Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Депутати чакат предложения за промените в Закона за културното наследство

БНР Новини
В София има прекрасни образци на архитектурата от края на XIX и началото на XX век, но се нуждаят от реставрация.
Снимка: Дарина Григорова

Спорните промени в Закона за културното наследство, внесени от депутати от ГЕРБ, бяха гласувани на първо четене в Народното събрание. Вносителите обясняват мотивите си с отпушването на системата, тъй като сега, за да има намеса в ценни културни обекти се изисква разрешение от Националния институт за паметниците на културата, което се бави много време. Пропускайки компетентното мнение на експертите в института, инвеститори и обикновени граждани по-лесно и по-бързо ще могат да пристъпят към реконструкцията, твърдят вносителите. Въвежда се и принципа на „Мълчаливото съгласие”, според което, ако липсва становище, автоматично ще се смята за одобрение. Срещу това се противопостави Министерство на културата, което си остава централният орган, който може да одобри или пренебрегне заключението на експертите. Граждански организации, художници, архитекти се възпротивиха на намесата на общините в паметниците на културата, защото вече в страната има не един и два примера за бутафория, създавана от местните власти , която изкривява историята и паметниците. Ако бъде прието това решение ще има пагубни последствия за опазването на паметниците на културата e мнението на Гражданска инициатива за опазване на културно-историческото наследство и Българския национален комитет на Международния съвет за паметниците на културата и забележителните места (ИКОМОС).
Доц. Райна Гаврилова, преподавател в СУ в катедра културология, един от учредителите на форум „Културно наследство” и Красимир Велчев, един от основните вносители на законопроекта и зам.-председател на ПГ на ГЕРБ за това, какво е нужно, за да се запазят паметниците на културата?





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Привидният парадокс на непреходната култура

От какво зависи непреходното в културата на прехода – обобщения на културолога и филолог проф. Александър Кьосев по повод заключителната му лекция в рамките на проекта "Култура на прехода", която ще се състои днес (24 април) от 18:30 ч. в Театралната зала на Софийския университет. Проф. Александър Кьосев, директор на Културния център на..

публикувано на 24.04.24 в 11:36
Анди Готс (вдясно) и Георги Тошев

Фотографията като среща

Анди Готс неслучайно носи прякора "фотографът на звездите". Сам се хвали, че от първите си стъпки в изкуството не е снимал нищо друго, освен знаменитости. И докато в началото му се е налагало да ги ухажва за да застанат пред камерата му, днес известните сами го търсят. Фотографът печели популярност с вниманието, което отделя на личностите зад..

публикувано на 24.04.24 в 11:30

Инициатива насърчава деца в неравностойно положение да посещават театрални постановки

"60 от сърце" е благотворителната инициатива на младата продуцентска компания The Balkan Theatre Factory. На всяка нейна постановка се пазят 60 места, които се предоставят на деца от домове или деца в неравностойно положение или деца на бежанци. Първият спектакъл на компанията е "Островът на съкровищата", пиратско комедийно приключение за деца и..

публикувано на 24.04.24 в 10:10

Нинко Кирилов: Категорично вярвам в това, че никой не може да бъде научен да пише

В рамките на четири поредни недели – от 12 май до 2 юни – в пространството за литература и култура "Светофар" ще се проведе курс по творческо писане с писателя, поет и драматург Нинко Кирилов. Курсът е подходящ за хора, които искат да говорят за поезия и проза, както и да получат ценни съвети в началото на своя творчески път. Зелена..

публикувано на 24.04.24 в 09:53

Историята на германската фотография в пет имена

На 24 април в Гьоте-институт София започва серията лекции на изкуствоведката доц. д-р Катерина Гаджева, посветени на немската фотография от началото на ХХ век. До ноември в рамките на пет лекции, ще се запознаем с ранната история на немската фотография през творчеството на петима немски майстори на камерата. "Историята на фотографията е низ от..

публикувано на 24.04.24 в 09:36