Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Есперанса и нейната улица Манго

БНР Новини
Част от корицата на книгата
Най-известната книга на родената през 1954 г. в Чикаго Сандра Сиснерос е „Къщата на улица Манго“, която тя издава през 1984 г. Оттогава тя е завоювала място не само в сърцата на читателите, но и се изучава във всички степени на образователната система в Щатите. Книгата е преведена на над 20 езика. Отличена е с American Book Award. В нея Сиснерос разказва за живота на мексиканското момиче Есперанса и нейния свят, определен още с раждането й, съседите, близките, приятелите, които са също като нея, обречени на мизерен живот. Какво се случва с подрастващото момиче, как тя съзрява, какъв път избира за себе си – това са въпроси, които вълнуват всеки на нейната възраст. Езикът, ритъмът, стилът, спецификата на пунктуацията на този роман от кратки глави се приближава до внушението на поезията. И това не е случайно – Сиснерос има издадени две стихосбирки. „Къщата на улица Манго“ се е превърнала в съвременна американска класика, а авторката й има множество престижни награди за творчеството си, сред които през изминалата година наградата на Американския ПЕН център. През септември Президентът Обама връчи на Сиснерос Националния медал за изкуство на Белия дом за принос в обогатяването на американския разказ.
Българският преводач на романа Стефан Русинов е написал и послеслов към него, за да разкаже не само за своята отдавнашна първа среща с книгата на американската писателка от мексикански произход Сандра Сиснерос, но и да сподели детайли за работата си върху превода и спецификите на нейната проза, както и да положи романа в световния литературен контекст.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

По стъпките на творците в "Кварталът на писателите"

Нов пътеводител ни разхожда из "Кварталът на писателите", за да опознаем някои от най-забележителните ни творци, но и една по-лична София. Той включва подробна информация за 50 обекта, свързани с литературното минало на столицата от периода между Освобождението и края на Втората световна война. Сред тях са десетки домове и временни квартири на известни..

публикувано на 18.04.24 в 11:58

Езикът – граница и безграничност

За границите на грамотността, на превода, на културните търсения през езика – разговор в "Нашият ден" с доц. д-р Ани Бурова , литературен историк, критик, теоретик и специалист по превода, и доц. д-р Дария Карапеткова , преводач, преподавател и теоретик на превода. За доц. Бурова, която преподава чешки език и бохемистика в рамките на..

публикувано на 18.04.24 в 10:44
Емил Джасим

Емил Джасим: Историята е благодатна в създаването на критично мислене

Във време, в което исторически наративи биват изопачавани с цел манипулация, в което се появяват все повече бели петна в българското историческо самосъзнание, обучението по история в училище е особено важно предизвикателство. В "Нашият ден" Емил Джасим , учител по история с ярко изразена обществена позиция, говори за необходимостта в представите на..

публикувано на 18.04.24 в 10:30

Ловешкият театър представя "Малката книжарница" в София

Драматичният театър "Борис Луканов" в Ловеч гостува на софийската публика с един от най-новите си спектакли – "Малката книжарница". Автор на пиесата и режисьор на постановката е Кристиана Бояджиева, която въплъщава в тази история една своя мечта. "В света на технологиите хората все по-рядко посягат към книгите. Този тъжен факт не спира..

публикувано на 17.04.24 в 16:10

"Тайните на линогравюрата" разкриват във Варна

Галерията за графично изкуство във Варна, съвместно с Градската художествена галерия "Борис Георгиев", организират образователния модул – "Тайните на линогравюрата". Той е част от програмата "Въведение в графичното изкуство".  Тя е създадена за всички граждани, които биха желали да се занимават любителски с различни графични техники и ще продължи..

публикувано на 17.04.24 в 13:53