В Световния ден за борба с диабета в „Нашият ден“ поглеждаме към рисковите профили и превенциите, свързани с диабета, който продължава да уврежда и покосява живота на милиони хора по света. Денят по традиция се отбелязва на всяка годишнина от рождението на канадския лекар и физиолог Фредерик Бантинг – един от откривателите на инсулина и лауреат на Нобелова награда за 1923 г. Почти век по-късно борбата със заболяването продължава, а редица фактори от т.нар. модерен живот и начин на движение и хранене утежняват ситуацията.
Защо превенцията е изключително важна за лечението на диабета и в двата типа и какво е необходимо да направим, за да сме спокойни, че няма да бъдем засегнати от болестта? Какви са хранителните режими, които е добре да следваме в началото на Коледните пости и какви грешки допускаме с диетите, които назначаваме сами на себе си и предприемаме без мнение на лекар? Как и защо начинът ни на живот влияе върху здравето и колко и какво зависи от нас? – отговор на тези и други въпроси в звуковия файл от проф. Здравко Каменов и доц. Даниела Попова.
Какво генетично изследване за превенция на диабет разработва екип от лекари от Катедрата по медицинска генетика към Медицинския университет в София, съвместно с българския биотехнологичен стартъп „Нутриген“ – информация в звуковия файл от д-р Марта Михайлова.
Пристрастяването e непреодолимо желание към наркотик, тютюн или медикамент или дейностна (преяждане, пластични операции, хазарт или прекаляване със спорт) в резултат на физическа или емоционална зависимост. При различните пристрастености нивата на допамин варират и други невромедиатори на удоволствието в организма, и се подобрява настроението. С..
В България сърдечно-съдовите заболявания заемат първо място като причина за смърт и инвалидизация. Повечето хора с артериална хипертония не се лекуват, което се обяснява с ниските нива на информираност и липсата на регулярно измерване на кръвното налягане. Причините за високото кръвно налягане са свързани и се идентифицират с рискови фактори като..
Предаването "Семейно радио" разказва за житейската история на Златка Атанасова. Тя е учител в 57-о СУ и преди няколко години губи крака си при нелеп инцидент. В битката за оцеляване зад нея застава цялото и семейство. Гост в студиото е и нейната дъщеря – Ани Атанасова, която е републикански шампион по джудо. За превратностите на съдбата, за любовта..
Така започват приказките, нали? Така започна и при нас във все още хладното утро на 5 август, когато вече бяхме на язовира "Долна вóда", където ни чакаха безброй деца, запленени от идеята за риболов. По-точно, прегърнали мотото "Детето-риболовец може и без дрога" – една прекрасна идея, защитавана от Диана Любенова, която се вписва идеално в изпълнението..
Постурологията е наука за правилната стойка и е свързана със способността на човешкото тяло да поддържа баланс. За изучаването ѝ се използват методите от отоневрологията, неврологията, офталмологията и ортодонтията. Неправилната стойка на тялото крие заплаха за общото здраве на пациентите. Колко здрави или колко болни сме, анализирайки стойката на..
Пристрастяването e непреодолимо желание към наркотик, тютюн или медикамент или дейностна (преяждане, пластични операции, хазарт или прекаляване със спорт)..
В епизод 465 "Трамвай по желание" прави своя поклон пред паметта на големия български актьор Никола Анастасов по повод 90-годишнината от рождението му...
Етикетът "източноевропеец" добива негативно значение във Великобритания с началото на кампанията за Брекзит. Използван от политиците и доразвиван от..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg