Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Пилоти в квартал „Факултета“

Снимка: Венета Гаврилова

В столичния квартал, населен предимно от ромски семейства, беше открито лятно училище, наречено „Лятна Старт академия“. За три седмици 60 деца, застрашени от отпадане от училище, вече отпаднали от системата или изпитващи затруднения, ще получат подкрепа, знания и умения, които да им помогнат за следващата учебна година. Заниманията са безплатни, провеждат се в наскоро открития в квартала Здравно-социален център за развитие. Дали инициативата ще има реални резултати и най-вече дали те ще бъдат анализирани и приложени от тези, които действително се грижат за образованието на българските деца, пък току-виж и от онези, които би трябвало да го правят по закон, ще стане ясно в следващите месеци. Засега налице е един експериментален проект на „Старт академия София“ в партньорство с „Проевропейска мрежа“, фондация „Здраве и социално развитие“, фондация „Заедно в час“, с подкрепата на Столичната община и район „Красна поляна“ и много доброволци. Идеята е на три от учителките от програма „Заедно в час“ и основателки на фондация „Старт академия София“ – Милена Димитрова, Елица Генева и Десислава Стоянова, които на доброволни начала от две години организират съботно училище в квартала. С опита си от „Заедно в час“ и съботното училище те разработват модел на обучение по ключовите предмети български език и математика и умения за общуване. Според него децата се разделят на групи не по възраст, а според равнището им на знания по двата предмета, всяко дете има личен план за развитие като всяка стъпка напред се отбелязва и поощрява със символични знаци на таблото на групата. Интересна и привлекателна за учениците е формата на обучението и съответните правила и наименования на участниците и групите – те не са ученици и учители, а опитни пилоти, помощник-пилоти и бъдещи авиатори. Проектът се нарича „Тестване и споделяне на иновативни практики при работа с деца в риск от отпадане от училище“, а иначе (дано!) това е тренировъчен лагер за бъдещи пилоти на собствения си живот и на съдбата на общността. Повече за лятната Старт академия чуйте в записите.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Милена Ташкова: Човек трябва да опознае емоциите си, за да ги контролира

Милена Ташкова е клиничен психолог, директор на "Психодраматична  работилница " , психотерапевт, супервайзър и обучител по метода психодрама и главна част от проекта "Живот на килограм", който помага за превенцията на хранителните разстройства при тийнейджърите. "От 25 години работя като психотерапевт и през годините българите се научиха да търсят..

публикувано на 28.03.24 в 14:30
„В лабораторията на художника“ от Александър Божинов

Историята като шарж

Александър Божинов (1878-1968) преживява двете световни войни, Народния съд и още много политически преобръщания и изпитания. В живота му историята често се оглежда като в огледало и се отразява с абсурдното си лице. За Божинов, за историята като гротеска, за хода на времето в шаржови и сатирични измерения говорим с проф. Ваня Добрева, проф...

публикувано на 28.03.24 в 11:19

За Трявна… като за Трявна

Има много места в България, които те грабват от пръв поглед. Ако тръгнеш по старинната улица от Калинчевата и Даскаловата къща, минеш покрай дома на Славейкови – баща и син, Петко и Пенчо, прекосиш гърбатия мост и площада с часовниковата кула, поклониш се на вдълбаната в земята църква, то е пределно ясно къде си попаднал. Но нашият екип бе тук..

публикувано на 27.03.24 в 07:35
Куршум джамия

До края на март Куршум джамия отваря врати

След 9 години на съдебни битки и протести бившият мюсюлмански храм Куршум джамия в Карлово вече е реставриран и става музей, който ще отвори врати съвсем скоро. Куршум джамия е паметник на културата от национално значение. При реставрацията са запазени елементи от 1485 година, когато е построена джамията. "Тази сграда е най-старата от Османския..

публикувано на 26.03.24 в 15:45

Поредица кратки филми за опазването на българските гори

Гората е сложен организъм, който за жалост не е безгранично устойчив и вечен. Редица фактори – като изсичането на дървета и климатичните промени – влияят на горската екосистема.  Преди Седмицата на гората (1-7 април ) в "Нашият ден" разговаряме с Нели Дончева от WWF България за поредицата кратки филми, посветени на опазването на българските гори...

публикувано на 26.03.24 в 09:50