Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Италиански режисьор поставя научен интерактивен театрален спектакъл у нас

„Дългият път към звездите“ ще се играе в София и Пловдив

БНР Новини
2
Снимка: Илия Стоименов - „Форум Демокрит“

На 11-ти и 12-ти април ще се разходим в Космоса с научното театрално представление „Дългият път към звездите“. В този нетрадиционен спектакъл науката среща театъра, за да предложи на зрителите нови знания по астрономия и астрофизика и да им даде храна за размисъл за бъдещето на човечеството.

„Дългият път към звездите“ е оригинална интерактивна мултимедийна пърформанс - лекция, която ни запознава с последните научни теории за произхода на Слънчевата система и на живота на Земята. По забавен, находчив и достъпен начин се потапяме в науката и се замисляме накъде вървим и какво трябва да направим, ако искаме човечеството да не загине.

На дългото пътешествие към звездите ви водят: физикът Андреа Брунело, режисьор и сценарист от Jet Propulsion Theatre – Италия; д-р Владимир Божилов от Катедра "Астрономия" към Софийски Университет; Димитър Узунов – режисьори актьор от Арте Урбана Колектив; музиката е на Алексей Николов.

Сюжетът на „Дългият път към звездите“: ученият Джон Иванов и ексцентричният тв водещ Денеш Наги  влизат в спор за настояще на Земята или бъдеще в Космоса. В напрегнатото тв токшоу научаваме подробности за това как можем да стигнем марсианците и дали животът на земята може да се подобри, както и подробности от личния живот на двамата герои.

Спектакълът „Дългият път към звездите“ е копродуция на Форум Демокрит, Арте Урбана Колектив и Jet Propulsion Theatre. Проектът е част от инициативата Пловдив 2019 - Европейска столица на културата и се осъществява с подкрепата на програма "Култура" на Столична Община и Национален фонд „Култура“.

Ако искате да участвате във вземането на решението за бъдещето на човечеството, заповядайте на представленията на спектакъла „Дългият път към звездите“ на 11-ти април от 19.30 ч. във Френския културен институт в София и на 12-ти април от 19.00 ч. в Limacon Event Center в Пловдив.

След представленията публиката ще се срещне с творческия екип. Датите не са избрани случайно. На 12-ти април е Международния ден на авиацията и космонавтиката, защото на 12.04.1961 г. Юрий Гагарин става първият човек, полетял в Космоса. А на 10-ти април отбелязваме 40 години от полета на първия български космонавт Георги Иванов.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Резервно око: един различен поглед към реалността

Художникът Радослав Мъглов представя новите си творби в изложбата "Резервно око" в столичната галерия "Аросита". Кураторът Викенти Комитски споделя за експозицията: "В тази изложба на Радослав Мъглов, под формата на серия от непоказвани рисунки, се ангажира с една история за деконструкция на образа като такъв. Рисунките, с четка и..

публикувано на 25.04.24 в 07:53
Радостин Радев

Като на филм: пътят от България до Англия на актьора и продуцент Радостин Радев

Вместо да стане полицай, какъвто си е представял, че иска да бъде, той избира да е от хората, които могат да изиграят всеки, дори човекa на реда. От школата в Симеоново до самолета, който каца в Лондон, Радостин Радев извървява пътя на самоосъзнаването и вечното усъвършенстване в преследване на влечението – актьорското майсторство. Британската..

публикувано на 24.04.24 в 16:46
Кадър от снимачния процес

Музикален клип говори за любовта на човек към родината

Предстои премиерата на музикалния клип "Оставам" на певицата Вили Русева. Сюжетът на клипа представя една история за силната и непреходна любов между човек и родина. Идеята се ражда от режисьора Борислав Костов, който от години работи по сценарий за филм за българската история – "Коси в прахта".  Самият късометражен музикален филм е продуциран от..

публикувано на 24.04.24 в 16:04

Привидният парадокс на непреходната култура

От какво зависи непреходното в културата на прехода – обобщения на културолога и филолог проф. Александър Кьосев по повод заключителната му лекция в рамките на проекта "Култура на прехода", която ще се състои днес (24 април) от 18:30 ч. в Театралната зала на Софийския университет. Проф. Александър Кьосев, директор на Културния център на..

публикувано на 24.04.24 в 11:36
Анди Готс (вдясно) и Георги Тошев

Фотографията като среща

Анди Готс неслучайно носи прякора "фотографът на звездите". Сам се хвали, че от първите си стъпки в изкуството не е снимал нищо друго, освен знаменитости. И докато в началото му се е налагало да ги ухажва за да застанат пред камерата му, днес известните сами го търсят. Фотографът печели популярност с вниманието, което отделя на личностите зад..

публикувано на 24.04.24 в 11:30