Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

България в Бостън

БНР Новини
9
Българската общност в Бостън отбеляза 3-ти март
Снимка: Андрей Захариев

Днес много говорим за това колко разделени сме като общество и колко много липсва Съединението, което ни прави силни. Националните ни празници, обаче, доказват друго. Че все пак и въпреки всичко няма Те и Ние. Доказват го и сънародниците ни, които от десетилетия живеят в чужбина – независимо в „европейската“ или „презокеанската“ чужбина. В „Познати и непознати“ сме разказвали как българите в Чикаго и Лондон поддържат националния си дух. В последното предаване пък разказахме как българската общност в Бостън отбеляза 3-ти март. Сторихме това с помощта на Андрей Захариев – бивш национален състезател по гребане, който от дълги години живее в Бостън, и който никога не забравя българските си корени. След всеки подобен разговор в екипа ни остава чувството, че въпреки километрите и стандартите няма Те и Ние. Защото всички сме Едно. И че България е там, където има българи. В Бостън също.




Снимки: Андрей Захариев

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Крикор Асланян: Поднасянето на чай в Мароко е ритуал

"Оказа се, че имам феноменална памет. Няма една дума, която да е преписана отнякъде. Всичко, което споделям, е по памет. Събития, имена, дори дати, помня", казва гостът в "Покана за пътуване" Крикор Асланян. Подчертавам го, защото авторът на книгата "Един софийски малчуган разказва" е на 87, а продължава не само да пише, ами и да мечтае за още..

публикувано на 07.09.24 в 09:35
Писателско кафене, 1935 г.

Бохемството – артпоза или политгримаса?

В две предавания "Премълчаната история" продължава вглеждането в т. нар. "бохемство" – в неговите класически и соц. варианти. Говорим за местата и хората, за субкултурния контекст на явлението. В първата част участват: Мариана Първанова, автор на книги за софийската и бургаската бохема, подготвила ново издание за Варна, което скоро ще излезе на..

обновено на 05.09.24 в 10:41

Пивовари: Епизод 4 – Микропивоварите, ароматът и личното – Крафт като живот

В пет епизода представяме историята на българското пиво от навлизането на пивоварството у нас, след Освобождението до наши дни. Разкриваме тайните на технологичните процеси в миналото и сега.  Във всеки епизод  с помощта на потомци, краеведи, историци, разказваме личната истории на едни от първите пивовари в България: Братя Прошек, д-р Кожухаров,..

публикувано на 04.09.24 в 13:05

Антарктида – познатата и непозната: 3 епизод – Учените в действие

В третия епизод от поредицата ви разказваме за работата, която нашите учени извършват на ледения континент. В началото доц. Борислав Александров от УАСГ разказва как се подбират хората, които нееднократно е участвал в българските експедиции. Антарктида – познатата и непозната земя: 1 епизод – Началото Антарктида – познатата и..

публикувано на 03.09.24 в 14:35
Северен елен

Как спят животните?

Науката не спи, но животните спят по най-причудливи начини. Да си припомним Спящата катерица от "Алиса в страната на чудесата", която не може да реши дали спи, когато диша, или диша, когато спи. Оказва се, че и извън разюзданото въображение на Луис Карол съществуват някои доста чудати животни.   Никола Кереков разказва във "Време за наука" за..

публикувано на 03.09.24 в 13:03