Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

За реалностите и илюзиите в археологията

БНР Новини
Професор Васил Николов
Снимка: Божидар Любенов

Солницата-Провадия е сред най-интересните и значими археологически обекти, откривани в последно време на територията на нашата страна. Наред с Перперикон – скалният град и светилището на Дионис, златните накити на гетите от Омуртаговата могила в Сборяново – Свещари, тракийският некропол под магистрала “Струма“ и много други
Смята се, че Провадия – Солницата е възникнала преди около 6500 години и че това е един от най-старите градове в Европа. Разкопките край Провадия се правят от 2005 година насам и в тях участват екипи с експерти от Германия, Сърбия, Япония. Според професор Васил Николов, със сол хората плащали за хубавите си къщи, а в по-късните векове дори си купували, както казва той, булки от Трансилвания.
Чл.-кор. проф. д.и.н. Васил Николов е заместник-председател на Българската академия на науките и един от известните български археолози, осъществил редица успешни проучвания. Сферата на неговите научни интереси обхваща новокаменната, каменно-медната и ранната бронзова епоха (VІ - ІІІ хил. пр. Хр.) в българските земи, Северозападна Мала Азия и Югоизточна Европа.
Той е автор на 11 самостоятелни и колективни монографии, и на над 220 статии и студии в български и чужди научни издания. През 1998 г. става доктор на историческите науки с тема на дисертацията „Проучвания върху неолитната керамика в Тракия. Керамичните комплекси Караново II-III, III и III-IV в контекста на Северозападна Анатолия и Югоизточна Европа“.Научните му приноси са в различни аспекти на изследването на късната праистория: произход на неолитната култура на Източните и Централните Балкани, неолитната керамика, праисторическата архитектура, специализираните производства през халколита (вкл. солодобиването), комплексното общество през халколита, религиозно-митологичната система на древните земеделци, праисторическите ямни светилища, първите каменни праисторически крепости в Европа и т.н.
 От 2005 г. проф. Васил Николов ръководи теренни проучвания на най-ранния в Европа праисторически солодобивен център Провадия-Солницата. С него разговаряме за ролята на археологията за опазването на културното наследство и за реалностите и илюзиите свързани с нея.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Започва Дамски пленер "Говедарци" 2024

"Тази година, както всяка година от 26 години, се събираме художнички в село Говедарци по време на сенокоса", обяви в ефира на предаването "Следобед за любопитните“ организаторът на дамския пленер Йова Чолакова Гочева.  От 27 септември до 6 октомври в галерия "Прегърни ме", допълва тя, ще представим 40 свои платна, нарисувани по време на престоя в..

публикувано на 27.09.24 в 17:05

"Излез от балона" е мотото на София ДокуМентал

Петото издание на Международния документален филмов фестивал София ДокуМентал (Sofia DocuMental) с фокус върху човешките права ще се проведе под мотото "Излез от балона". Форумът ще представи 30 премиерни за България филма, носители на престижни международни награди. Предстоят ексклузивни срещи с режисьорите и разнообразни съпътстващи събития. В..

публикувано на 27.09.24 в 16:27

"Остатъци от вяра" в изложбата на Севда Потурлян

"Остатъци от вяра" е името на изложбата на художничката Севда Потурлян. Картините са посветени на вярата. Нейните творби открехват вратите на нашите стари църкви. Авторката коментира, че иска "да се потопим във вътрешността на тези свети места, храмове на вярата, които предците ни са въздвигали, често с крайно оскъдни средства, но с едно..

публикувано на 27.09.24 в 15:59

Оля Стоянова и природните закони

Спасяват ли ни природните закони? Да, отговаря в новата си стихосбирка Оля Стоянова, по техния начин. Единадесет години след "Улица "Щастие" тази книга отново потвърждава устойчивостта в писането ѝ, пристрастието към определена поетика и теми.  "Как ни спасяват природните закони" е стихосбирка, в която животът пулсира, а енергията се предава и на..

публикувано на 27.09.24 в 10:25