Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

В "Покана за пътуване": до Япония със Златимир Йочев и с тайните на стара София

БНР Новини
3
Златимир Йочев гали питомни елени в Япония
Снимка: личен архив

Ако трябва да избирате дали да отидете до Япония или да пътувате в миналото, какво ще предпочетете. И двете? Значи сме на един акъл!

Знаете ли каква драма преживява детето на българка и японец? Много му се работи, но го мързи да стане. Златимир Йочев е чист българин, но хич не го мързи – за две седмици в Япония е изминал близо 4000 километра, опитал е около 50 вида бира, снимал се е с гейша (защото повече от това един редови нашенец не може да си позволи) и е галил сърни и елени в центъра на многохиляден град.
Златимир Йочев е водещ на сутрешния блок в България он еър, но толкова цветно и релефно разказва, че все едно ще ни слушате по телевизора.
Япония произвежда два пъти повече българско кисело мляко от България. 29-те завода на компанията, които държи лиценза бълват по 700 тона „наш йогурт” на ден, което е два пъти повече от цялото дневно производство на България. Е, как да не попитам Златимир Йочев е опитал местното мляко, но му се е сторило прекалено сладко.

Знаете ли, че къщите могат да говорят? Да, те разказват истории. Някои едва прикриват кръпките и екземите на фасадите си, други греят като сватбени торти, трети рухват под спомените за минало величие. Ако не ги чувате, вече си имате преводач. Искра Ценкова е уловила невидимите въздишки на спомените им. С нея старите софийски къщи споделят. Раздумката им е била достатъчна за две книги „Спомени зад оградата” и „Между кръста и петолъчката”.

Искра Ценкова на представянето на книгата си
Много красиви сгради погинаха под фадромите на мутробарока, други креят едва-едва, разумните нови собственици на трети са спасили останките от прежната им красота. Нека Искра ни сподели какво са си шушукали с някои от емблематичните домове в района на Докторския паметник в София. Съюзът на архитектите на ул. „Кракра“ 11 – забележителна сграда с още по-вълнуваща съдба с бляскави и трагични моменти. А Искра разкрива не само историята й, ами че там, където е била моргата на д-р Иван Карамихайлов днес се намира… ресторантът.
Сигурно за повечето от вас Кирил Маричков е известният „щурец”, но малцина са наясно, че дядо му е създал едни от най-красивите сгради в София и лично архитектът на мавзолея на Ленин го спасява. Става дума за къщата на ъгъла на „Леге” и „Съборна” – бивш хотел „Империал”, а след това сграда на ЦК на ДКМС.

Не сме забравили и рубриката на Теодор Борисов и Светослав Марков 50 места от българската история отвъд България. Те ни изненадаха, че Българската академия на науките изобщо не е създадена у нас, а в Браила, но в замяна на това й е „бабувал” Любен Каравелов.





Страницата "Покана да пътуване" във Фейсбук е отворена денонощно за пътешествия и приключения


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Паметник на партиарх Евтимий

Патриарси и екзарси

Как се е управлявала нашата църква през вековете и каква е връзката между управление на църквата и държавното строителство – говорим за главите на българското православие с отец Калистрат от атонския манастир "Св. Георги Зограф", с богослова Иван Йовчев, с историка доц. Христо Темелски и със социолога доцент Албена Танева. Какво е "етнофилетизъм" и..

публикувано на 25.04.24 в 12:20
Проф. Румен Кастелов

Застраховка "транспортен травматизъм"

В разговора с проф. Румен Кастелов акцентирахме върху многообразието, което предлага самата тема: новите стари автомобили, "придобивките" на века – тротинетки, електрически велосипеди, АТВ, алеи и пешеходни пътеки. Къде е безопасно и откъде пристигат най-често пациентите? – попитахме опитния травматолог и ортопед. Ръководителят на Клиниката по..

публикувано на 25.04.24 в 08:23
Арменско цивилно население ескортирано от османски войници към затвора в Мезире, април 1915

109 години от арменския геноцид

Днес светът отбелязва 109-ата годишнина от геноцида над арменците в Османската империя. На 24 април 1915 година в Цариград са арестувани, а малко след това и избити над 200 арменски интелектуалци. С това се слага началото на избиването и прогонването на 1 500 000 арменци. България е една от първите страни, които отварят границите си за бежанците. Сто..

публикувано на 24.04.24 в 07:55

Песах е!

Пролет е по нашите ширини и природата е луднала. Луднал е и светът – шарен, различен, но и еднакъв... Ние – хората, независимо от произхода си, го правим и шарен, и различен, и еднакъв. Защото всъщност не сме чак толкова различни. Доказателства – много. И едно от тях е, че дори и най-големите празници понякога съвпадат. Това се случва на всеки 33..

публикувано на 23.04.24 в 12:16

Еврика! Успешни българи: Мартин Ралчев

"Идеите са водещото и най-вече – това човек да работи онова, което иска. Човек, когато намери подходящата работа и подходящата професия, която го кара да бъде щастлив, той успява да бъде най-добрият", казва Мартин Ралчев. Той е млад учен, който в началото на тази година беше отличен с наградата "Млад изобретател" на фондация "Еврика". Мартин..

публикувано на 22.04.24 в 20:30