Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Виртуален музей на хоровото изкуство – минало, настояще и бъдеще

Даниел Иванов, диригент на хора в НГДЕК
Снимка: лиен архив

Асоциацията за думата музей е различна за всяко поколение интелектуално ангажирани хора. За някои е нещо твърде сериозно, за други необходимо, а за трети е прозорец към отминали времена или към съвременни иновации.
Този музей, обаче е нещо съвсем различно, най-вече заради материята,  която представя, а именно хоровото изкуство. България има своята утвърдена школа в това отношение. Редица хорови и камерни формации  - професионални и самодейни ежегодно напомнят за високото вокално изкуство, развиващо се в пределите на малката ни, но пълна с талантливи творци и изпълнители родина.
Идеята на хората, подели инициативата за създаване на Музей на хоровото изкуство, е основно да напомнят за това на любителите на този жанр и да запазят историята му за поколенията.
Идеолозите тук са млади хора, отдадени на българската традиционна музика в нейните основни направления – старинната църковна музика, автентичния и обработен фолклор. Това са настоящи възпитаници и хористи в Националната гимназия за древни езици и култури заедно с техния диригент и преподавател – Даниел Иванов, някогашен възпитаник на училището.

Проектът за музей на българското хорово изкуство стартира с пространство в интернет.

Настоящата страница е нашето виртуално пространство, в което да ви запознаем с инициативата ни за създаване на музей на българското хорово изкуство. Като участници в такава творческа дейност оценяваме необходимостта и стойността на хоровото изкуство за миналото, настоящето и бъдещето на страната. Мотивирани сме да съберем, опишем и представим историята на различни хорови състави, ансамбли и вокални формации в България, които имат своя принос в развитието и съхранението на тази певческа традиция. Приоритет за работата на нашия екип ще бъдат и състави, които вече не съществуват на сцената и в творческа среда, но историята им все още се пази в паметта на диригенти и изпълнители. Така събрахме, подредихме и представяме историята на нашия хор с вдъхновение и надежда, че инициативата ни ще бъде подкрепена с още много истории, снимки, записи и на вашите ансамбли и хорови състави!


Това е обръщението на екипа от ентусиасти към хората във Facebook, а какво споделиха диригентът Даниел Иванов и певците Румен Георгиев и Андреа Исаева при гостуването си в предаването „Жива вода“ можете да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Антонина Бонева

Concertissimi с Антонина Бонева и нейните ученици

По повод 40 години преподавателска дейност и още повече концертна, пианистката и клавирен педагог Антонина Бонева организира концерт. На сцената заедно с нея ще музицират настоящите и ученици Марина Мравова, Йоанна-Лора Василева, Мартин Цветков и Димитър Михайлов, които са лауреати на десетки награди от международни конкурси. "Реших да отбележа..

публикувано на 21.04.24 в 09:05

Операта "Лястовичката" от Пучини в директно излъчване от Метрополитън опера

Създадена в късния творчески период на италианския композитор Джакомо Пучини, операта "Лястовичката" все още трудно намира път към голямата сцена. Поръчана от Виена, първоначално като оперета, тази рядко поставяна творба интригува с яркия мелодичен талант на автора си и изобилието от модерни за времето танци. Постановката, която излъчваме тази..

публикувано на 20.04.24 в 07:50

Пианофорте: зад кулисите на Международния конкурс за пианисти "Шопен"

Документалният филм "Пианофорте" е интимен портрет на пианистите, участващи в легендарния Международен конкурс "Шопен". Лентата е едновременно свидетелство за силата на забележителната музика и съзряването на младите изпълнители, които се ориентират в трудностите на съревнованието, интензивните репетиции, новите приятелства, многото драма и още..

публикувано на 19.04.24 в 08:20

Музикалният театър пита "Здравей! Как си, приятелю?"

Дългоочаквана и вълнуваща приятелска среща в една морска лятна вечер събира вечните архетипни герои, за да разкажат чрез музика, танц и много игра за сладко-горчивото в живота. За първата, но и за старата любов, за възходите, но и за паденията, за прошката, но и за обидата, за разделите и за събиранията, но най- вече за едно вечно и искрено..

публикувано на 17.04.24 в 12:25
Peela

Не е зле!

"Notbad"  ("Не е лошо", "Не е зле") е новият албум на изгряващата финландска фюжън група "Peela" , издаден на 8 март 2024 година. Това е техният трети пореден албум и съдържа четиринайсет авторски пиеси на шестчленния състав от музикантите Йоханес Гранрот (китара, вокали, композиции), Мая Манила (вокали и кийборди), Севери Сорйонен (барабани),..

публикувано на 17.04.24 в 10:30