Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Кирил Калев: За технологиите, музиката, дипломацията и радиото

БНР Новини
Кирил Калев в студиото на предаването.
Снимка: Кирчо Стоичков

За мен това е едно завръщане към корените. За мен тези стени, тези студиа, тези микрофони са прекрасни изживявания, едно начало в моята дейност като радиожурналист. Ето че аз се завръщам отново в този прекрасен оазис на интелигентни хора, на културните в по-широк смисъл на думата визии и предавания, които БНР предлага. Това е програма „Христо Ботев“.
... Аз виждам всички тези прекрасни хора, колеги в БНР като един огромен Симфоничен оркестър. Ако аз съм своеобразен диригент, кажете ми в кое музикално произведение можеш да кажеш: този инструмент не е важен, или това темпо, което е зададено от композитора не е важно…
Така е и с нашата програма. Нашата програма сутрин е по-алегро (забързана), на обед ставаме малко по-анданте (умерени), а вечер и нощем е хубаво да бъдем малко по-широки…

Кирил Калев пред микрофона на „Какво се случва”

Кирил Калев е роден на 18 ноември 1954 г. в София. През 1979 г. завършва висшето си образование в Техническия университет гр. Магдебург, Германия, а през 1985 г. защитава докторска дисертация по технологии в същия университет. Неговата инженерна специалност е заваряване и технология на металите. От 1979 до 1985 г. работи като научен сътрудник в Института по металознание на БАН.
От 1986 до 1990 г. е редактор и журналист в редакция „Наука, техника, екология” програма „Христо Ботев” на БНР. По това време е автор и водещ на многобройни научни и научно-популярни радиопредавания. Сътрудничи и публикува материали в пресата и БНТ. След демократичните промени през 1989 г. и досега е предприемач и бизнес-консултант в частната икономика.
През 1992 г. съвместно с Петър Пунчев, Константин Тилев и Бойчо Автов създава първото частно радио в България Радио FM+. До 1997 г. е негов изпълнителен директор.
От 1997 до 2001 г. е извънреден и пълномощен посланик на Република България в Република Австрия. За своята дипломатическа работа е отличен с „Голям почетен знак на лента за заслуги към Република Австрия”. През 1999 г. издава книгата „Традиция и бъдеще – 120 години дипломатически отношения между България и Австрия” на немски и български език.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Привидният парадокс на непреходната култура

От какво зависи непреходното в културата на прехода – обобщения на културолога и филолог проф. Александър Кьосев по повод заключителната му лекция в рамките на проекта "Култура на прехода", която ще се състои днес (24 април) от 18:30 ч. в Театралната зала на Софийския университет. Проф. Александър Кьосев, директор на Културния център на..

публикувано на 24.04.24 в 11:36
Анди Готс (вдясно) и Георги Тошев

Фотографията като среща

Анди Готс неслучайно носи прякора "фотографът на звездите". Сам се хвали, че от първите си стъпки в изкуството не е снимал нищо друго, освен знаменитости. И докато в началото му се е налагало да ги ухажва за да застанат пред камерата му, днес известните сами го търсят. Фотографът печели популярност с вниманието, което отделя на личностите зад..

публикувано на 24.04.24 в 11:30

Инициатива насърчава деца в неравностойно положение да посещават театрални постановки

"60 от сърце" е благотворителната инициатива на младата продуцентска компания The Balkan Theatre Factory. На всяка нейна постановка се пазят 60 места, които се предоставят на деца от домове или деца в неравностойно положение или деца на бежанци. Първият спектакъл на компанията е "Островът на съкровищата", пиратско комедийно приключение за деца и..

публикувано на 24.04.24 в 10:10

Нинко Кирилов: Категорично вярвам в това, че никой не може да бъде научен да пише

В рамките на четири поредни недели – от 12 май до 2 юни – в пространството за литература и култура "Светофар" ще се проведе курс по творческо писане с писателя, поет и драматург Нинко Кирилов. Курсът е подходящ за хора, които искат да говорят за поезия и проза, както и да получат ценни съвети в началото на своя творчески път. Зелена..

публикувано на 24.04.24 в 09:53

Историята на германската фотография в пет имена

На 24 април в Гьоте-институт София започва серията лекции на изкуствоведката доц. д-р Катерина Гаджева, посветени на немската фотография от началото на ХХ век. До ноември в рамките на пет лекции, ще се запознаем с ранната история на немската фотография през творчеството на петима немски майстори на камерата. "Историята на фотографията е низ от..

публикувано на 24.04.24 в 09:36