Тъжно, тъжно ми става като пиша тези думи, защото в краткия звуков файл Александрина с огромно вълнение разказва за значението на Софийската опера в живота й. Аз за последно я гледах на сцена в една „Травиата”, след чийто край театърът дълго беше разтърсван от аплодисменти - но това беше през 1997 г.
А пътят на Александрина по сцените е все така триумфален. В репертоара й често преобладават малко познати заглавия, които тя събужда за нов живот, като „Орландо Паладино”, „Агрипина”, „Мнимата градинарка”, „Фиделио”.
В предаването с огромно удоволствие припомням някои от звездните мигове в кариерата на Александрина Пендачанска - ще чуете първия й студиен запис, представянето й пред публиката в НДК по време на концертите организирани от Гена Димитрова, едно много развълнувано изказване преди последния концерт в София през 2013 г., както и възхитителен дует събрал майка и дъщеря на сцената - Сузана и Графинята - Александрина Пендачанска и Валери Попова. Освен това съм избрала и няколко много, много любими мои записи от богата й дискография.
Още сега в звуковия файл може да се чуе и част от споменатия вече концерт - Волфганг Амадеус Моцарт - „Милосърдието на Тит” - ария на Вителия, Джоакино Росини - „Семирамида” - каватина на Семирамида, I д., Джузепе Верди - сцена с писмото на леди Макбет от I д., Рихард Щраус - „Саломе” - финална сцена.
За финал мога само да кажа: „Александрина, с огромно нетърпение те очакваме отново”.
петък, 25 септември от 23 часа
В съботната вечер ще си припомним гласовете на Карло Бергонци и Рената Тебалди. La divina Renata я наричаха милионите фенове по света заради уникалните вокални качества – рядко срещано по сила и красота лирико-драматично сопрано. Безукорна техника, която ѝ помага с лекота да преодолява най-виртуозните епизоди, гъвкавост, фантастични отблясъци, мекота и..
Фолклора – отдавна забравен мит или важен елемент в съвремието ни. Колко младите се интересуват от традицията миналото и родът и до колко това движи бъдещето. Това обсъждаме в разговора ни с народния певец и хореограф Ивайло Маджаров. Преподаването на малки и големи в основаната от него школа за фолклорни вдъхновения "Олга Борисова" описва като своя..
Американската легенда на джаз тромбона гостува в предаването "Джазисимо" след серия клубни концерти в София заедно с български джаз музиканти, с които той поддържа топли отношения от две десетилетия – Атанас Попов, Антони Дончев, Георги Дончев, Димитър Льолев, Михаил Иванов-Мишо, Васил Спасов и други. През 2018 г. Конрад Хъруиг е специален гост на..
Преди точно 10 години се появи една от емблематичните концертни програми на българската джаз вокалистка Мирослава Кацарова, наречена CINEMA. Тя включваше музикални теми и песни от филми, свързани основно с европейското кино. Сред филмите, чиято музика бе интерпретирана от Мира и нейния джаз квартет (Мирослав Турийски, Веселин Веселинов Еко, Христо..
Песента "Копче-топче" пристига директно в радиоефира от творческата работилница на инж. Васил Ботев и певицата Людмила Лазарова в навечерието на Светлите празници. Процесът на създаването на песента и историята на инж. Васил Ботев започва в разгара на лятото в предаването "Terra Култура". Тогава пожелания за творчески успех отправя и Мими Колева..
В епизод 571 "Трамвай по желание" връща своята публика към вечния спомен за ненадминатия оперен бас Борис Христов, във връзка с навършването на 110 г. от..
Стефановден, празнуван на 27 декември, е денят на свети Стефан – първият мъченик за християнската вяра. Денят не е само за имениците, но и за всички..
Преживяването – на него държи актрисата Стефания Кочева, която днес празнува своя имен ден. Тя е част от трупата на Сатиричния театър "Алеко Константинов",..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg