Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Изложба – послание за напредничавостта на България

БНР Новини
Ива Дойчинова, Николай Неделчев и Мария Василева (отляво надясно)
Снимка: Здравко Петров

От няколко дни в галерия „Структура“ е открита изложбата „Модернизъм и авангард. Българската перспектива“, която ще продължи до 27 юли. В нея са изложени картини от колекцията на Николай Неделчев, представящи българския модернизъм в периода между двете световни войни. В студиото на „Нашият ден“ на програма „Христо Ботев“ на БНР гостуваха колекционерът Николай Неделчев и галеристката Мария Василева. За Николай Неделчев ориентацията към българския модернизъм от началото на 20 век пламва след среща с картина на Милчо Качулев. Той разбира, че е попаднал на „бяло петно“ в българското изкуствознание, което разпалва колекционерската му страст, която придобива характер на откривателство. Когато вижда колекцията на Неделчев галеристката Мария Василева разбира, че е попаднала на „съкровище“. Платната показват, че в първата половина на 20 век България е вървяла ръка в ръка с Европа. Галеристката схваща изложбата като позитивно послание за напредничавостта на България. Изложбата повдига много въпроси: Защо тези художници не са ни известни? Защо творбите им не се намират в музеите?

В изложбата все пак има и много известни имена, някои от които не винаги свързвани с изобразителното изкуство като създателят на националното радио Сирак Скитник, изкуствоведът Николай Райнов, литературният критик Кирил Кръстев, поетът Гео Милев, но също художниците Иван Милев, Иван Ненов, Жорж Папазов, Дечко Узунов, Александър Жендов… Сред неизвестните имена пък освен Милчо Качулев са Ана-Люля Симидова Праун, Мара Учкунова-Аубьок и Анна Балсамаджева .„Изложба-откритие“ – обобщи водещата Ива Дойчинова оценката за уникалното културно събитие.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Або представя втората си книга с разкази

За първата си книга "Поводи за връщане" Або беше написал: "Имал съм късмета да живея на четири континента и да обиколя над 40 държави, преди да стана на 27 години. Живял съм в Пекин, Арекипа, Финикс, Манчестър, Лондон, Самоков, София – в разбъркан ред. Обичам да се запознавам с нови култури, да научавам езиците им и да чета литературата им в оригинал...

публикувано на 18.04.24 в 16:35
Подготовката на българския
павилион във Венеция

60-ото юбилейно издание на Венецианското биенале

На 19 април в 17.00 часа в зала "Тициан" (Sala Tiziano) е официалното откриване на Българския павилион на 60-то юбилейно издание на Венецианското биенале. Най-важният форум за съвременно изкуство в света ще се проведе от 20 април до 24 ноември 2024 г. и ще представи националните проекти на 331 артисти от различни държави. "Чужденци навсякъде" е..

публикувано на 18.04.24 в 16:15

По стъпките на творците в "Кварталът на писателите"

Нов пътеводител ни разхожда из "Кварталът на писателите", за да опознаем някои от най-забележителните ни творци, но и една по-лична София. Той включва подробна информация за 50 обекта, свързани с литературното минало на столицата от периода между Освобождението и края на Втората световна война. Сред тях са десетки домове и временни квартири на известни..

публикувано на 18.04.24 в 11:58

Езикът – граница и безграничност

За границите на грамотността, на превода, на културните търсения през езика – разговор в "Нашият ден" с доц. д-р Ани Бурова , литературен историк, критик, теоретик и специалист по превода, и доц. д-р Дария Карапеткова , преводач, преподавател и теоретик на превода. За доц. Бурова, която преподава чешки език и бохемистика в рамките на..

публикувано на 18.04.24 в 10:44
Емил Джасим

Емил Джасим: Историята е благодатна в създаването на критично мислене

Във време, в което исторически наративи биват изопачавани с цел манипулация, в което се появяват все повече бели петна в българското историческо самосъзнание, обучението по история в училище е особено важно предизвикателство. В "Нашият ден" Емил Джасим , учител по история с ярко изразена обществена позиция, говори за необходимостта в представите на..

публикувано на 18.04.24 в 10:30