90-годишнината от рождението на проф. Исак Паси не е от най-фанфарните събития на тази година, но в същото време задължава да активираме интелектуалната си памет, за да отдадем дължимото на един човек, посветил се с цялото си същество на науката, честността на разума и справедливостта на академичните дела. Няма съмнение, проф. Исак Паси е сред българските интелектуалци на ХХ век, допринесли много, за да остане нацията будна и съвестна. Просветителската му дейност, изразила се в издаването на десетки томове на едни от най-вдъхновяващите световни мислители, неговите философски есета, превърнали се за мнозина от нас в истинско умствено и емоционално откровение, преподавателската му дейност, която неговите студенти очакваха с тръпнещ интерес – всичко това прави проф. Исак Паси фигура незаобиколима и незабравима. Тъкмо за тази мащабна интелектуална българска фигура бе в центъра на предаването „Премълчаната история“ на 18 юли. Заедно с неговия син Соломон Паси и неговия колега и приятел доц. Здравко Попов надзърнахме зад бляскавата кариера на учения, за да разберем какво му е коствала тя, какви битки и какви препятствия се е налагало да преодолява; изобщо да видим зад високия интелектуалец и обикновения човек, с всичките му тревоги и противоречия.
Малко познатото стихотворение на Иван Вазов, писано преди 123 години, бе отправната точка в разговора ни с доц. Марин Пенков . Началникът на Отделението по образна диагностика в болница "Свети Иван Рилски", ерудиран и амбициозен млад лекар, акцентира върху новите и авангардни технологии в рентгенологията, успеваемостта и точността при поставяне на..
Книга за психотерапията, която самите психотерапевти харесват - така сбито и по журналистически можем да опишем книгата "А може би трябва да поговвориш с някого" на американската авторка и психотерапевт Лори Готлиб. Книгата далеч не е само за специалисти. Готлиб разказва увлекателно, честно и с уважение за пациентите си – реални хора, а не..
Мини научният фестивал за учениците от Националната природо-математическа гимназия в София, организиран от фондация "Сай хай", излъчи отбор победител, който ще се състезава в националния кръг на фестивала на 11 юни в Биологическия факултет на Софийския университет. По мнение на журито, в чийто състав влизат и университетски преподаватели, проектът на..
Японците са убедени, че да се съхрани хармонията е много по-важно от това да докажат правотата си или да получат изгода. Тъкмо това непривично за нас отношение към живота ни кара да изпитваме неутолимо любопитство към Страната на изгряващото слънце. С журналистката Мира Баджева проведохме толкова дълъг, смислен и пълен с интересни обрати разговор за..
Писателката от българо-сирийски произход Даян Шаер разказва за своите корени, ценности и любими дестинации. Онези, които я вдъхновяват да пише и да изследва човешките съдби. Даян Шаер за човечността Разказва и за приликите между двете култури – България и Сирия, които ги правят толкова близки и, по своему, красиви.
Какво обърква гражданите днес, защо президентът се държи агресивно с политици, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Асен Агов , журналист..
Мини научният фестивал за учениците от Националната природо-математическа гимназия в София, организиран от фондация "Сай хай", излъчи отбор победител,..
Как могат да бъдат регулирани социалните мрежи и гражданите да бъдат предпазени от фашизоидни политици, тероризъм и невярна информация в тях? Как..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg