Той има над 25 000 студенти по целия свят. Преподава от 40 години пантомима, пластика, театър на движението, режисура и комедия дел’ арте главно в НАТФИЗ, но и в най-престижните световни университети. Ученик е на великите Жан Луи Баро и Марсел Марсо. През годините е създал е 5 театрални формации, от тях все още съществуват три: Мим студио „Алба“, театър „Полихимния“ и „Театър на мечтите“. Той е записал името си в книгата на рекордите „Гинес“ с три рекорда като нито един от тях не е подобрен досега. Най-старият е осъществен преди 20 години – рекорд за концерт, изсвирен и записан на най-високо място. Той се казва „На покрива на света“ и е записан на височина 5350 м на платото Калапатар – под връх Еверест през 1996 г. Той е автор е на 14 книги и публикации на тема изкуствознание и антропология. Ползва 21 езика като между тях са санскрит и някои древни азиатски езици. Владее 12 бойни изкуства и свири на над 40 музикални инструмента. Той е проф. д-р Александър Илиев.
Поводът за нашата среща е неговата 60 годишнина, както и премиерата на документалния филм „Майсторът на комедията“, посветен на проф. д-р Александър Илиев и неговата преподавателска работа в Университета „Карнеги Мелън“ в Питсбърг, САЩ. Режисьор е Камен Воденичаров – с него разговаряме за идеята на филма и бъдещата му реализация. „Майсторът на комедията“ вече беше представен няколко пъти пред публика, скоро предстои да участва на няколко големи международни фестивали, да излезе на голям екран, както и да бъде показан по телевизията.
В студиото на „Аларма“ с проф. д-р Александър Илиев си говорим за театър, пластика, пантомима, за желанието да служиш на другите като чрез това служиш на себе си, за мисията на актьора, за любимите актьори, за наградите, за желанията и надеждите, а и за още много много интересни неща.
Фестивалът за съвременен танц и пърформанс представя най значимите заглавия на световната сцена. С опита си и възможностите си световните и европейски имена с престижни награди, освен, че представят представления за широката публика, дават поле за дискусия със зрителите и създават и уоркшопи за професионалната танцова общност у нас. Сред предстоящите..
Ден на Института за литература при БАН с акцент върху научната периодика се състоя на 21 ноември. Научната периодика на Института включва списания и поредици, като издателският център "Боян Пенев" има важна роля. Научните издания на Института за литература към БАН, някои от които съществуват от много години, са четири – сп. "Литературна..
"Рисунка. Майстори" – така е наречен проектът на СБХ с куратор Явора Петрова. Тя кани 22-ма художници - майстори да участват със свои работи: "Поканих автори с биография в рисунката. Автори, които се изразяват чрез рисуването, които не обясняват своите мисли, а търсят образите за тях. Художници с уникален почерк, майстори в това, което правят във..
Краят на авторството, краят на кориците? Или вечно неизтребимите спори на живота ще си намерят нова почва някъде отвъд? Въпроси, които поставя книгата "Панспермия. Халюцинация за роман" от Полина Видас. Тяе магистър по литературна теория от Софийския университет и по психодрама към НБУ, психоаналитик и групов аналитик към Българско общество по..
В редакция "Хумор и сатира" знаем, че всичко е измама, но това не е причина да не търсим постоянно истинското. Какво сме открили тази седмица можете да разберете в неделя, веднага след новините в 18 часа , когато ви предлагаме да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", изпети от Татяна Лолова, Васил..
"Душата ми е стон" е историческа беседа, която ще пресъздаде духа на отминала София 111 години след последната вечер на Пейо Яворов и Лора Каравелова. T..
Тридневният фестивал за некомерсиална камерна съвременна музика "ТрансАрт" ще се проведе за пети път. Ще прозвучи съвременна музика от България и цял свят..
Дора Давидова – учителка, медицинска сестра и православна християнка – продължава своя вълнуващ разказ за пътуването по легендарния поклоннически път..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg