Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Да дадем сигнал на/за БНР

Председателят на СЕМ София Владимирова обявява решението на Съвета за електронни медии да поиска оставката на генералния директор на БНР Светослав Костов
Снимка: БГНЕС

Тази събота в “Мрежата” продължава с анализите за състоянието на Българското национално радио и медийната страна в България. Ден преди предаването, петък (27.09.) Съветът за електронни медии проведе извънредно заседание, в което призова директора на БНР Светослав Костов да подаде оставка в рамките на 7 дни. Отново в петък Народното събрание създаде временна анкетна комисия за проучване на фактите, свързани с прекъсването на излъчването на програма „Хоризонт“ на БНР на 13 септември, както и на твърденията за политически натиск върху ръководството на радиото.

В свое интервю за bTV от събота (28.09.) директорът на БНР заяви, че не възнамерява да депозира оставката си. В четвъртък (26.09.) пред радиото се проведе протест в подкрепа на искането Светослав Костов да напусне поста генерален директор, организиран от Асоциацията на европейските журналисти, под надслов “Да дадем сигнал”.

Всичко това се случи в рамките на само една седмица.

В предаването ще чуете анализите на доц. Георги Лозанов, бивш председател на СЕМ и преподавател във Факултета по журналистика и масова комуникация на СУ, Светослав Терзиев, член на управителния съвет на Съюза на българските журналисти и преподавател във ФЖМК, Илия Вълков, член на управителния съвет на Асоциация на европейските журналисти, Полин Адес-Мевел, наблюдател на Репортери без граници за ЕС и Балканите. В началото на звуковия файл пък, ви представяме мненията на част от протестиращите пред радиото от 26.09. - Пламена Игнатова от инициативата “Няма дъно”, Румен Леонидов, журналист и поет, Кристина Христова, бивше председател на АЕЖ, Тони Николов, главен редактор на портал и списание “Култура”, Емилия Милчева, журналист и Евгений Дайнов, политолог.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Не пропускайте! Мистър Милър

Доминик Милър , цар на акордиката и синкопа – импровизационна многопластова музика, която тренира ушите за по-правилно възприемане на трудното, но истинско съвършенство. Синонимът на този музикален оригинал е Китара. Един от най-нежните, елегантни и изтънчени майстори на този инструмент. И чак след това – първа жица и бендлидер на вездесъщия..

обновено на 15.04.24 в 13:35

Янина Танева от "Фабрика за идеи": Право на култура, кой и защо няма достъп у нас?

Във връзка с Международния ден на културата разговорът с Янина Танева от "Фабрика за идеи" изяснява важността на свободата на участие в културния живот на обществото, както и необходимостта от зачитане на правото на всеки човек да се наслаждава на изкуствата и да участва в научния напредък. В ефира на "Нашият ден" Янина Танева подчертава..

обновено на 15.04.24 в 12:59

Светът на Ани и Явор: Послания за пътната безопасност, живота и любовта

На 16 април пред Народния театър "Иван Вазов" се открива изложбата "Ключът е любовта". Това не е просто изложба, а специален проект, посветен на спомените за двама младежи – Ани и Явор, чиито животи бяха отнети в трагичната катастрофа преди година.  Изложбата е нещо повече от сбор на творби. Тя е прозорец, през който можем да погледнем в душите на..

обновено на 15.04.24 в 09:46

Започва записването за конкурса "Сайт на годината"

Днес (15 април) започва ранното записване за конкурса "Сайт на годината" , който се провежда за седми път. За фокуса на конкурса тази година, категориите и наградите в "Нашият ден" говори Жюстин Томс от "Фондация за активно развитие на уеб". "Всеки, който е създал своя сайт в България, без значение на какъв език, може да участва в конкурса..

публикувано на 15.04.24 в 09:12
Моника Желева

От Варшава до София: Историята на преводача, който владее и езика на музиката

В рубриката "Мигранти с таланти"  ви представяме Моника Желева, която е дете на две култури, с баща българин, родом от Пловдив и майка полякиня. Моника е родена и израства във Варшава, където по-късно завършва Варшавския университет, специалност "Лингвистика". Скоро след като се дипломира, идва при сестра си в Пловдив и след няколко..

обновено на 15.04.24 в 08:38