Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Изложба на Стефан Божков в галерия „Стубел“

Част от плаката на изложбата
Снимка: stubelgallery.com

„И черното е цвят“ – казваше големият наш художник Димитър Киров, когато показа в една своя изложба картини в тази тоналност. Същото споделя с усмивка и Стефан Божков, който казва, че черното е цветът, който първи свършва в палитрата му. Сега, в галерия „Стубел“ той представя най-новите си платна – смесена техника върху черна акрилна основа – с няколко теми и подходи, които го вълнуват. Ако се проследят и други негови изложби, като „Озон“, „Трансформации на паметта“, като проекта с водните кончета в утайка от кафе, като общата изложба с неговия скъп, рано отишъл си от този свят приятел Кольо Карамфилов, вдъхновена от теста Ишихара – с цветните точки, виждаме как по един уникален начин художникът превръща нещата от живота, вълненията на хората, своите преживявания в картини, в инсталации, в обекти. Виждаме в изложбата отново наслада от сетивното, внимание към детайла, изящна форма и светлосенки в мрака на черното, импровизации с чувство за хумор, които ни докосват и респектират. Откриваме още игра на планове, илюзии за окото, прецизност до съвършенство, което носи преди всичко красота. Това е водещото при Стефан Божков.
„Любопитен и чувствителен, Стефан Божков е един сантименталист на свободна практика, който непрекъснато се бори с личните си възторзи, прибира ги дълбоко в себе си и после ги слага пред нас като картинни белези“ – пише за  изкуството и личността на този наш култов художник Елин Рахнев. Ще прибавим към представянето му, че експериментира в различни области на визуалните изкуства: живопис, графика – в началото предимно, скулптура, пространствени инсталации. Даже участва и като артист, в спектакъл. Има големи приятелства и прояви в Сърбия, често прави изложби там. Носител е на престижното сръбско отличие „Златно перо“, както и наградата  на София за високи постижения в областта на изобразителното изкуство.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Паметта много лесно може да бъде превърната в оръжие за потискане

За паметта, като жив организъм, за противодействието спрямо статичното състояние на нещата, за новите мисловни хоризонти – говори  Мария Степанова , водеща фигура  в съвременната руска литература, писател и есеист. Разговорът в "Артефир" се случва часове преди срещата на Степанова с българските читатели в рамките на формата "Литературни..

публикувано на 25.04.25 в 14:12

"Спомени от Рая и други странни места" на художничката Лидия Иванова

В "Галерията" в Пловдив от 18.30 ч. днес ще бъде открита изложбата "Спомени от Рая и други странни места" на художничката Лидия Иванова. Можете да я разгледате до 11 май. Откъде идва името на експозицията и кои са другите странни места  – чуйте от интервюто авторката.

публикувано на 25.04.25 в 12:27

Слави Томов представя книгата "Грижата за себе си" от Мишел Фуко

В Бургас в "Дома на писателя" от 18 ч. журналистът Слави Томов представя книгата "Грижата за себе си" на френския философ и социолог Мишел Фуко. Изданието е част от легендарната поредица на изследователя "История на сексуалността". Повече по темата може да чуете в интервюто със Слави Томов: 

публикувано на 25.04.25 в 12:15
Снимката е илюстративна

Разбулваме японска тайна

В редакция "Хумор и сатира" ценим точността у другите особено когато е спрямо нас. Нещо подобно има в тайната на точността на японските влакове. Освен нея в неделя веднага след новините в 18 часа можете да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", по стихотворения на Валери Петров, Радой Ралин и Любомир..

публикувано на 25.04.25 в 11:55

"Соломоновата Песен на песните. Отгласи" – интердисциплинарен проект в НБУ

Гост в "Нашият ден" е ас. д-р Тодор Петев , преподавател по изкуствознание и музейно дело в департамент "Изящни изкуства" на Нов български университет. Повод за разговора е изложбата "Соломоновата Песен на песните. Отгласи". "Това е интердисциплинарен проект, а не просто изложба – една от характерните особености на начина, по който в НБУ..

публикувано на 25.04.25 в 11:03