„Хубавата песен е тъжната песен и тук спор няма как да има. Това е което остава, докато продължаваме да сме същества с душа, защото все повече забелязвам, че ние хората придобиваме качества на машини, а машините се очовечават. Аз не знам този процес докога ще върви и докъде ще стигне, но докато чувстваме това, което се нарича тъга и любов – това е важното, това остава“ – откровение на човек, чийто живот принадлежи на музиката и на артист, впуснал се в творчески маратон, който продължава вече 40 години.
През 1979 година Кристиян Бояджиев създава и записва първата си песен. Тя се нарича „Размисъл“, изпълнена е от Петър Чернев и „ФСБ“ и... не се превръща в хит. Вероятно заради необичайното си звучене и странния текст на Михаил Белчев. „Ако бръкна в контакта дали костите ми ще светят. И ще съм нощна лампа за този, комуто преча” – дали тогава в думичките на поета-съавтор някой е съзрял композитора-мечтател...
Кристиян Бояджиев е син на композитора – радетел за национален облик на българската забавна и филмова музика Атанас Бояджиев и на куклената актриса Лина Бояджиева, чийто глас помнят няколко поколения от песничката на Сънчо от „Лека нощ, деца“. Кристиян Бояджиев принадлежи на артистичната генерация, утвърдила се през 80-те години на миналия век, която обогатява българската популярна музика с нови идеи и нова звучност. Той е носител на редица награди, включително на „Златен Орфей“ (печели два пъти Голямата награда: 1992 – с „Близо до мен“, текст: Александър Петров, изпълнение на Вили Кавалджиев и 1996 – за „Не го прави отново“, създадена съвместно с Михаил Йончев), „Куклар“( за „най-добра музика в куклена постановка“ през 1997 година за спектакъла „Бонбон, оле“) и на радиоотличието „Сирак Скитник“.
По пътя си творческият талант на Кристиян Бояджиев намира и много други изяви – като музикален редактори в БНР, като музикален журналист, написал множество статии, публикувани в български издания за култура. Музикантът е автор и водещ на предаванията, излъчвани по програма „Христо Ботев” – „Между барока и рока” съвместно с Янина Богданова, на „Джаз клуб”, автор е на „Изпята поезия” с водеща Димитрина Кюркчиева – предаване, за което Кристиян Бояджиев твърди „То изключително много ме задължава, защото става дума за слово, а аз все повече в живота си виждам, че държа много на думите!“
През 2019 г. се изпълват четири десетилетия от началото на творческата дейност на Кристиян Бояджиев. Годишнината е повод за нашия разговор, в който място намират историите на неговите песни „Размисъл“ (Михаил Белчев, Петър Чернев и „ФСБ“) и „По пътя“ (Александър Петров, „Щурците“); разсъжденията на истинската радиоличност, останала такава повече от 40 години (първата си песен записва през 1979 г. в Първо студио на БНР); споделеният опит на автора, използвал нови технологии в звукозаписния процес; идеите на музиканта – „дете“ на кукления театър, размислите на човека, покорен от словото, което сякаш му дава свободата да живее изкуството с пулса на музиката.
Чуйте интервюто в звуковия файл.
В съботната вечер (23 ноември от 20 часа) ще си припомним три спектакъла на Софийската опера. Първият досег на българската публика с "Бохеми" е през 1922 година. Маестро Георги Атанасов ръководи премиерния спектакъл. А ние поглеждаме към друг спектакъл на "Бохеми" от 1955, съхранен в Златния фонд на БНР. В ролята на Рудолфо публиката възторжено..
Тридневният фестивал за некомерсиална камерна съвременна музика "ТрансАрт" ще се проведе за пети път. Ще прозвучи съвременна музика от България и цял свят с авангардни композиции от последните няколко години, както и от последните петдесетилетия. Във фестивала ще вземат участие млади и утвърдени наши и чуждестранни изпълнители. В три вечери на три..
Третият концерт от настоящия сезон 2024/2025 на Симфоничния оркестър на БНР, озаглавен "Тембри и нюанси", представя композицията на Иван Спасов "Епизоди за четири групи тембри", Концерта за виолончело и оркестър в ла минор, оп.129 от Роберт Шуман и Симфония № 5 в ми минор, оп.64 от Пьотр Чайковски. В аванс ви предлагаме да чуете разговора на..
"Опитвам се да правя хубава музика и не искам да слагам някакви ограничения и знаци" – думи на пианиста, композитор, аранжор и диригент Ангел Заберски. Често се сещам за това негово твърдение, и когато слушам композициите му, и когато съм част от публиката му и проследявам вдъхновеното музициране и безспорния професионализъм. Наскоро Ангел..
Музикантите от "Кварто" (Quarto) с пианиста Емануил Иванов ще представят две емблематични творби на Йоханес Брамс и Дмитрий Шостакович – клавирни квинтети от двамата композитори. Емануил Иванов за първи път ще свири двата квинтета. В произведенията на Брамс и Шостакович се открива стремеж за духовен полет и борба за свобода на човешкия дух...
Галерия "Стубел " представя избрани творби на Спартак Дерменджиев. Всъщност подбраната колекция, изградена като своеобразно работно ателие на артиста,..
"Душата ми е стон" е историческа беседа, която ще пресъздаде духа на отминала София 111 години след последната вечер на Пейо Яворов и Лора Каравелова. T..
Тридневният фестивал за некомерсиална камерна съвременна музика "ТрансАрт" ще се проведе за пети път. Ще прозвучи съвременна музика от България и цял свят..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg