Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Когато науката среща изкуството или как мухълът става красив

БНР Новини
Биоартинсталацията "Прототипи за изкуство" и нейният автор – Аксиния Пейчева
Снимка: Ася Чанева

Въглеродът е един от малкото химични елементи, известни още от античността. Химичният му символ С е съкращение на латинското Carbonium, от лат. carbō – „въглен“. Той е неметал. Среща се под няколко алотропни форми, най-известни от които са графит, диамант и аморфен въглерод. Физическите му свойства зависят много от алотропната форма. Например диамантът е много твърд и прозрачен, докато графитът – много мек и непрозрачен.

Изложбата „С“ събра в столична галерия творби на 11 автори, различни по стил и техника. Една от тях е Аксиния Пейчева.
Въглеродът е вдъхновил младата художничка да изработи биоартинсталацията си „Прототипи за изкуство“, която изследва симбиозата между форми на живот и форми на изкуство. Нейната творба е част от изложбата „С“ или „Въглерод“ в столичната галерия Червената точка. Проектът на Аксиния е разделен на две фази.

Първата фаза се състои от Петриеви панички със среда, които са били оставени отворени и в тях са се зародили колонии от микроорганизми. Резултатът е красива колекция от микроструктури - бактерии, гъбички и плесен. И така върху живия слой се появяват микромозаечни структури, които отговарят на цветовете, формите и размерите на колониите.

Във втората фаза на проекта „Прототипи за изкуство“, мозаечните структури са поставени първи в Петриеви панички от Аксиния, а микроорганизмите които растат след това се намират буквално върху художествения слой. Така проектът изследва скрития микроживот на изкуството. Изкуството е продължение на живота или животът е продължение на изкуството…

Можете да разгледате изложбата „С“ („Въглерод“) в галерията „Червената точка“ в София до 3 юни.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Майстора през нашите очи" – рисунки на Владимир Димитров-Майстора през очите на ученици

Как изглеждат рисунки на Владимир Димитров-Майстора през очите на ученици от специалност "Изящни изкуства" в Националното училище по изкуства "Добри Христов" в град Варна? За това разказват художникът Георги Кенаров и неговите ученици – Виктория Стоянова, Клементина Савова и Мария Бузева. В Градската художествена галерия "Борис Георгиев"..

публикувано на 25.04.24 в 17:15

Весела Ножарова: Българският артпазар все още не е регулиран

В сянката на пандемията един лозунг започна да се издига сред хората – "Купувайте изкуство от живи художници, на класиците пари не им трябват". Тази фраза, която бързо придоби популярност, отразява желанието на обществото да подкрепи съвременните творци, да им осигури възможност за развитие и признание. Но как да разпознаем съвременен талант, който..

обновено на 25.04.24 в 12:50

Резервно око: един различен поглед към реалността

Художникът Радослав Мъглов представя новите си творби в изложбата "Резервно око" в столичната галерия "Аросита". Кураторът Викенти Комитски споделя за експозицията: "В тази изложба на Радослав Мъглов, под формата на серия от непоказвани рисунки, се ангажира с една история за деконструкция на образа като такъв. Рисунките, с четка и..

публикувано на 25.04.24 в 07:53
Радостин Радев

Като на филм: пътят от България до Англия на актьора и продуцент Радостин Радев

Вместо да стане полицай, какъвто си е представял, че иска да бъде, той избира да е от хората, които могат да изиграят всеки, дори човекa на реда. От школата в Симеоново до самолета, който каца в Лондон, Радостин Радев извървява пътя на самоосъзнаването и вечното усъвършенстване в преследване на влечението – актьорското майсторство. Британската..

публикувано на 24.04.24 в 16:46
Кадър от снимачния процес

Музикален клип говори за любовта на човек към родината

Предстои премиерата на музикалния клип "Оставам" на певицата Вили Русева. Сюжетът на клипа представя една история за силната и непреходна любов между човек и родина. Идеята се ражда от режисьора Борислав Костов, който от години работи по сценарий за филм за българската история – "Коси в прахта".  Самият късометражен музикален филм е продуциран от..

публикувано на 24.04.24 в 16:04