лундуп Гялцен в ЦИЕК, СУ „Св. Климент Охридски”, 26 февруари 2015 г.
Снимка: Дечко Стефанов
Ако не познавате царство Шангшунг (500 г. пр. Хр. - 625 г. сл. Хр.) - в това няма нищо чудно, защото то отдавна е изчезнало, но неговата култура отчасти е съхранена и до днес в лицето на тибетския будизъм. ю
В предаването ни гостува тибетският монах и доктор по философия Геше Корден Лундуп Гялцен.
Роден в Източен Тибет (Кам, Нагчу) през 1976 г., още като малък става монах в манастира Пантсанг, който е част от будистката школа на Юнгдрунг Бон традицията. ю
През 1993 г. Корден заминава за Индия, където е приет в манастира Менри и става ученик на няколко големи учители. Прекарва 15 години в манастира и получава титлата „Геше” (еквивалент на доктор по философия) и започва да преподава на монасите.
От 2010 г. живее и преподава във Франция. Бъдете с нас, за да научите как се съчетават през ХХІ век древната традиция и модерните изисквания на епохата.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Тодор Кантарджиев

Коклюш: Ваксинираните преди 10 години могат да се разкашлят, но няма да е тежко

Загрижеността сред обществото нараства с нарастващия брой случаи на коклюш, като служебният министър на здравеопазването, Галя Кондева, сподели, че регистрираните заболели са около 400. Това обаче е далеч от очаквания пик, заяви тя в интервю за БНТ. Министерството на здравеопазването очаква пикът да бъде достигнат до края на май. Ще обяви ли..

обновено на 24.04.24 в 11:26
Тихомир Безлов

Има ли скок в нивата на корупция, или е само усещане?

В студиото на "Нашият ден" гост беше Тихомир Безлов от Центъра за изследване на демокрацията. В разговора, фокусиран върху неполитическите сфери на сложната политическа манипулация, Безлов коментира темата за актуалното състояние на корупцията у нас и усещането за нея.  "Политическата криза и появата на нови партии на сцената, както и дългият..

обновено на 24.04.24 в 10:23

Виртуални игри: Наистина ли са вредни?

В рубриката "Време за наука“ на предаването "Нашият ден" Никола Кереков подчерта някои неочаквани ползи от компютърните игри, като постави в центъра на вниманието си широкия спектър от аспекти, които обхваща тази индустрия. Подчертавайки, че гейминг индустрията е истински мастодонт, Кереков изтъква значителните печалби, които тя генерира...

обновено на 23.04.24 в 13:24

Стоян Ставру: Близостта до човека формира мнението за правата на даден вид животно

Нашият вид Homo sapiens има невероятно влияние върху биомасата на планетата. При това, докато човешката популация съставлява само 0,01% от общата биомаса на Земята, е впечатляващо как той е оказал толкова голямо влияние върху екосистемата. Според последните изследвания, водени от международни научни екипи, човешкият вид е причинил значително..

обновено на 23.04.24 в 12:27
Александър Кашъмов

Свободата на словото и достъпът до информация – какво е новото?

Световният ден на книгата и авторското право е повод за сериозно размисляне за свободата на словото и достъпа до информация . В ефира на "Нашият ден" гостува адв. Александър Кашъмов, чийто ангажимент по отношение на правата на човека и свободата на изразяване е безспорен. Кашъмов подчертава значението на свободния достъп до информация за..

обновено на 23.04.24 в 11:08