Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

И совите, и Карлос Фуентес не са това, което са

Среща с иракския писател Хасан Бласим в ефира на програма „Христо Ботев“

БНР Новини
Водещият на "Аларма" Цветан Цветанов с писателя Хасан Бласим (вдясно) в БНР
Снимка: Манол Пейков

Предаването „Аларма“ на програма „Христо Ботев“ и платформата Бинар Live посрещнаха вчера (13 декември, директно от летището) един наистина уникален писател, на когото имаме честта да сме съвременници – живеещия в Хелзинки иракчанин Хасан Бласим, познат у нас с книгите си с разкази „Лудият от площад „Свобода“ и „Иракският Христос“ ( и двете в превод на Мая Ценова). Имайки предвид, че за българските читатели Бласим е откритие на „Жанет 45″, фактът, че двете му книги излизат в поредицата „Кратки разкази завинаги“ редом с разказите на Боланьо и Етгар Керет, не просто не е случаен, ами е повече от закономерен. Иначе литературните паралели могат да са много повече – Фуентес, Сабато, Виан – вие си изберете.
 - „Хората са способни да сложат всяка дума редом с думата „живот“ от чист интелектуален мързел“
 - „Вие, хората на изкуството, сте земеделци, които орат и сеят ниви със сънища“.

 - „Умът се пристрастява към мършата на ужаса и почва да се храни с нея. Може пък умът да е хиена“…
…това са само няколко хаотично подбрани примера, с които да илюстрираме начина на изразяване, езика, особеното философско-параноично светоусещане на разказвач, който не само има сетивото за безкрайното множество скачени като съдове измерения, но и живее в поне няколко свята и поне в няколко времена едновременно. Художествената тъкан на Бласимовите разкази може да бъде определена по много начини – и като „кинематографична“ (по обясними причини), и като „абсурдистка“, и като „(пост)военен сюрреализъм“, и като „хорър“. Тези кратки произведения, които понякога се преливат едно в друго, са населени с хора-вълци, мандатни джинове, бежанци и гранична полиция, отрепки, военноинвалиди, убийци, чудотворци, кръстословици, порно-фантазии със свидетелки на Йехова, демонични дървета и зайци, снасящи яйца. При 
Бласим не просто „совите не са това, което са“, но дори Карлос Фуентес не е това, което си мислим, че е.
Двете срещи с писателя са съответно днес, на 14 декември в Пловдив (в културния център на Радио Пловдив от 18.00 часа, в рамките на „Международни писателски срещи – Пловдив“) и на 16 декември в София (в Мраморното фоайе на втория етаж в НДК от 19.00 часа, като част от Софийския международен литературен фестивал). Но преди това ще се срещнем с него тук…



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Иван Теофилов

Иван Теофилов представя на "Аполония" "Детелина на хаоса" и "Антология на българския символизъм"

Тази вечер в Художествената галерия на Созопол, в рамките на Празниците на изкуствата "Аполония", е представянето на поета Иван Теофилов и неговите книги "Детелина на хаоса" и "Антология на българския символизъм". "Антология на българския символизъм" излиза през 1995, но от години е с изчерпан тираж. Това е нейното второ издание, за което Георги..

публикувано на 30.08.24 в 19:35
Директорът на Фондация

Българската телеграфна агенция е носител на наградата "Аполон Токсофорос"

Българска телеграфна агенция (БТА) е носител на наградата "Аполон Токсофорос" на Фондация "Аполония".  Статуетката връчи изпълнителният директор на Фондация "Аполония" Маргарита Димитрова на генералния директор на БТА Кирил Вълчев по време на официалното откриване на Празниците на изкуствата "Аполония" 2024.  Ето какво сподели в "Артефир" директорът..

публикувано на 30.08.24 в 19:00

Есен се задава

В редакция "Хумор и сатира" сме едни от първите, които улавят задаващата се есен, но това не може да помрачи лятното ни настроение. Тази неделя веднага след новините в 18 часа ви предлагаме няколко летни сюжета: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос",  изпълнени от Тодор Колев, чийто 85-и рожден ден..

публикувано на 30.08.24 в 15:49
Цвета Софрониева

Цвета Софрониева: За красотата в грозното и потребностите на душата

Гост в "Нашият ден" е Цвета Софрониева – автор на поезия, проза, драматургия и есеистика. Софрониева е следвала физика в Софийския университет и има докторат по научна и културна история. Специализира в Кеймбридж, в Калифорнийския университет и в Чикаго. Авторката твори на български, английски и немски и е превеждана на 22 езика. Поетичното..

публикувано на 30.08.24 в 09:25

Галя Чунтова: Работата ми като художник винаги ми се отблагодарява

"Изкуството е както индивидуално, така и групово занимание, което дава на всеки един плюс към неговото развитие и възпитание. Рисуването е най-хубавото в моя живот, безценно е, то за мен дори е лечение.  В живота си съм се занимавала с различни дейности. Преди време преподавах рисуване на деца от 3 до 12 години. Всички деца, може доучилищна възраст,..

публикувано на 30.08.24 в 08:40