Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Спомен за Димо Бойчев

Навършиха се 140 години от рождението на Димо Бойчев - хоров диригент и музикален педагог, един от музикантите, които поставиха основите на българската професионална музика. Той е пламенен пропагандатор на музиката, а за да може тя да стигне до всички, основава много хорови състави, предимно ученически, които нарича Детска музикална китка и те изиграват голяма роля в културното развитие на страната.

Димо Бойчев е роден на 13 юни 1878 г.  в село Ичера, Котленско. Завършва Педагогическото училище в Казанлък, учи  половин година в Одеса, а след това и една година в Киевското музикално училище. През 1896 г. започва педагогическата си работа в село Градец, където основава смесен хор от съселяните си. Работи в Котел, после преподава в родното си село Ичера и в Пловдив, където развива активна музикална дейност - през 1902 г. основава детски хор и с него поставя за първи път у нас две оперетки на Бордез - „Царският пуяк“ и „Лъжите на маркизата“.

През 1905 г. Бойчев основава първата българска Детска китка, с  която изпълнява детски песни, дуети и оперетки. Цялата си дейност насочва към обучението в музикална грамотност на децата, даже в продължение на 4 години ръководи безплатни летни детски музикални курсове - последователно в Сливен, Бургас, Варна и Шумен. Така заразява с примера си още много учители по музика в различни градове на страната да организират Детски китки, с които да изпълняват хорови и солови песни, детски оперетки и музикални сценки, а това подтиква и българските композитори да създават творби за тези състави.

От 1911 г. Димо Бойчев се установява в София. И тук създава Детска музикална китка, в която се подготвят много от нашите певци и музиканти. Той е един от инициаторите за създаването на Съюз на Детските музикални китки и е негов предсетател до 1923 г. През 1917 г. основава Детска музикална китка и в Охрид. От 1923 до 1935 г. е учител в българското училище в Цариград, където ръководи хорови състави и също организира Детска музикална китка. Едновременно с работата си като хоров диригент и учител по музика, Димо Бойчев се занимава и с пропагандаторска дейност - изнася доклади, организира радиосказки  за делото на българските композитори, съставя сборници  с подходящ за децата репертоар, редактира „Детската оперетна библиотека“, “Популярната музикална библиотека“ и „Школната преводна музикална библиотека“, издава учебници по пеене, брошура за Емануил Манолов и т.н.

Димо Бойчев умира на 21 ноември 1966 година.

В Златния фонд на БНР се съхравява интервю с големия цигулар и педагог проф. Владимир Авромов, който с много топлота си спомня за Димо Бойчев (записът е от 1990 г.), и една авторска детска песен на Бойчев със заглавие „Месец май“. Чуйте в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Балет "Арабеск" представя първата си за сезона премиера под заглавието "Вива ла класика"

Тази вечер трупата на балет "Арабеск" ще представи на сцената на Музикалния театър първата си за сезона премиера - три танцови миниатюри, обединени от заглавието "Вива ла класика". Заглавието подсказва посоката, в която се насочва "Арабеск". Три заглавия от големия класически репертоар - "Лебедово езеро" от Чайковски, "Дон Кихот" от Рихард Щраус и..

публикувано на 14.11.13 в 11:14