Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Премълчаната история на българите в Македония

| обновено на 27.08.15 в 14:54
Акад. Григор Велев
Снимка: Булфото
Последните политически събития в Република Македония отново повдигнаха въпроса за признаването на българско национално малцинство в съседната ни страна. Какво премълчават днешните ни политиците и дипломати, защо десни и леви не смеят да назоват нещата с истинските им имена - че пътят на Скопие към Брюксел трябва да мине през договор за приятелство със София.
Защо Гърция е на път да накара управниците в Скопие да променят името на страната на Горна Македония, а България не смее да поиска македонците да впишат в конституцията си, край реката Вардар живеят хиляди македонци с българско национално самосъзнание, родови корени и потискан идентичност.  

И още едно защо - защо  нашият политически елит отново се ослушва по стар тоталитарен обичай - сякаш е жив сталинският Коминтерн, и сякаш отново чакаме вместо нас някой друг да защити националните ни интереси. Или да получим специално разрешение този път не от Москва, а от ЕК.  

В предаването участват акад. Григор Велев, автор на тритомната „История на българите в Македония”. Първият том е вече факт, а под печат във Военно издателство е и втората част от този фундаментален труд. Другият събеседник е акад. Султана Марковска, дъщерята на поета Венко Марковски, чиято стогодишнина от рождението му отбелязахме наскоро.
Водещият Румен Леонидов, чиито прадядо войводата Леонид Янков през 1905 г. загива за свободата на Македония, потърси още един събеседник по темата - това е историка акад. проф. Пламен Павлов, който ще обясни в ефир защо предлага днешната Република Македония да бъде преименувана на Охридска България.

Ако желаете да оставите коментар, посетете страницата на предаването във Фейсбук


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Чудото шоколад – Епизод две: Капризният шоколад – технологии, грешки и романтика

"Той е магия, той е мега микс от аромати, той е преживяване, той те завладява и си играе с нас, той е капризен..." Така определят "главния герой" на следващия разказ хората, които го докосват всеки ден и със страст обясняват за него, а това "той" с толкова много определения е шоколадът. Обичате ли шоколад? Не? Може би, защото не сте опитали..

публикувано на 11.12.24 в 12:25

Проф. Вида Вукоя: Писмеността е основно културна единица, а не политическа

Както неведнъж сме установявали в разговорите си за езика, намесата на политиката в теми, по които думата би трябвало да има единствено науката, винаги има злощастни последствия не само за научната истина, но и за отношенията между хората и държавите, за културата и духовния климат изобщо. Историята на двете славянски азбуки – глаголицата и..

публикувано на 11.12.24 в 09:35
Д-р Димчо Радев

Реставрацията е търпение, изключителни познания и най-вече умения

"Реставрацията е любов и отдаденост, като е сравнима с любовта към семейството, но професията е наравно, а не на заден план. В моя живот така се случи, че ми е било отредено да бъда реставратор, защото, когато кандидатствах и ме приеха в такава паралелка в Пловдив, имах голямото щастие да попадна на невероятни преподаватели на които и до днес..

публикувано на 10.12.24 в 16:15

Фондация "Еврика" между старата и новата година

Една от малкото фондации, създадени в началото на прехода и запазили дейността си и до днес, е фондация "Еврика". Около 3000 стипендианти – студенти и ученици, над 1750 безвъзмездно подпомогнати млади хора да специализират в престижни научни центрове и компании, както и да участват в международни научни форуми – това е съвсем бегъл поглед към..

публикувано на 10.12.24 в 14:42
проф. Люсиен Велева

В Мексико разделиха институтите на академията и ги обвързаха с университетите

"От следващата година ще се върна в България. Моето заминаване в Мексико бе свързано с ликвидацията на един научен институт "За защита на металите от корозия", който по-късно прерасна и в инженерингова организация, но такива бяха времената тогава – един по един затваряха тези научноизследователски центрове." Това споделя в "Следобед за..

публикувано на 09.12.24 в 16:15