Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ненад Живановски за езика на омразата и хейтърите

Снимка: pixabay.com
Тази сутрин ще говорим за медиите, за езика на омразата и за хейтърите. Ще стане дума и за политическия натиск в медиите - нещо, с което отдавна свикнахме и днес дори медийните изследователи го посочват като безспорен факт. Тук-там някой се оказва изненадан, пита как е възможно подобно нещо и така - до следващия скандал или до следващото медийно изследване.
Има ли политически натиск над медиите у нас? Има. Над половината от журналистите в България заявяват, че върху тяхната медия се оказва политически натиск, показаха резултатите от изследването „Влияние върху медиите”, проведено преди три години.
Парадоксалното е, че днес все още е актуална онези крилата фраза, появила се през 90-те години от устата на един депутат - „Медиите вървят след победителите”. Две десетилетия по-късно все по-тесните икономически връзки между власт и медии, раждат поръчкова журналистика и променена ценностна система, която засяга всички сфери - от икономиката до науката и култура.
Въпросът сега е как се отразява това и на публиката? Не привикна ли публиката, че всеки може да бъде наруган, всяка теза оспорена, всеки авторитет сринат. Не отгледаха ли сами медиите своите хейтъри?
И да оставим за момент настрани актуалните събития, свързани със заплахите срещу журналисти. Да погледнем към аудиторията. И веднага ви давам пример – преди дни на Витоша имаше спасителна акция и няколко планински спасители оказаха помощ на момиче, което се оплакало от болки в корема. Акцията е приключила успешно, пострадалата е транспортирана и от Планинската спасителна служба просто качиха информация и снимки от акцията.
Проблемът се оказа друг - веднага се намери човек, който да попита защо на снимките планинските спасители се смеят. Изглеждали прекалено весели, докато носели носилката с момичето.
В коментарите спасители се опитаха да кажат, че докато са на акция, не им е забранено да се усмихват. Че доброто настроение по време на акция е важно за всички - и за спасители, и за спасени. Все очевидни неща. Но пък ние можем да вземем този повод и да поговорим за хейтърите в медиите, а и за езика на омразата, с който постепенно свикнахме.

Чуйте разговора с македонския журналист Ненад Живановски, автор на книгата "Езикът на омразата".



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

За скандалната пиеса на Иван Теофилов – 60 години по-късно

Скандалната навремето пиеса на Иван Теофилов "Поетът и планината" (1963) излиза за първи път като текст 60 години по-късно, като в книгата освен пиесата е отразена и нейната история.  Публикувани са отзиви, рецензии и цялата съпътстваща разгромяваща театралнокритическа рецепция, както и спомени на създателите на спектакъла с режисьор Леон Даниел...

публикувано на 25.04.24 в 17:55

Серия от лекции за тялото в киното с водещ Николай Колев

Движенческата лаборатория "Ход" е пространство, ръководено от Цвета Дойчева. В нея се провеждат работилници, посветени на танца и движението. Сега там тече цикъл лекции на Николай Колев, които преминават по-скоро като разговори на тема "Тялото в киното".  "Еросът и порастването – филми с инициация" беше темата на първата лекция. Сега предстои втората..

публикувано на 25.04.24 в 17:29

Офорти на варненски ученици по рисунки на Владимир Димитров-Майстора

Как изглеждат рисунки на Владимир Димитров-Майстора през очите на ученици от специалност "Изящни изкуства" в Националното училище по изкуства "Добри Христов" в град Варна? За това разказват художникът Георги Кенаров и неговите ученици – Виктория Стоянова, Клементина Савова и Мария Бузева. В Градската художествена галерия "Борис Георгиев" в..

публикувано на 25.04.24 в 17:15

Весела Ножарова: Българският артпазар все още не е регулиран

В сянката на пандемията един лозунг започна да се издига сред хората – "Купувайте изкуство от живи художници, на класиците пари не им трябват". Тази фраза, която бързо придоби популярност, отразява желанието на обществото да подкрепи съвременните творци, да им осигури възможност за развитие и признание. Но как да разпознаем съвременен талант, който..

обновено на 25.04.24 в 12:50

Резервно око: един различен поглед към реалността

Художникът Радослав Мъглов представя новите си творби в изложбата "Резервно око" в столичната галерия "Аросита". Кураторът Викенти Комитски споделя за експозицията: "В тази изложба на Радослав Мъглов, под формата на серия от непоказвани рисунки, се ангажира с една история за деконструкция на образа като такъв. Рисунките, с четка и..

публикувано на 25.04.24 в 07:53