Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Български колекционери спасяват картини на Данаил Дечев

СнимкаНа 4 юли 2014 година френската аукционна къща Olivier Lasseron обявява разпродажба на ателие в Париж. Наред с много лични предмети на българката Ваня Дечева на търг в "Друо-Ришельо" се разиграват всичките 74 картини създадени между 1930 и 1961 година на нейния баща Данаил Дечев (виж автопортрета му вляво), един от големите български живописци от средата на миналия век.
Уникално червено дърво - орех. Художникът е разлистил клоните на ореха над каменна стена в ярките багри на палитра в червено - от рубинено до бордо - 100 нюанса червено. Можеше и да не го видим в оригинал . Творбите на художника нямаше да се върнат в страната ни, ако не беше интереса на Съюза на колекционерите в България. Те представиха в Националната художествена галерия изложбата “Завръщането” с една голяма част от творчеството на Данаил Дечев. Но как така около 70 от най-интересните му картини са изнесени в чужбина през 90–те години на миналия век? Къде попадат и как се завръщат отново в България? Проф. Валери Стефанов , председател на Съюза на колекционерите в България , и акад. Светлин Русев отговарят на тези въпроси.


ВИЖТЕ ОЩЕ
Юрий Рахнев

"Странично осветление" – монолог на актьора Юрий Рахнев

Книгата "Странично осветление" от актьора Юрий Рахнев е яростен монолог на един фоторепортер, градски човек, тръгнал по следите на заплатената история. Юрий Рахнев е роден в Бургас. Изучавал е социологически и културологични теории в Бристолския университет. Работил е като фотожурналист, участвал е в игрални филми, сериали и телевизионни..

публикувано на 16.04.24 в 18:54

Фотографска изложба на Паоло Уудс и Габриеле Галимберти

"Небеса" (The Heavens) е мащабен артистичен проект с критичен поглед към офшорните зони, който съчетава дългосрочно журналистическо разследване, фотография, финансови анализи и инфографики, на Паоло Уудс и Габриеле Галимберти. В продължение на повече от две години двамата посещават тринайсет офшорни центъра, олицетворение на укриване на данъци,..

публикувано на 16.04.24 в 17:29

Потопените български села в артистичен проект

Изложбата "Изгубени под водата" прави артистично изследване на емоцията и спомена за потопените български села по времето на социализма, които са изселени заради масираното строителство на язовири.  Създателките на проекта Ралица Каменова и Стела Бизева разказват, че едно от потопените села е част от тяхната семейна история и така се заражда..

публикувано на 16.04.24 в 17:15

България представя тревожна артинсталация на Венецианското биенале 2024 г.

STIR е многократно награждавана глобална медийна къща и кураторска агенция. Това е разностранна организация с дигитални и физически платформи, която е основана през 2014 г., за да раздвижи творческата мисъл, практиката, дискурса и индустрията, като същевременно насърчава, разпространява и насърчава творчеството и иновациите в областта на дизайна,..

публикувано на 16.04.24 в 16:00
Силвия Атипова

Силвия Атипова: От петък до неделя пиша книга, а от понеделник се занимавам с политика

Един глас, който заслужава да бъде чут – този на Силвия Атипова , която е писателка, граждански активист и общественик. Атипова гостува в "Нашият ден", за да говори за писането, политиката и темите, които вълнуват Белгия, където тя живее, и България. Атипова споделя, че детската ѝ мечта е била да пише книги, но професионалното развитие я..

публикувано на 16.04.24 в 10:35