Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Радиоенциклопедия „Живот във високото“: Хижа "Козя стена" и библиотеката във високото

БНР Новини
Хижа "Козя стена"
Снимка: Wikipedia
Стара планина, Троянски дял на Национален парк “Централен Балкан”, хижа „Козя стена“. Място, което е изключително красиво, но и трудно достъпно. Най-прекият път до него е след 3 часа ходене пеша по билото на планината. По този път до хижата, пренесени на гръб, са били доставени стотици книги, за да се създаде тук една от първите библиотеки във високото.
Таня Даскалова е културен антрополог, учител по испански език, екскурзовод, планински водач, но през последните се чувства най-добре в кожата на „хижар”. Заедно със съпруга си, а и заедно с техни приятели, се грижат да има уют в планината. През последните години тук, във високото се провеждат литературни четения, представяния на книги, работилници по плетене, снимат се документални филми.
За историята на хижа „Козя стена“, построена с доброволен труд на поне две поколения планинари, за библиотеката на 1562 м. надморска височина и за ритъм на живот в планината ще ни разказват Таня Даскалова, съпругът й Иван и приятелите им.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Д-р Татяна Брага

Как са се променяли имената на българските преселници в Южна Бесарабия

Масовите преселения на българи в Бесарабия стават на няколко вълни от края на XVIII и първата половина на XIX век. За последните два века българските селища попадат в границите различни държави 9 пъти. Това, както и влиянието от езиковото обкръжение и доминираща култура, води до осезаеми промени в картината на имената им. Д-р Татяна Брага, гл.ас. в..

публикувано на 16.04.24 в 10:05
Проф. Ива Петкова

Прозаичен поглед към офталмологията…

На фона на брилянтната поезия, посветена на най-сетивния и раним орган в човешкото тяло, погледнахме делово и прагматично на тази медицинска специалност. Направихме го заедно с проф. Ива Петкова – водещ офталмолог, хирург и преподавател, ръководител на специализирана болница, с практика в нея и в МБАЛ "Александровска". Обсъдихме най-важните и..

публикувано на 15.04.24 в 13:51
Ликийски гробници

В турския курорт Фетие планината целува морето

Пратеници на турския курортен град Фетие пристигнаха у нас, за да представят красотите му, природата и възможностите за почивка. За разлика от станалите класически Кушадасъ, Анталия   и Бодрум, това селище на Средиземно море не е много популярно сред българите. На мен ми допадна как там боровата гора почти целува морето, разделяна от него само от..

публикувано на 14.04.24 в 17:05

Над 5 тона пластмасови бутилки са събрали деца и ученици в Месеца на рециклирането

От две години Световният ден на рециклирането, инициатива, която официално се координира в България от сдружение "БГ Бъди активен" и е част от кампанията "Искам да съм полезен…Рециклирай ме!" прераства в Месец на рециклирането. От сдружението отправят покана към училища и детски градини да измислят и осъществят прояви, свързани с рециклирането, и..

публикувано на 13.04.24 в 09:35

Георги Баев: Демонстрация на космическа храна ще видят днес деца от Велико Търново

Клуб "SPACE DIVISION” в Национален военен университет „Васил Левски“ във Велико Търново е създаден през 2015 година от преподавателя д-р Георги Баев. Той обединява интересите на курсанти и студенти в сферата на високите технологии, с акцент върху космоса.  От шест години младежите от клуба отбелязват 12 април с различни инициативи, съобщи в..

публикувано на 12.04.24 в 10:36