Мултимедийният спектакъл „Револверът“ събра избрана публика в пространството на софийската галерия „Етюд“. Пиесата на Майя Праматарова се постави за първи път на сцена след публикацията в списание „Страница“ и представянето ѝ в Москва, Бостън, Ню Йорк и Чикаго.
Представлението е част от проекта „Револверът: 2Х2“ и свързва текста с конкретно място на действие, което авторите определят като „автентичната атмосфера на Site-Specific Theatre“. Проектът включва десет представления, които се играят на български и на английски език. Прочитът е на режисьора Стилян Петров, мултимедийната картина на сценографа Венелин Шурелов, костюмите на Елица Георгиева, музиката на Иван Шопов, а хореографията на Мила Искренова. Актьорите Георги Златарев и Искра Ангелова са избрани да пресъздадат персонажите, наши съвременници, които се асоциират с герои от античните митове – мъжът е Демофонт, а жената е неговата възлюбена Филида.
Актьорите са сред публиката. Те четат текста като постепенно навлизат в граничните пространства на едно изследване. Какво е това? Репетиция или представление? Всичко е на някакъв ръб, близо до експеримента – в хода на търсенето някои сцени се представят във версии с различни гледни точки и с разнообразни сценични средства.
Първоначално и зрителите четат текста – изграждат своя представа за персонажите, следвайки само логиката на думите. Постепенно те се откъсват от словото и започват да следват актьорите... Всичко се случва в непосредствена близост до тях, не се крие в процеса на откровена игра с образи, структури и конфигурации.
Стилян Петров
„Първата ми среща с Варненския театър беше, със сигурност, като ученик. Аз съм родом от Варна и съм възпитаник на Музикалното училище, тогава вече нямаше такава политика – да ни водят учителите на театър, но класът се събирахме да ходим на представления. Така започнах да гледам театър. Конкретно представление не си спомням, но гледах да гледам..
Галерия „Литъл Бърд плейс“ представя второто издание на своя успешен проект – Резидентска програма за млади български визуални артисти. Той се организира всяко лято в автентична стара къща в село Лещен и сега експозицията ни среща с изкуството на шестима участници в пленера – Силвия Попова, Атанас Леваков, Албена Петкова, Светли Евгениев,..
„Прáшина“ е тайнствен квартал в центъра на Прага, забравен от прогреса и от Бога. Тук мобилните телефони спират да работят, в квартала няма дори ток. Затова и тийнейджърът Ирка тръгва по улиците му със свито сърце – трябва да занесе храна на възрастния си дядо. Иска да остави багажа и бързо да се върне обратно. Но това, на което се натъква, е извън..
В епизод 416 „Трамвай по желание“ среща своята публика с една от най-значимите фигури в съвременната българска литература и драматургия, писателят Емил Андреев. Едно от най-ярките събития от културния живот в страната тази пролет бе премиерата на филма „Блаженият“, режисиран от Станимир Овчаров по сценарий на Емил Андреев. Въпреки строгите ограничители..
„Парапет за душата“ – тази метафора се появява в не едно и две стихотворения на едноименната нова книга на Елка Няголова… Най-малко в поезията изреченото може да бъде тълкувано буквално, нали тя е изкуство на индиректното, често подсъзнателно внушение, също както и музиката. Трябва да притежаваш слух, който да трепти на същата честота, като словото на..
Каква е връзката между кръвната група и склонността от тежко преболедуване от Covid-19? Имунен отговор след ваксина и след заболяване от коронавирус?..
На 12 април в зала 1 на Националния дворец на културата от 19.30 часа е премиерата на филма „Ханът и империята“. Прожекцията на филма е сред..
Каква грижа и защита проявиха работодателите към своите работници по време на пандемията? Темата коментира в “Нашият ден“ Зорница Русинова ,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg