През последните години се наблюдава тенденция на увеличаване на сигналите и жалбите за деца в риск, като причините са влошените взаимоотношения и спорове за родителски права, а жалбите най-често се подават от самите родители. Християн Христов от Стара Загора е баща на 10-годишен син. Преди месеци детето беше настанено в социална институция при двама живи биологични родители.
„Видях как го дърпа един социален работник и полицаи. Изведнъж детето се отскубна. Цялата ситуация се прекрати от един прокурор, който не можа да издържи на видяното. „Не искам при мама, не искам да отида там, спасете ме“ – това бяха виковете на сина ми“. Чрез полицейска закрила детето беше настанено в Дом за настаняване от семеен тип. Сега го виждам всяка сряда по половин час“. Това сподели бащата Християн Христов пред слушателите на „Законът и Темида“.
В предаването беше поканен за коментар представител на Дирекция „Социално подпомагане“ – Стара Загора, но това не се случи, а от пресцентъра на Агенцията за социално подпомагане изпратиха до екипа на предаването становище, в което се казва, че отдел „Закрила на детето“ към Дирекция „Социално подпомагане“ – Стара Загора работи по случая от 2015 г. Към настоящия момент спрямо детето е предприета мярка за закрила по реда и условията на Закона за закрила на детето, която гарантира неговите права и интереси. За детето е осигурена закрила и психо-социална подкрепа.
Ще чуете личната история на Християн Христов, а също така и коментарите на Йордан Тодоров, председател на Фондация за защита правата на децата и на експрокурора, адвокат Захари Генов.
Някой би казал, че 2020 г. не е най-удачното време за започване на бизнес, но Вероника Костадинова и Марин Янков са примери тъкмо за обратното. Независимо един от друг, Вероника и Марин замислят и осъществяват две сходни бизнес начинания. И двамата предлагат на потребителите стоки в наливно и насипно състояние. Целта им е да променят нагласите на..
На 4 март преди 105 години е откриването на първата българска теснолинейка, от Радомир до Дупница. Какво е бъдещето на този вид транспорт, свързващ труднодостъпни, но много живописни места с останалата част от страната? Ще останат ли българските теснолинейки само свидетелство на българския строителен гений, или имат сериозно планирано и..
Храната продължава да е огромен проблем за хората, но по друг начин. 4 март е Световен ден за борба със затлъстяването, което и в България се превръща в сериозно изпитание за здравето. Все повече деца и юноши са засегнати от него, а причините за това са комплексни. За преодоляването на проблема се грижат не само специалисти по соматична..
Как по-малко пушачи може да означава по-малко наркозависими? Това може да се разбере с инициативата “Спираме цигарите за “Розовата къща“. Доброволци, отказващи се временно от цигарите в полза на “Розовата къща“, единственото безплатно място в България, което помага на хората със зависимости да оцелеят. Юлия Георгиева от “Розовата къща“..
Всички знаем, че CV без обявени езикови умения към настоящия момент не би свършило работа никому. Освен гарант за нашата добра кариерна перспектива езиковите умения се оказват крайъгълен камък за много други неща. Езиковото образование е и култура – и то задълбочена, хуманитарна култура, свързана с познаването на другия. Дали..
Храната продължава да е огромен проблем за хората, но по друг начин. 4 март е Световен ден за борба със затлъстяването, което и в България се..
Брзото ченете е мтедоика аз уксонеро взърипемане ан ифноамрицята. Току-що прочетохте изречение, в което местата на буквите във всяка дума (без..
Кога за пръв път 3 март е обявен за празник – официален, а сетне и национален, какво реално се е случило на тази дата? В празничното издание в..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg