Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

„Попфолк хроники: Бели птици и куршуми“ – спектакъл за попфолка, и не само

Снимка: zadkanala.bg
Авторският вербатим спектакъл на Неда Соколовска „Попфолк хроники: Бели птици и куршуми“ е най-новото заглавие в афиша на Малък градски театър „Зад канала“.

„Идеята за този спектакъл, както при повечето ми спектакли, дойде съвсем случайно, някак си от чисто любопитство. Попфолкът не е музика, която съм слушала досега и към която имам каквото и да е отношение – нито негативно, нито позитивно, тя просто е една тера инкогнита. И понеже ме вълнуват всички неща, които вълнуват и другите хора, някак си от чистата случайност се роди това желание да се разровим в тази тема, и по-специално в раждането на поп-фолка в зората на 90-те години, „златните“ години на жанра, които са затворени между `93-та и 2005-а. Всичко е навързано – всъщност тази тема изобщо не е толкова локално съсредоточена в попфолка като музикален феномен, тя по-скоро е насочена към цялата верига от събития и исторически обстоятелства, които в този момент определят живота в България“.
Във вербатим спектакъла актьорите предават дословно спомените на емблематични за периода изпълнители, на анонимни свидетели и преки участници в най-скандалните му епизоди. Техните разкази разкриват един свят на апокалиптична празничност, показност и насилие, свят на пайети и гилзи, триумф и безнадеждност, в който само музиката е убежище на загубения морал.
На сцената са актьорите Весела Бабинова, Жени Александрова-Лечева, Христина Караиванова, Таня Пашанкова, Владимир Зомбори, Емил Котев, Симеон Бончев, Мак Маринов и Атанас Чопов, а сценографията и костюмите са дело на Петя Стойкова.

„Попфолк хроники: Бели птици и куршуми“ може да гледате тази вечер, 10 октомври.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

За скандалната пиеса на Иван Теофилов – 60 години по-късно

Скандалната навремето пиеса на Иван Теофилов "Поетът и планината" (1963) излиза за първи път като текст 60 години по-късно, като в книгата освен пиесата е отразена и нейната история.  Публикувани са отзиви, рецензии и цялата съпътстваща разгромяваща театралнокритическа рецепция, както и спомени на създателите на спектакъла с режисьор Леон Даниел...

публикувано на 25.04.24 в 17:55

Серия от лекции за тялото в киното с водещ Николай Колев

Движенческата лаборатория "Ход" е пространство, ръководено от Цвета Дойчева. В нея се провеждат работилници, посветени на танца и движението. Сега там тече цикъл лекции на Николай Колев, които преминават по-скоро като разговори на тема "Тялото в киното".  "Еросът и порастването – филми с инициация" беше темата на първата лекция. Сега предстои втората..

публикувано на 25.04.24 в 17:29

Офорти на варненски ученици по рисунки на Владимир Димитров-Майстора

Как изглеждат рисунки на Владимир Димитров-Майстора през очите на ученици от специалност "Изящни изкуства" в Националното училище по изкуства "Добри Христов" в град Варна? За това разказват художникът Георги Кенаров и неговите ученици – Виктория Стоянова, Клементина Савова и Мария Бузева. В Градската художествена галерия "Борис Георгиев" в..

публикувано на 25.04.24 в 17:15

Весела Ножарова: Българският артпазар все още не е регулиран

В сянката на пандемията един лозунг започна да се издига сред хората – "Купувайте изкуство от живи художници, на класиците пари не им трябват". Тази фраза, която бързо придоби популярност, отразява желанието на обществото да подкрепи съвременните творци, да им осигури възможност за развитие и признание. Но как да разпознаем съвременен талант, който..

обновено на 25.04.24 в 12:50

Резервно око: един различен поглед към реалността

Художникът Радослав Мъглов представя новите си творби в изложбата "Резервно око" в столичната галерия "Аросита". Кураторът Викенти Комитски споделя за експозицията: "В тази изложба на Радослав Мъглов, под формата на серия от непоказвани рисунки, се ангажира с една история за деконструкция на образа като такъв. Рисунките, с четка и..

публикувано на 25.04.24 в 07:53