Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Една нация дърпа напред не само с големите си личности, а и заради хилядите безименни

Проф. Иван Илчев за втория том на "Розата на Балканите"

Българската история има тайна и явна, митологична и академична страна. Защо се получава така и защо специалистите по история не си позволяват да разказват историята като приказка.

Проф. Иван Илчев, дългогодишен ректор на СУ "Св. Кл. Охридски", д-р на историческите науки, член-кореспондент на БАН, гостува в "Артефир" на програма "Христо Ботев" и представи втория том от своята книга "Розата на Балканите" с надежда, че изданието ще породи повече въпроси, отколкото отговори.

Кои са народните будители 

"Една нация дърпа напред не само с големите си личности, а и от хиляди, останали безименни в историята, които честно са положили своите усилия не за по-голяма заплата или за парче земя, а да направят нещо за другите, работили са в местното читалище например... Това са хората, които реално дърпат един народ напред."

Кратка българска история за любопитни читатели

"Всъщност томовете са големи, но за една такава дълга история всъщност не е толкова пространна. Опитал съм се да дам една обща картина на миналото на България – така както аз го виждам и го разбирам. Разликата е в това, че повечето истории на България са писани от колективи, от хора, които са специалисти в дадени проблеми. Ясно ми е, че за всеки от тези проблеми, които съм засегнал, има специалисти, много по-знаещи от мен. Както в поантилизма, трябва да бъдеш на разстояние, за да видиш образа. Това съм опитал да направя – да застана на разстояние, за да видя цялостния образ."

Всяко нещо може да бъде обект на историческата наука

"Винаги съм писал с удоволствие, винаги съм се опитвал да пиша не смъртоносно професионално, а съм се опитал да напиша онова, което за мен е интересно, да бъде интересно и за читателите."

История на българите или история на българските земи

"Има една такава тенденция при историците да разглеждаме историята на българските земи като своего рода торта. Взимаш ножа и режеш надолу и отрязваш парчето, в което са българските земи. Без да съзнаваш, че когато режеш надолу, режеш култури, взаимодействия, явления, които не са постоянни във времето, а пулсират от една в друга територия. Така че е изключително трудно да се каже кои са българските земи. 

Преувеличено легендарно-митологично разбиране на Балканската история 

"Тя в никакъв случай не е по-кръстопътна от историята на много други земи, дори в Европа. Особено сравнена с историята на Белгия и Холандия..."




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Резервно око: един различен поглед към реалността

Художникът Радослав Мъглов представя новите си творби в изложбата "Резервно око" в столичната галерия "Аросита". Кураторът Викенти Комитски споделя за експозицията: "В тази изложба на Радослав Мъглов, под формата на серия от непоказвани рисунки, се ангажира с една история за деконструкция на образа като такъв. Рисунките, с четка и..

публикувано на 25.04.24 в 07:53
Радостин Радев

Като на филм: пътят от България до Англия на актьора и продуцент Радостин Радев

Вместо да стане полицай, какъвто си е представял, че иска да бъде, той избира да е от хората, които могат да изиграят всеки, дори човекa на реда. От школата в Симеоново до самолета, който каца в Лондон, Радостин Радев извървява пътя на самоосъзнаването и вечното усъвършенстване в преследване на влечението – актьорското майсторство. Британската..

публикувано на 24.04.24 в 16:46
Кадър от снимачния процес

Музикален клип говори за любовта на човек към родината

Предстои премиерата на музикалния клип "Оставам" на певицата Вили Русева. Сюжетът на клипа представя една история за силната и непреходна любов между човек и родина. Идеята се ражда от режисьора Борислав Костов, който от години работи по сценарий за филм за българската история – "Коси в прахта".  Самият късометражен музикален филм е продуциран от..

публикувано на 24.04.24 в 16:04

Привидният парадокс на непреходната култура

От какво зависи непреходното в културата на прехода – обобщения на културолога и филолог проф. Александър Кьосев по повод заключителната му лекция в рамките на проекта "Култура на прехода", която ще се състои днес (24 април) от 18:30 ч. в Театралната зала на Софийския университет. Проф. Александър Кьосев, директор на Културния център на..

публикувано на 24.04.24 в 11:36
Анди Готс (вдясно) и Георги Тошев

Фотографията като среща

Анди Готс неслучайно носи прякора "фотографът на звездите". Сам се хвали, че от първите си стъпки в изкуството не е снимал нищо друго, освен знаменитости. И докато в началото му се е налагало да ги ухажва за да застанат пред камерата му, днес известните сами го търсят. Фотографът печели популярност с вниманието, което отделя на личностите зад..

публикувано на 24.04.24 в 11:30